PopÄ™kane naczynka, pieczenie, swÄ™dzenie, problemy z widzeniem, Å‚zawienie – to podstawowe objawy przemÄ™czonych oczu – dolegliwoÅ›ci coraz bardziej powszechnej w XXI wieku i dotykajÄ…cej coraz mÅ‚odsze osoby.


    Godziny spÄ™dzone przed monitorem komputera czy ekranem telewizora skutecznie obciążajÄ… nasz narzÄ…d wzroku, co przekÅ‚ada siÄ™ nie tylko na problemy z oczami, ale także koncentracjÄ…, powodujÄ…c uczucie ogólnego znużenia. Wpatrywanie siÄ™ w jeden punkt bez ustawiania ostroÅ›ci wzroku, akomodacji oraz zmiany poÅ‚ożenia oczu powoduje, że ,,sztywniejÄ…”, reagujÄ…c na takie obciążenie wyżej wymienionymi objawami. Niestety, nie każdy ma możliwość zmiany pracy na takÄ…, która byÅ‚aby Å‚askawsza dla wzroku. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów, które pomogÄ… odprężyć oczy.
    Bardzo pomocne jest ustawienie w okolicach miejsca pracy roÅ›liny doniczkowej – jej zielony kolor dziaÅ‚a odprężajÄ…co. Dodatkowo, jeÅ›li jest to paprotka, nawilży powietrze i ureguluje jonizacjÄ™ w okolicach monitora. Skuteczne sÄ… także proste ćwiczenia, które można wykonywać podczas caÅ‚ego dnia pracy. W tym celu należy odwrócić na chwilÄ™ wzrok od komputera i skierować go na najdalszy widoczny punkt, najlepiej za oknem. Zmiana ostroÅ›ci widzenia sprawi, że oczy ,,rozruszajÄ… siÄ™”, a mięśnie, odpowiedzialne za poruszanie gaÅ‚kami zostanÄ… pobudzone do dziaÅ‚ania. Po ćwiczeniach akomodacyjnych zastosować można ,,rysowanie wzrokiem”, czyli wykonywanie ruchów oczami w kierunku poziomym, pionowym oraz po okrÄ™gu.

    Oczom nie sÅ‚uży także powietrze wysuszone przez grzejniki lub klimatyzacjÄ™, dym papierosowy, maÅ‚y druk oraz niewÅ‚aÅ›ciwe oÅ›wietlenie. JeÅ›li w miejscu pracy panujÄ… wymienione czynniki, niestety zwykÅ‚e ćwiczenia oczu mogÄ… okazać siÄ™ niewystarczajÄ…ce.
    W przypadkach tak niesprzyjajÄ…cych warunków lub szczególnej wrażliwoÅ›ci oczu na szczęście skorzystać można z pomocy farmakologicznej w postaci kropli czy kapsuÅ‚ek, zawierajÄ…cych skÅ‚adniki, przynoszÄ…ce ulgÄ™ oczom, takich jak np. ZUMA KapsuÅ‚ki. Zuma KapsuÅ‚ki zawierajÄ… w swym skÅ‚adzie kwasy Omega-3, luteinÄ™ oraz wyciÄ…g z pÅ‚atków aksamitka i borówki bagiennej, poprawiajÄ…ce kondycje oczu, dziaÅ‚ajÄ…ce przeciwzapalnie oraz Å‚agodzÄ…co. Obecność witamin E, C, kwasu foliowego, cynku, miedzi i magnezu zapewni ciÄ…gÅ‚ość procesów regeneracyjnych, a zawartość zeaksantyny chroni przed chorobami plamki żółtej – informuje mówi mgr farm. Monika Jacyszyn-Owczarek, Specjalista ds. Informacji Medycznej firmy S-LAB Sp.zo.o.   - producenta specyfiku.
    Suplementy żywieniowe, wspomagajÄ…ce jakość widzenia dostÄ™pne sÄ… bez recepty, warto jednak sprawdzić, czy w swoim skÅ‚adzie zawierajÄ… luteinÄ™ i zeaksantynÄ™ – skÅ‚adniki zaliczane do rodziny karotenoidów, bÄ™dÄ…ce podstawowymi barwnikami, znajdujÄ…cymi siÄ™ w centralnej części siatkówki. PomagajÄ… one w filtracji niebezpiecznych dla oczu promieni UV, chroniÄ…c je tym samym przed zmÄ™czeniem i podrażnieniem.
    Trudno odizolować siÄ™ caÅ‚kowicie od czynników, osÅ‚abiajÄ…cych oczy: smog na ulicach, ogólne zanieczyszczenia, suche powietrze, promieniowanie UV to bodźce, na które nie ma wpÅ‚ywu. Na szczęście można ich oddziaÅ‚ywanie ograniczyć, a nawet zminimalizować, a efekty ich szkodliwoÅ›ci skutecznie zaÅ‚agodzić.

www.s-lab.pl


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku