Do końca kwietnia wszyscy przedsiębiorcy zobowiązani są do złożenia deklaracji podatkowej PIT 36 lub PIT 36L. Jakie zmiany czekają w tym roku właścicieli podmiotów gospodarczych i jak mogą ułatwić sobie prowadzenie księgowości w małej firmie?

Choć ostateczny termin przesłania deklaracji na adres odpowiedniego Urzędu Skarbowego i rozliczenia podatku upływa 30 kwietnia 2012 (poniedziałek), nie warto zwlekać z tym na ostatnią chwilę. Dopełniając formalności szybciej, w razie ewentualnych błędów będziemy mieli czas na dokonanie korekty. Wcześniejsze złożenie zeznania nie oznacza konieczności rozliczenia się w tym samym terminie. Podatek można zapłacić później, ale nie przekraczając daty 30 kwietnia. Za nieuregulowanie należności w tym czasie grożą bowiem karne odsetki i mandat. Deklaracje kieruje się do właściwej placówki w miejscu zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. Do złożenia blankietu PIT 36 zobowiązani są wszyscy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Z kolei PIT 36L dotyczy przedsiębiorców rozliczających się według podatku liniowego. Wśród najważniejszych zmian wprowadzonych w bieżącym roku wymienić należy uproszczenie rozliczenia ulgi internetowej, zmiany w katalogu osób samotnie wychowujących dzieci oraz poszerzenie zakresu korzystania z ulgi rehabilitacyjnej.

Wsparcie dla podatnika
Duża odpowiedzialność za ewentualnie popeÅ‚nione bÅ‚Ä™dy oraz konieczność bycia na bieżąco ze wszystkimi zmianami zasad rozliczania powodujÄ…, że wielu drobnych przedsiÄ™biorców obawia siÄ™ samodzielnego prowadzenia ksiÄ™gowoÅ›ci w swojej firmie. Aby podsumowanie roku przebiegÅ‚o sprawniej, można zdecydować siÄ™ na pomoc biura rachunkowego lub posiÅ‚kować siÄ™ przy rozliczeniach coraz popularniejszÄ… ksiÄ™gowoÅ›ciÄ… internetowÄ…. Drugie rozwiÄ…zanie, po wykupieniu miesiÄ™cznego abonamentu umożliwia dostÄ™p do bieżąco aktualizowanej platformy, która po wprowadzeniu niezbÄ™dnych danych wykona za nas wszystkie obliczenia. Za poÅ›rednictwem systemu możemy nastÄ™pnie wysÅ‚ać wypeÅ‚nionÄ… e-deklaracjÄ™ bezpoÅ›rednio do odpowiedniego urzÄ™du. - KsiÄ™gowość internetowa to jednak dużo wiÄ™cej niż pomoc we wÅ‚aÅ›ciwym wypeÅ‚nieniu deklaracji – mówi Anna Hugiel-Lazarowicz specjalista prawa podatkowego współpracujÄ…ca z wfirma.pl. – Platforma dostÄ™pna za poÅ›rednictwem przeglÄ…darki internetowej pozwala m.in. rejestrować wszelkie koszty, prowadzić ewidencjÄ™ KsiÄ™gi Przychodów i Rozchodów czy wystawiać faktury. A nad wszystkim czuwa szereg specjalistów, gotowych udzielić nam niezbÄ™dnych porad za poÅ›rednictwem Internetu – dodaje ekspert. KsiÄ™gowość internetowa dedykowana jest głównie mikroprzedsiÄ™biorstwom i maÅ‚ym firmom, w których rozliczane sÄ… znaczne iloÅ›ci dokumentów wystawianych na niskie kwoty. Na korzyść ksiÄ™gowoÅ›ci internetowej przemawia wiÄ™c przede wszystkim cena. W porównaniu do kosztów korzystania z biura rachunkowego, pozwala ona zaoszczÄ™dzić nawet 5 000 zÅ‚ rocznie.

E-deklaracje coraz popularniejsze
Polacy coraz częściej szukają możliwości na ułatwienie sobie prowadzenia księgowości w małej firmie, oszczędzając czas i pieniądze. Dużą popularnością cieszy się składanie zeznań w specjalnych automatach w Urzędach Skarbowych lub poprzez e-deklaracje. Choć osobiste przekazywanie blankietów PIT wciąż jest najpopularniejszą formą rozliczania, z danych udostępnionych przez fiskus wynika, że od początku 2012 r. podatnicy złożyli 5,52 mln elektronicznych deklaracji podatkowych. Ministerstwo Finansów z roku na rok odnotowuje wzrost podatników wypełniających formularz przez Internet i przewiduje, że w tym roku zostanie pobity kolejny rekord.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku