żMagiczny Lewant zaczyna się od południowych wybrzeży Turcji i biegnie daleko na południe, aż po granice z Egiptem. Sercem Lewantu jest wybrzeże dzisiejszego Izraela, które zaczyna się tuz przy granicy z Libanem. Miejsce to zwane Rosz Hanikra znane jest z niezwykłych skalnych grot wyrzeźbionych przez morskie fale.

 StÄ…d lewantyÅ„ski szlak wiedzie przez AkkÄ™ –- port krzyżowców i ich ostatniÄ… twierdzÄ™. Po wielu zwrotach historii dziÅ› w Akce znów dominuje żywioÅ‚ arabski, co widać wyraźnie na miejskim targu. Kolejnym przystankiem jest bajecznie poÅ‚ożona nadmorska Hajfa. Północne wybrzeże Izraela uważa siÄ™ za najbardziej pracowity i rozwijajÄ…cy siÄ™ region kraju, dlatego rokrocznie przybywa tu wielu robotników i ludzi żądnych sukcesu. Starożytny Lewant koÅ„czy siÄ™ na Tel Awiwie, gdzie współczesność postawiÅ‚a ogromny szlaban historii.

Spacer przeszłości
Na północy Izraela znajduje siÄ™ jedno z najstarszych, najbardziej tajemniczych i najpiÄ™kniej poÅ‚ożonych miast Bliskiego Wschodu – Akka. Mimo że przez wieki miasto uważane byÅ‚o przez wielu żeglarzy za bezpieczne schronienie, to niezwykÅ‚a historia tego miejsca peÅ‚na jest dramatycznych wydarzeÅ„. Pierwsze istniejÄ…ce źródÅ‚a pisane wspominajÄ… o tej osadzie już w XV wieku p.n.e. Wówczas to podbitÄ… AkkÄ… wÅ‚adali faraonowie, po czym miasto wróciÅ‚o w rÄ™ce fenickie, stajÄ…c siÄ™ najważniejszym, a tym samym najstarszym portem regionu. Akka bÄ™dÄ…c strategicznym punktem wschodniego Å›ródziemnomorskiego wybrzeża przechodziÅ‚a z rÄ…k do rÄ…k. WÅ‚adali niÄ… Asyryjczycy, Persowie, Egipcjanie, Grecy, Seleucydzi i Rzymianie. W roku 634 n.e. do Akki weszli Arabowie, którzy utrzymali miasto do 1104, kiedy zdobyte zostaÅ‚o przez uczestników pierwszej wyprawy krzyżowej. Krzyżowcy uczynili z Akki główny port powstaÅ‚ego Królestwa Jerozolimskiego Å‚Ä…czÄ…cy PalestynÄ™ z EuropÄ…. Niestety już w 1187 roku Akka znalazÅ‚a siÄ™ ponownie we wÅ‚adaniu Arabów. Uczestnicy trzeciej wyprawy krzyżowej w roku 1191 po ciężkich i wykaÅ„czajÄ…cych walkach odzyskali miasto, które staÅ‚o siÄ™ ich najważniejszÄ… twierdzÄ…. Wówczas Akka przeżyÅ‚a rozkwit, kilkukrotnie powiÄ™kszajÄ…c swojÄ… powierzchniÄ™.

ako najlepiej ufortyfikowana twierdza, posiadająca nawet falochron, stała się ważnym centrum handlu między Wschodem i Zachodem. W Akce gościli Marco Polo i Franciszek z Asyżu. Niestety wewnętrzne walki o władanie Akką doprowadziły do podbicia jej i obrócenia w ruinę w roku 1291 przez egipskich Arabów. Ci, których najeźdźcy nie wymordowali, uciekli na Cypr i tak zakończyła się chrześcijańska historia miasta. W XVI wieku miasto zdobyli Turcy, którzy w XVIII wieku na ruinach starej Akki pobudowali nową ufortyfikowaną osadę. W 1799 bezskutecznie miasto próbował zdobyć Napoleon, który po porażce wycofał się do Egiptu. Akka pod tureckimi rządami była dobrze prosperującym miastem, do momentu ponownego zniszczenia jej przez Egipcjan, w których posiadaniu była przez 10 lat. W wyniku przegranej przez Turcję I wojny światowej w 1918 Akka znalazła się pod władaniem brytyjskim. Brytyjczycy w pobudowanej przez Turków cytadeli urządzili więzienie, w którym mordowano arabskich i żydowskich przeciwników politycznych. Przed powstaniem Izraela według rezolucji ONZ Akka miała wejść w skład arabskiego państwa w Palestynie. Jednak podczas wojny w 1948 żydowskie oddziały zdobyły Akkę, a większość arabskiej ludności musiała opuścić miasto.



Akka dziÅ›
Dzisiejsza odrestaurowana Akka to urokliwa miejscowość z malowniczym starym miastem peÅ‚nym bajkowych arabskich uliczek, islamskich minaretów i podziemnym skarbem, który od niedawna można podziwiać – odkrytÄ… twierdzÄ… krzyżowców. Akka pamiÄ™tajÄ…ca czasy wypraw krzyżowych znajduje siÄ™ 8 metrów poniżej ulic współczesnego miasta, które jest efektem tureckiej zabudowy po caÅ‚kowitym jego zniszczeniu przez Arabów w XIII wieku. Współczesny mur okalajÄ…cy miasto, a pobudowany na ruinach muru Krzyżowców również powstaÅ‚ za czasów tureckich, tuż po odwrocie Napoleona. Mur ma wysokość 10-13 m przy szerokoÅ›ci 1 m. W skÅ‚ad caÅ‚ych fortyfikacji lÄ…dowych wchodzÄ… dodatkowo: wieże obronne, sucha fosa i bastion. Do miasta za czasów tureckich można byÅ‚o dostać siÄ™ przez dwie istniejÄ…ce do dzisiaj bramy: lÄ…dowÄ… i morskÄ…, od których biegÅ‚y mola umożliwiajÄ…ce obsÅ‚ugÄ™ cumujÄ…cych statków. W północnej części starego miasta wewnÄ…trz murów miejskich znajduje siÄ™ turecka cytadela pobudowana na fundamentach bastionu obronnego krzyżowców. Zobaczyć tu można odtworzony ogród z czasów panowania chrzeÅ›cijan, muzeum więźniów żydowskiego ruchu oporu, fosÄ™ oraz wieżę, z której rozciÄ…ga siÄ™ niezapomniany widok na caÅ‚Ä… zatokÄ™. Pod cytadelÄ… odkryto kompleks podziemnych pomieszczeÅ„, które w przeszÅ‚oÅ›ci byÅ‚y wykorzystywane przez Zakon Rycerski Szpitalników.

Przez szerokÄ… bramÄ™ wchodzi siÄ™ do siedmiu sal rycerskich, których liczba odzwierciedlaÅ‚a narodowoÅ›ci tworzÄ…ce Zakon – Owernia, Anglia, Francja, Niemcy, Italia, Prowansja, Hiszpania. Obok znajduje siÄ™ dormitorium, a przez krużganek dostać siÄ™ można do romaÅ„skiego refektarza, którego wachlarzowate gotyckie sklepienie dekorowane jest burboÅ„skimi liliami. PoÅ›rodku refektarza znajduje siÄ™ podziemne przejÅ›cie, które za czasów greckich sÅ‚użyÅ‚o jako kanaÅ‚ Å›ciekowy, a które krzyżowcy ulepszyli i wykorzystywali jako sekretny tunel Å‚Ä…czÄ…cy twierdzÄ™ z miastem. Obok refektarza ulokowano kuchniÄ™ oraz szpital, który krzyżowcy urzÄ…dzili zapewne z wczeÅ›niejszego arabskiego karawanseraju.
    Nad dzisiejszÄ… AkkÄ… dominuje Å‚Ä…czÄ…cy styl bizantyjski i perski XVIII- wieczny meczet. W Å›wiÄ…tyni tej posiadajÄ…cej zielonÄ… kopuÅ‚Ä™ i wysoki minaret znajduje siÄ™ grobowiec el-Dżazzara Paszy, wÅ‚adcy Akki. Tuż obok meczetu Turcy pobudowali budynek Å‚aźni – hamman, wzorowany na rzymskich termach. DziÅ› znalazÅ‚o tu miejsce muzeum miejskie eksponujÄ…ce lokalne znaleziska oraz ciekawe mapy pokazujÄ…ce rozwój osady. AtrakcjÄ… Akki sÄ… także karawanseraje zwane chanami, peÅ‚niÄ…ce w czasach tureckich funkcje goÅ›ciÅ„ców dla karawan. W kolumnach i fundamentach chanów odnaleźć można materiaÅ‚ pamiÄ™tajÄ…cy czasy krzyżowców. Tuż obok chanu asz-Szawarda góruje XIII- wieczna wieża, na której wypukÅ‚ych licach kamieni widniejÄ… znaki murarskie. PrzepiÄ™kny Chan al-Umdan znajduje siÄ™ w sercu dawnej dzielnicy kupców genueÅ„skich, obok wieży zegarowej i dużego pustego placu, który sÅ‚użyÅ‚ przeÅ‚adunkowi towarów. Tutaj poziom ulicy nie zmieniÅ‚ siÄ™ od czasów krzyżowców, a tuż przy greckokatolickim koÅ›ciele Å›w. Jerzego odnaleźć można nawet budowle z XII wieku. 






Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku