W dzisiejszych czasach przyzwyczailiśmy się do obecności w naszej żywności różnorakich konserwantów i ulepszaczy. Nie dziwią nas już wypisane na opakowaniach tajemnicze znaki E-..., osłuchaliśmy się ze specjalistycznymi nazwami jak glutaminian sodu czy benzoesan sodu.


    Co jakiÅ› czas dochodzÄ… do nas informacje o szkodliwoÅ›ci tych skÅ‚adników i apele o powrót do nieprzetworzonej, naturalnej żywnoÅ›ci. ChcielibyÅ›my, jednak tempo życia, brak czasu na przygotowanie i celebracjÄ™ posiÅ‚ków, a także odzwyczajenie od gotowania powodujÄ…, że w przerwie na obiad wstÄ™pujemy do fast-foodu, a na Å›wiÄ™ta przygotowujemy barszcz z torebki. Czy zawrotne tempo życia wiÄ…zać siÄ™ musi z rezygnacjÄ… z naturalnych i nieprzetworzonych produktów? Niekoniecznie.
    Glutaminian sodu (E-621), najpopularniejszy skÅ‚adnik współczesnych produktów typu instant to substancja otrzymywana poprzez fermentacjÄ™ bakteryjnÄ…, której zadaniem jest wzmacniać i uwyraźniać smak potrawy. Spożycie jej w nadmiarze prowadzić może do tzw. syndromu chiÅ„skiej restauracji, który objawiać sie może nudnoÅ›ciami, zawrotami gÅ‚owy czy palpitacjami serca. Substancja ta jednak nie jest klasyfikowana jako szkodliwa i dlatego dopuszczona zostaÅ‚a przez UniÄ™ EuropejskÄ… do użycia w produktach spożywczych. Mimo wszystko lekarze i dietetycy odradzajÄ… spożywania potraw, zawierajÄ…cych glutaminian sodu i zalecajÄ… zastÄ…pienie ich naturalnymi odpowiednikami bÄ…dź produktami, które takiego zwiÄ…zku nie zawierajÄ…. Nie jest to proste, ponieważ wiÄ™kszość firm spożywczych zachÄ™ca konsumentów do powrotu do ich produktów wÅ‚aÅ›nie poprzez wzmacniacze smaku, które dziaÅ‚ajÄ… trochÄ™ jak narkotyk, wywoÅ‚ujÄ…c sztuczny apetyt na dany artykuÅ‚. Na szczęście istniejÄ… także wyjÄ…tki.

    JeÅ›li popatrzymy na produkty, które codzienne spożywamy okaże siÄ™, że niestety w wiÄ™kszoÅ›ci z nich znajduje siÄ™ glutaminian sodu – mówi mgr. Inż. Ewa Janicka technolog zakÅ‚adu firmy Primavika, specjalizujÄ…cej siÄ™ w produkcji zdrowej żywnoÅ›ci oraz produktów dla wegetarian i wegan. Choć dawki te sÄ… niewielkie, w efekcie dochodzi do kumulacji tego zwiÄ…zku w organizmie czÅ‚owieka i bardzo szybko mogÄ… pojawić siÄ™ negatywne konsekwencje takiego stanu rzeczy. Glutaminian sodu zatrzymuje wodÄ™ w organizmie, jest silnym alergenem, może powodować problemy z krążeniem, choroby nowotworowe i wiele innych komplikacji zdrowotnych. Zdecydowanie powinniÅ›my go unikać, siÄ™gajÄ…c po produkty zdrowe, ekologiczne, bez niepotrzebnej chemii. Wbrew pozorom, nie jest to trudne. Rynek zdrowej żywnoÅ›ci nieustannie siÄ™ rozwija i oferuje bardzo szerokÄ… gamÄ™ produktów – od masÅ‚a orzechowego po tradycyjny pasztet.
     Należy pamiÄ™tać, że przemysÅ‚ stosuje różne glutaminiany – nie tylko sodu, ale także potasu, wapnia oraz kwas glutaminiowy. Ich dziaÅ‚anie jest prawie identyczne – wszystkie, w ujÄ™ciu neurologicznym, wywoÅ‚ujÄ… uzależnienie, zakłócajÄ…c funkcjonowanie rdzenia mózgowego i ukÅ‚adu limbicznego.   


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma pizza bez mięsa
Ile kalorii ma pasta wege
Ile kalorii ma barszcz biały z torebki
Ile kalorii ma barszcz czerwony z torebki

Wersja do druku