Świadome zaplanowanie ścieżki kariery to pierwszy krok do osiągnięcia sukcesu na rynku pracy. Ukierunkowane oraz usystematyzowane działania pomagają w zwiększeniu własnej konkurencyjności oraz efektywnym kształtowaniu życia zawodowego.
 Tylko jak skutecznie wyznaczać, planować oraz realizować cele, by siÄ™gnąć po upragniony awans lub rozwinąć wÅ‚asnÄ… dziaÅ‚alność? W koÅ„cu - w których branżach mamy najwiÄ™kszÄ… szansÄ™ na odniesienie finansowej satysfakcji?

Planowanie kariery i rozwoju zawodowego to proces wymagajÄ…cy autorefleksji, analizy wÅ‚asnych - mocnych i sÅ‚abych - stron oraz potencjalnych zagrożeÅ„, pojawiajÄ…cych siÄ™ podczas pokonywania kolejnych kroków. – Aby skutecznie zaplanować Å›cieżkÄ™ rozwoju, na poczÄ…tek konieczne jest oszacowanie, w której fazie aktualnie siÄ™ znajdujemy – tÅ‚umaczy WÅ‚odzimierz RosiÅ„ski, trener z platformy e-learningowej NetAkademia.pl. Zgodnie z opracowanymi kalkulacjami, wystÄ™puje pięć faz rozwoju przypisanych do indywidualnych predyspozycji, czÄ™sto dyktowanych wiekiem i stopniem dojrzaÅ‚oÅ›ci emocjonalnej.

Faza 1wsza obejmuje wiek od 16 do 22 roku życia, kiedy podejmuje siÄ™ pierwszÄ… pracÄ™ – raczej ze wzglÄ™dów czysto finansowych niż chÄ™ci samorealizacji zawodowej.
Faza 2ga to okres od 22 do 29 roku życia. Wtedy podjęta praca traktowana jest przez wielu jako początek kariery zawodowej.
Faza 3cia dotyczy osób w wieku od 29 do 32 lat i jest to faza, kiedy najczęściej mamy do czynienia z awansami lub decyzją o zmianie miejsca zatrudnienia.
Faza 4ta obejmuje osoby od 32 do 39 roku życia. W tym wieku najczęściej koncentrujemy się na dalszym rozwoju zawodowym, osiąganiu kolejnych, ambitnych celów i zdobywaniu nowych stanowisk.
Faza 5ta to wiek od 39 do 43 roku życia. W tym okresie podsumowujemy swoje dotychczasowe działania zawodowe i weryfikujemy ich zgodność z naszymi planami. Wówczas może pojawić się kryzys.
Faza 6ta dotyczy wieku powyżej 43 roku życia. Najczęściej jest to okres stabilizacji zawodowej lub zdobywania kolejnych szczebli kariery. Pod koniec tej fazy następuje stopniowe przygotowanie się do rezygnacji z aktywności zawodowej.

Każda faza charakteryzuje się nieco innymi metodami kształtowania kariery zawodowej. Do najskuteczniejszych należą m.in.

- Koncepcja Smarter określająca kryteria dobrze sformułowanego celu.
- Zasada 60/40 ucząca jak zaplanować realizację celów z uwzględnieniem czasu potrzebnego na czynności nieoczekiwane i spontaniczne.
- Reguła Parkinsona mówiąca o tym, że osiągnięcie celu będzie trwało tyle czasu, ile założymy na jego realizację.
- Matryca Eisenhowera określająca kryteria (ważności i pilności), których poznanie jest niezbędne do efektywnego przechodzenia przez kolejne etapy rozwoju zawodowego.

Dodatkowo, wspólnym mianownikiem jest 10 zasad efektywnego planowania kariery. Zgodnie z nimi, by osiągnąć sukces na rynku pracy należy przede wszystkim:

1.    Stworzyć jasnÄ… wizjÄ™ swoich celów zawodowych.
2.    Być aktywnym, kreatywnym i przedsiÄ™biorczym przy planowaniu kariery.
3.    Wykorzystywać każdÄ… możliwość do rozwiniÄ™cia swoich umiejÄ™tnoÅ›ci.
4.    Stworzyć plan dziaÅ‚ania dla swojego celu zawodowego, a nastÄ™pnie konsekwentnie pracować nad jego realizacjÄ….
5.    PlanujÄ…c, pamiÄ™tać o zasadzie 60/40.
6.    Przed rozmowÄ… kwalifikacyjnÄ… zadbać o pozytywne nastawienie.
7.    PrzygotowujÄ…c siÄ™ do spotkania z potencjalnym pracodawcÄ…, przeanalizować swoje doÅ›wiadczenie, umiejÄ™tnoÅ›ci oraz mocne i sÅ‚abe strony.
8.    Wykrywać negatywne myÅ›li i zastÄ™pować je pozytywnymi.
9.    OkreÅ›lać cele zgodne z koncepcjÄ… Smarter, tzn. pojedyncze, realne, osiÄ…galne, atrakcyjne, mierzalne, zorientowane w czasie i zapisane.
10.    PamiÄ™tać, że planowanie kariery to efektywne ksztaÅ‚towanie swojego życia zawodowego, a nie zdawanie siÄ™ tylko na przypadek.

Rola kursów i szkoleń w rozwoju zawodowym
Trudna sytuacja na rynku pracy skupia siÄ™ nie tylko na pracownikach czy wÅ‚aÅ›cicielach firm, ale także rozpoczynajÄ…cych Å›cieżkÄ™ kariery absolwentach szkół. Szczególnie ci ostatni, wchodzÄ…c na rynek pracy, czÄ™sto uÅ›wiadamiajÄ… sobie, że kapitaÅ‚, jaki zdobyli w czasie studiów jest niewystarczajÄ…cy do tego, aby zdobyć satysfakcjonujÄ…cÄ… posadÄ™. Ponadto, wiele osób posiada maÅ‚e doÅ›wiadczenie, niepoparte odpowiednimi praktykami, szkoleniami czy stażami, a które to jest tak pożądane w oczach pracodawcy czy potencjalnych klientów. Podobna sytuacja dotyka osób w wieku Å›rednim, które to po przepracowaniu kilkunastu lat na jednym stanowisku zostajÄ… zwolnione. MajÄ… oni czÄ™sto trudnoÅ›ci ze znalezieniem nowej pracy, gdyż ich kwalifikacje zawodowe sÄ… niewystarczajÄ…ce lub po prostu nieaktualne. Taki stan rzeczy odzwierciedlajÄ… liczne ogÅ‚oszenia prasowe czy internetowe dotyczÄ…ce ofert pracy. PojawiajÄ… siÄ™ tam coraz to nowsze i maÅ‚o znane nazwy stanowisk, o których – nieinteresujÄ…cy siÄ™ sytuacjÄ… na rynku pracy ludzie – nie majÄ… pojÄ™cia.

InnÄ… przyczynÄ… problemów ze znalezieniem pracy, jest swego rodzaju „moda na studiowanie”. Jej konsekwencjÄ… jest rosnÄ…ca liczba uczelni prywatnych, oferujÄ…cych maÅ‚o praktyczne kierunki studiów, po ukoÅ„czeniu których szansa na znalezienie pracy w zawodzie jest znikoma. Jako że tytuÅ‚ magistra posiada coraz wiÄ™cej osób, pracodawcy ustawicznie zwiÄ™kszajÄ… też wymagania w procesie rekrutacji. W efekcie, posiadanie wyższego wyksztaÅ‚cenia czÄ™sto nie jest już gwarantem znalezienia satysfakcjonujÄ…cej pracy.

Natomiast bÅ‚Ä™dem popeÅ‚nianym po zdobyciu pracy jest zaprzestanie procesu podnoszenia wÅ‚asnych kwalifikacji zawodowych. Pozorna stabilizacja oraz brak dodatkowych wymagaÅ„ sprawiajÄ…, że pracownik nie myÅ›li przyszÅ‚oÅ›ciowo. - WystÄ™pujÄ…ce obecnie wszelkiego rodzaju reorganizacje, fuzje i przejÄ™cia, a także zwiÄ…zane z nimi zwolnienia pracowników powodujÄ…, że każdy z nas powinien przygotować siÄ™ również na takÄ… ewentualność i stale podnosić swojÄ… wiedzÄ™ zarówno teoretycznÄ…, jak i praktycznÄ… – tÅ‚umaczy WÅ‚odzimierz RosiÅ„ski z NetAkademia.pl.

Gdzie zarobimy najwięcej?

Planując samorozwój pod uwagę należy wziąć przede wszystkim własne zainteresowania oraz indywidualne predyspozycje. Nierzadko czynnikiem determinującym wybór ścieżki kariery są pieniądze, w czym oczywiście nie ma nic dziwnego. Pamiętajmy jednak, że wysokość zarobków jest zależna od stopnia danego stanowiska, dlatego właśnie inwestycja w samorozwój jest tak istotna w osiągnięciu awansu czy satysfakcji finansowej.

TezÄ™ tÄ™ potwierdzajÄ… wyniki Ogólnopolskiego Badania WynagrodzeÅ„ zrealizowanego w 2011 roku przez doradców personalnych z Sedlak&Sedlak. Warto wiedzieć, że w ubiegÅ‚ym roku najwiÄ™cej zarobiÅ‚y osoby pracujÄ…ce w sektorze IT, którego mediana wyniosÅ‚a 5 408 zÅ‚. Drugie miejsce zajÄ…Å‚ dziaÅ‚ zarzÄ…dzania ryzykiem (5 340 zÅ‚), trzecie – finanse i controlling (5 250 zÅ‚), a czwarte – marketing (4 800 zÅ‚). JeÅ›li chodzi o zarobki w sektorze prywatnym i publicznym, to zdecydowanie najwyższe wynagrodzenia otrzymaÅ‚y osoby zatrudnione w prywatnych przedsiÄ™biorstwach. Ich zarobki (4 000 zÅ‚) sÄ… o 14% wyższe od pÅ‚ac osób pracujÄ…cych w spółkach skarbu paÅ„stwa i o 33% wyższe od wynagrodzeÅ„ pracowników sfery budżetowej (3 000 zÅ‚).

Pamiętajmy, w dzisiejszych czasach nie wystarczy zdobyć dobrze płatną pracę, aby uzyskać gwarancję stabilnego i długofalowego zatrudnienia. Niepewna koniunktura na rynkach sprawia, że nieustannie musimy poszerzać i pogłębiać swoją wiedzę, by pozostać atrakcyjnym dla swego pracodawcy. W przypadku starania się o awans czy o bardziej specjalistyczne stanowisko, niezbędne są ponadto umiejętności miękkie. Dlatego też warto cały czas inwestować w rozwój osobisty i być na bieżąco z sytuacją na rynku pracy.

ŹródÅ‚o: Kurs online z certyfikatem „Planowanie kariery” NetAkademia.pl

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Jak znale?? chwil?wk

Wersja do druku