Sposobów na aktywne spędzenie czasu w weekend jest wiele: od jazdy na rowerze po wycieczkę w góry. Jednak chcąc naprawdę odpocząć od miejskiego zgiełku, a przy okazji sprawdzić swoje możliwości warto wybrać się na survival. Jak przygotować się do pierwszej wyprawy, by przetrwać na łonie natury?

 Oto kilka porad dla poczÄ…tkujÄ…cych.
Survival wedÅ‚ug angielskiej definicji jest to sposób na przetrwanie w każdych – nawet ekstremalnych – warunkach, bez szkodzenia innym oraz przyrodzie. Jego celem jest poznawanie, uczenie siÄ™ i rozumienie otoczenia, a w efekcie – przystosowanie siÄ™ i uczynienie go przyjaznym sobie. Jest jednoczeÅ›nie próbÄ… samodzielnoÅ›ci, charakteru i swoich możliwoÅ›ci, która przy okazji może okazać siÄ™ przygodÄ… życia. Dla poczÄ…tkujÄ…cych osób polecana jest wyprawa na Å‚ono natury, czyli tzw. survival zielony. DecydujÄ…c siÄ™ na niÄ…, musimy pamiÄ™tać o kilku podstawowych zasadach. Celem naszej wyprawy jest przede wszystkim zdobycie wiedzy, wzrost naszej pewnoÅ›ci siebie i wyksztaÅ‚cenie sposobu myÅ›lenia, który sprawi, że poradzimy sobie w krytycznych momentach. Gdy nabierzemy już doÅ›wiadczenia, przyjdzie czas na poznawanie nowych umiejÄ™tnoÅ›ci – zdobywanie pożywienia, uzdatnianie wody, rozpalanie ognia bez pomocy zapaÅ‚ek oraz planowania trasy.

Survivalowy ekwipunek
Survival, choć kojarzony z rozrywkÄ… dla zorganizowanych grup czy ekskluzywnym wyjazdem dla klasy wyższej, staje siÄ™ coraz bardziej popularny. NaszÄ… pierwszÄ… wyprawÄ™ możemy zaplanować samodzielnie lub razem z kilkoma znajomymi, jednak trze ba to zrobić skrupulatnie. Bardzo istotne jest wyposażenie. Kluczowy jest odpowiedni ubiór, który musi być wygodny oraz solidnie wykonany. Ważne, aby byÅ‚ odporny na dziaÅ‚anie wilgoci, chroniÅ‚ nas przed niskimi temperaturami oraz sÅ‚oÅ„cem. Dlatego warto zaopatrzyć siÄ™ w specjalne buty, tzw. pionierki oraz ciepÅ‚e i oddychajÄ…ce turystyczne skarpety. PrzydadzÄ… siÄ™ też przeciwdeszczowe spodnie i kurtka – najlepiej w kolorze moro. Dodatkiem może być foliowa peleryna, dziÄ™ki której w razie rzÄ™sistych opadów nie przemokniemy.
PoczÄ…tkujÄ…cy survivalowcy powinni koniecznie zabrać ze sobÄ… dobrÄ… mapÄ™. Z pomocÄ… przyjdzie najnowsza technologia – nawigacja GPS. – WybierajÄ…c siÄ™ na nieoznakowane szklaki warto zabrać ze sobÄ… nawigacjÄ™, która obsÅ‚uguje mapy satelitarne, topograficzne oraz rastowe do odwzorowania maÅ‚ych obszarów – sugeruje Piotr Majewski, ekspert z firmy Rikaline, dystrybutora GPS TwoNav Delta. Pomoże wyprowadzić nas wtedy, gdy siÄ™ zgubimy oraz uÅ‚atwi sprowadzenie pomocy. Wówczas odczytamy z niej współrzÄ™dne naszego poÅ‚ożenia i bÄ™dziemy mogli poinformować sÅ‚użby ratunkowe o dokÅ‚adnej lokalizacji. – Dodatkowo, warto by urzÄ…dzenie miaÅ‚o wyraźny obraz, a jego obudowa byÅ‚a odporna na uszkodzenia oraz dziaÅ‚anie wilgoci i wody - speÅ‚niajÄ…ca normÄ™ IP 57 – dodaje Piotr Majewski z Rikaline.

Kolejną część ekwipunku stanowią przybory, takie jak nóż (finka lub szwajcarski scyzoryk z wachlarzem narzędzi), palnik na gaz, menażka i sztućce. Jeśli planujemy dłuższy pobyt, konieczna jest wygodna karimata, nieprzemakalny namiot z nylonowym podłożem i ciepły śpiwór (o zakresie temperatur min. -1-25 stopni Celsjusza). Opcjonalnie można zabrać także koc lub pled.
Jednym z najważniejszych elementów ekwipunku jest plecak. Przed nabyciem zwróćmy uwagę na pojemność i przeanalizujmy, czy zmieścimy do niego niezbędne przedmioty. Dlatego plecak warto kupować dopiero, gdy mamy zgromadzoną już cały sprzęt. Najlepszym wyborem będzie taki, który wykonano z cordury. Jest to materiał o wysokiej odporności na przetarcia dzięki strukturze włókien i metodzie tkania. Ważna jest też wentylacja pleców oraz troczenie. Przelotki od zewnętrznej strony pozwolą umieścić tam rzeczy, których ze względu na swoje gabaryty nie można zapakować do plecaka, np. karimata. Jeśli nie pasuje nam ich umiejscowienie, można dorobić kilka niefabrycznych przelotek, by było bardziej komfortowo. Przydadzą się także dodatkowe kieszonki, gdzie schowamy podręczne gadżety. Wszystko po to, by nie szukać ich na dnie plecaka, gdy będą potrzebne. Taki sprzęt, dostępny w różnych formatach i kolorach, znajdziemy w sklepach turystycznych. Ze względów praktycznych warto wybierać ciemne odcienie, zbliżone do koloru odzieży, które nie będą się zbyt szybko brudziły. Na sam koniec zaopatrzmy się w apteczkę, w której znajdą się plastry, bandaż i aspiryna. Do plecaka wrzućmy trochę jedzenia, mydło, zapalniczkę lub zapałki, mapę okolicy i dodatkowy zapas baterii.

Niebezpieczeństwa
Jeśli nie mamy większego doświadczenia w survivalu, powinniśmy wybierać znane miejsca, wcześniej sprawdzone, np. takie lasy, w których widzieliśmy spacerujących innych ludzi. Na nieznanym terenie czyhają liczne niebezpieczeństwa np. dzikie zwierzęta. W przypadku ukąszenia przez żmiję, trzeba przemyć ranę wodą, najlepiej z mydłem (jej jad nie jest dawką śmiertelną), nie wolno jej wyciskać, nacinać czy rozcierać. A na koniec nałożyć opaskę uciskową powyżej rany i jak najszybciej znaleźć się pod opieką lekarza. Natomiast lepiej unikać kontaktu w przypadku innych zwierząt takich jak np. dziki, rysie lub lisy. Gdy nie czują zagrożenia, nie będą nas atakować. Największe niebezpieczeństwo stanowią zostawione przez kłusowników wnyki i sidła. Wdepnięcie w nie z reguły kończy się zadrapaniem lub zranieniem, a w najgorszym wypadku złamaniem nogi. Dlatego koniecznie musimy zwracać uwagę na podłoże, po którym stąpamy. Jeśli jednak trafimy na sidła, warto je unieszkodliwić za pomocą długiego kija. Tym samym zapobiegniemy sytuacji, że wpadnie w nie ktoś inny lub leśna zwierzyna.

Kilka porad przed pierwszÄ… wyprawÄ…
•    Aby nie obetrzeć stóp pamiÄ™taj, aby rozchodzić wczeÅ›niej swoje nowe buty.
•    Miej zawsze ze sobÄ… naÅ‚adowany telefon komórkowy.
•    Informuj bliskich, do jakiego miejsca zamierzasz siÄ™ wybrać i kiedy planujesz wrócić. Pozwoli to uniknąć problemów z komunikacjÄ… oraz uÅ‚atwi ewentualne sprowadzenie pomocy.
•    Natura nie lubi, by jej robić wbrew – przestrzegaj jej praw.
•    SprzÄ…taj po sobie. Nie zostawiaj w lesie przedmiotów i Å›mieci, tym bardziej jeÅ›li sÄ… Å‚atwopalne.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku