Wszystkie witaminy, stosowane zgodnie z zaleceniami, wykazujÄ… korzystny wpÅ‚yw na funkcjonowanie organizmu. Jednakże w dziedzinie walki z pierwszymi oznakami starzenia siÄ™ skóry nieoceniona pozostaje przede wszystkim witamina A. W czystej postaci jest ona nazywana „retinolem”.
Aby jednak skutecznie chronić za jej pomocą cerę, warto pamiętać o kilku niezbędnych wskazówkach co do stosowania tej substancji.

Używanie kosmetyków, zawierających aktywną postać witaminy A, to jeden z sekretów nieskazitelnej i wiecznie młodej cery. Wraz z upływem lat organizm coraz częściej upomina się o brakujące związki chemiczne. Jednym ze sposobów na uzupełnienie tego zapotrzebowania jest odpowiednia dieta. Nie zawsze jest to jednak środek wystarczający. Wtedy właśnie można sięgnąć po wsparcie retinolu.

Jak zacząć?
Zgodnie z opiniami kosmetologów kuracjÄ™ retinolem powinno siÄ™ rozpocząć w okolicach 35. roku życia. Niewykluczone jednak, że organizm zacznie domagać siÄ™ tego skÅ‚adnika dużo wczeÅ›niej. SygnaÅ‚em do dziaÅ‚ania powinny być pierwsze zmarszczki, które mogÄ… pojawić siÄ™ nawet tuż po 20. roku życia. Retinol dziaÅ‚a w ten sposób, że wzmaga produkcjÄ™ włókien kolagenu i elastyny. DziÄ™ki temu nie tylko wygÅ‚adza istniejÄ…ce już zmarszczki, ale również skutecznie zatrzymuje proces powstawania nowych. WpÅ‚ywa to na poprawÄ™ caÅ‚oÅ›ciowego wyglÄ…du skóry. - Należy pamiÄ™tać, że aktywna postać witaminy A to zwiÄ…zek o bardzo silnym dziaÅ‚aniu, którego dopuszczalne stężenie w kosmetykach wynosi 1 proc. – mówi Piotr Janczak z Beauty Cosmetics. - W praktyce zawartość retinolu w kosmetykach jest dużo mniejsza, dlatego dla lepszych efektów warto pamiÄ™tać o regularnej aplikacji tej substancji – dodaje.

Jak to działa?
DziaÅ‚anie retinolu jest tak efektywne, że czasem, po jego użyciu, na skórze mogÄ… pojawić siÄ™ delikatne podrażnienia. Nie stanowiÄ… one jednak  powodu do obaw. - Zaczerwieniony naskórek lub delikatne swÄ™dzenie, które zwykle ustÄ™puje po kilku dniach przerwy w stosowaniu retinolu, to znak, że substancja dziaÅ‚a prawidÅ‚owo – uspokaja Piotr Janczak. - W tym czasie można zauważyć poprawÄ™ kolorytu, elastycznoÅ›ci i jÄ™drnoÅ›ci skóry, co przekÅ‚ada siÄ™ na wygÅ‚adzenie zmarszczek – informuje. Retinol odpowiedzialny jest również za regulacjÄ™ tempa rogowacenia naskórka. DziÄ™ki temu zachowuje on naturalnÄ… grubość, która charakteryzuje mÅ‚odÄ…, zdrowÄ… cerÄ™. Aplikowanie witaminy A w czystej postaci wiąże siÄ™ też ze zÅ‚uszczaniem naskórka. Warto wiÄ™c ograniczyć na czas jego stosowania zabiegi kosmetyczne, których dziaÅ‚anie przynosi podobny skutek. Mowa tu miÄ™dzy innymi o peelingu, a zwÅ‚aszcza jego mechanicznej odmianie. StosujÄ…c retinol, należy także zrezygnować z preparatów, zawierajÄ…cych kwasy owocowe, które również zÅ‚uszczajÄ… wierzchniÄ… warstwÄ™ skóry.

Jak stosować?
Zasadniczo nie ma żadnych przeciwwskazań do używania kosmetyków z retinolem. Warto jednak przed rozpoczęciem kuracji odpowiednio zabezpieczyć cerę, używając przez kilka dni kremów regeneracyjnych lub nawilżających. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób o cerze suchej lub ze skłonnościami do podrażnień. Należy również pamiętać, że aplikowanie witaminy A w czystej postaci nie powinno mieć charakteru ciągłego. Po 12 tygodniach intensywna kuracja powinna zostać zakończona. Przerwa w stosowaniu retinolu nie oznacza jednak, że nie jest on dostarczany skórze. Komórki magazynują tę substancję i uwalniają ją w momencie, gdy cera najbardziej tego potrzebuje.

Retinol jest dostÄ™pny w postaci  kremu, maÅ›ci, a ostatnio także oleistej mazi, zamkniÄ™tej w maÅ‚ych kapsuÅ‚kach. Ta, nowoczesna forma, pozwala przeciwdziaÅ‚ać utlenianiu substancji i uÅ‚atwia jej dozowanie. Warto pamiÄ™tać, że poza dziaÅ‚aniem przeciwzmarszczkowym, witamina A wykazuje również skuteczność w walce z niedoskonaÅ‚oÅ›ciami cery. Charakterystyczna jest dla niej wysoka skuteczność. Efekty jej stosowania mogÄ… być widoczne nawet po 7 dniach od pierwszego kontaktu preparatu ze skórÄ…. Warto jednak pamiÄ™tać, że kosmetyki z retinolem sÄ… bardzo aktywne, dlatego należy stosować je zgodnie z zaleceniami specjalistów.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku