Wolność wyboru, samodzielność oraz nienormowany tryb pracy to podstawowe zalety bycia freelancerem. Taka forma zatrudnienia jest nie tylko sposobem na zarabianie pieniędzy, ale także stylem życia. Jeśli chcemy wybrać tę drogę, musimy wiedzieć, że poza przyjemnościami będą czekać nas również dodatkowe obowiązki.
Dlatego aby ułatwić sobie trudne początki, warto dowiedzieć się, jakie pułapki czyhają po założeniu takiej działalności.

Decyzję o freelancingu podejmują najczęściej młode osoby, które chcą być wolne od poleceń szefa oraz marzą o zarobkach większych niż dotychczas. Nie jest to jednak takie łatwe, ponieważ samodzielność wiąże się z podejmowaniem trudnych decyzji,
a duże korzyści finansowe z wykonywaniem wielu zleceń na raz, bez możliwości odpoczynku. Jesteśmy zdani sami na siebie, a nienormowany czas pracy staje się etatem 24 godziny na dobę.

Mierzyć siły na zamiary
Brak doÅ›wiadczenia i radość z każdego kolejnego zlecenia powodujÄ…, że czÄ™sto bez namysÅ‚u podejmujemy siÄ™ zadaÅ„, które sÄ… niewykonalne. Niestety - dla przykÅ‚adu - dobrego artykuÅ‚u na 6 tys. znaków nie można napisać w pół godziny, a kilkuetapowego projektu nie uda siÄ™ wykonać w jeden dzieÅ„. Dlatego na poczÄ…tku warto poznać swoje możliwoÅ›ci, aby w przyszÅ‚oÅ›ci rozsÄ…dniej planować czas. OczywiÅ›cie zasada jest prosta – im wiÄ™cej pracujemy, tym wiÄ™cej zarabiamy, ale przecież decydujÄ…c siÄ™ na freelancing, zależaÅ‚o nam przede wszystkim na wolnym czasie.

Sama praca nie wystarczy
PlanujÄ…c rozwój swojego biznesu, sumienne wykonywanie zleceÅ„ nie wystarczy. Aby utrzymać staÅ‚y przypÅ‚yw projektów, musisz zadbać o swoich klientów. Dlatego warto dokÅ‚adnie poznać profil dziaÅ‚alnoÅ›ci kontrahentów, dziÄ™ki czemu w przyszÅ‚oÅ›ci bÄ™dziemy mogli wychodzić naprzeciw ich potrzebom. – Pomocnym narzÄ™dziem w tej sytuacji może okazać siÄ™ system CRM dla mikroprzedsiÄ™biorstw – mówi Jakub Wietrzyk, specjalista od nowych technologii z wfirma.pl. – Tego rodzaju aplikacja uporzÄ…dkuje wiedzÄ™ o naszych klientach i w prosty sposób pomoże zarzÄ…dzać relacjami z nimi. Ponadto warto pomyÅ›leć o dÅ‚ugofalowej promocji swoich usÅ‚ug. Przed podjÄ™ciem jakichkolwiek dziaÅ‚aÅ„ w tym temacie postarajmy siÄ™ dokÅ‚adnie zbadać grupÄ™ naszych potencjalnych klientów, w ten sposób trafimy do nich z odpowiednim przekazem. Podobny proces powinniÅ›my przeprowadzić przed tworzeniem nowych ofert tak, aby byÅ‚y dopasowane do indywidualnych potrzeb poszczególnych przedsiÄ™biorstw.

Formalnościom musi stać się zadość
Kiedy pracujemy w firmie na etacie wszystkie kwestie księgowe zupełnie nas nie interesują. Jeśli zdecydujemy się założyć jednoosobową działalność gospodarczą rozliczenia finansowe, odpowiednia dokumentacja i archiwizacja powinny stać się równie ważne jak zdobywanie nowych klientów i wykonywanie zleceń. Oto podstawowa lista księgowych obowiązków freelancera:

●    wszystkie restrykcje zwiÄ…zane z zaÅ‚ożeniem dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, zgÅ‚oszenie rachunku bankowego, zgÅ‚oszenie ubezpieczeÅ„, wszelkie rejestracje itp.;
●    terminowe opÅ‚acanie podatków i skÅ‚adek na ubezpieczenie;
●    pilnowanie terminów zwiÄ…zanych ze zleceniami;
●    regulowanie wszystkich fakturowych pÅ‚atnoÅ›ci;
●    egzekwowanie należnoÅ›ci od zleceniodawców.
Bardzo czÄ™sto freelancerzy chcÄ…c uniknąć problemów z „papierkowÄ… robotÄ…”, decydujÄ… siÄ™ na pomoc specjalistów z tej dziedziny. Można skorzystać z usÅ‚ug biura rachunkowego lub wykupić dostÄ™p do narzÄ™dzi uÅ‚atwiajÄ…cych samodzielne rozliczanie, czyli pakiet ksiÄ™gowoÅ›ci internetowej. Drugie rozwiÄ…zanie jest dedykowane dla firm, które majÄ… niewielkÄ… liczbÄ™ rachunków miesiÄ™cznie. KsiÄ™gowość internetowa pozwala maÅ‚ym kosztem (kilkadziesiÄ…t zÅ‚otych miesiÄ™cznie) i ze wsparciem ekspertów prawa podatkowego, samodzielnie prowadzić dokumentacjÄ™ finansowÄ….

Dostępność 24h/dobę
Choć swobodne planowanie sobie rozkładu dnia jest ogromnym atutem pracy freelancera, często mówi się, że właściciel biznesu nigdy nie wychodzi z firmy. Dobry harmonogram jest kluczem do sukcesu, dlatego warto poświęcić mu trochę czasu. Najpopularniejszy tryb pracy większości firm - od godziny 8 do 16 przeznaczmy na kontakt z klientami i przesyłanie ofert nowym kontrahentom. Pozostały czas poświęćmy na wykonywanie zleceń, pamiętając, że praca to nie wszystko i nawet freelancer ma prawo do wypoczynku.

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku