Dieta bogata w jabÅ‚ka i batony zbożowe, żucie owocowej gumy do żucia, a nawet mycie zÄ™bów po posiÅ‚ku jest niezdrowe dla zÄ™bów – tak twierdzÄ… naukowcy z King's College London Dental Institute, którzy przygotowali listÄ™ rzeczy, które należy unikać, żeby nie skoÅ„czyć bez zÄ™bów. Ale to nie wszystko, bo okazuje siÄ™, że także aktywność fizyczna i ozdoby sÄ… zagrożeniem dla zÄ™bów. ZwykÅ‚e pÅ‚ywanie w basenie peÅ‚nym chloru może przebarwić zÄ™by, a kolczyk w wardze je wybić.

Jabłko na celowniku dentystów
Jabłko, które gra główną rolę, w co drugiej reklamie dentysty i pasty do zębów jest groźne dla zdrowia jamy ustnej? Według brytyjskich naukowców, tak. Udowodnili oni, że u osób, które jedzą jabłka ryzyko próchnicy wzrasta o 3,7 proc. W tym celu przebadano aż 1 tys. osób w wieku 18-30 lat. Zdaniem specjalistów, problem nie tkwi w samym jabłku, bo ono bez wątpienia jest zdrowe, ale w tym jak jemy owoce.
- Wiele gatunków jabÅ‚ek zawiera bardzo wysoki poziom cukru, nawet do czterech Å‚yżeczek. Ich spożycie zwiÄ™ksza poziom kwasów w jamie ustnej, które negatywnie wpÅ‚ywajÄ… na szkliwo, sprzyjajÄ… także rozwojowi bakterii. Z drugiej strony jabÅ‚ka bogate sÄ… w wapÅ„, który neutralizuje kwasy i wzmacnia strukturÄ™ zÄ™ba – wyjaÅ›nia lek. stom. Dariusz Wilisowski z Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie.
RozwiÄ…zaniem może być – zdaniem naukowców – zmiana sposobu jedzenia jabÅ‚ka. – JeÅ›li jemy powoli, wydÅ‚uża siÄ™ czas uwalniania kwasów, dziaÅ‚ajÄ… one dÅ‚użej na powierzchniÄ™ zÄ™ba, rozwiÄ…zaniem jest wiÄ™c, może nie Å‚apczywe, ale szybkie spożywanie owocu i to w umiarkowanej iloÅ›ci, w odstÄ™pach czasu – mówi dentysta.
Ale nie tylko jabÅ‚kom przyjrzeli siÄ™ Brytyjczycy, na liÅ›cie umieÅ›cili także soki owocowe oraz wino. Te pierwsze podobnie jak jabÅ‚ka zawierajÄ… wysoki poziom kwasów i cukrów, dotyczy to przede wszystkim soków kupowanych w kartonach. – PijÄ…c sok powinniÅ›my ograniczyć jego kontakt z zÄ™bami, rozwiÄ…zaniem jest picie soku przez sÅ‚omkÄ™ lub Å›wieżo wyciskanych soków, które bez dodatkowych cukrów. Można także wybrać soki bez cukru – wyjaÅ›nia dr Wilisowski. Wino specjaliÅ›ci odradzajÄ…, przede wszystkim ze wzglÄ™dów estetycznych. Czerwone Bordeaux lub Beaujolais może zabarwić zÄ™by na szaro.

Nie wiemy, kiedy myć zęby

Co zadziwiajÄ…ce obok, jabÅ‚ek i soków, naukowcy z King’s College umieÅ›cili także czynnoÅ›ci i elementy diety, do tej pory uważane za zdrowe. Okazuje siÄ™ bowiem, że mycie zÄ™bów, może być szkodliwe, wÅ‚aÅ›nie dla zÄ™bów, zwÅ‚aszcza, jeÅ›li do szorowania zabieramy siÄ™ zaraz po jedzeniu.
– ZÄ™by powinniÅ›my myć po jedzeniu, ale nie natychmiast. JedzÄ…c obiad lub zwykÅ‚Ä… przekÄ…skÄ™, szkliwo zÄ™bów jest zmiÄ™kczane przez kwasy zawarte w jedzeniu. Sama pÅ‚ytka szkliwa staje siÄ™ wtedy osÅ‚abiona i niestabilna, dodatkowe potraktowanie jej pastÄ…, pÅ‚ynem i szczoteczkÄ… może tylko uszkodzić powierzchniÄ™ zÄ™ba. Konieczne jest, wiÄ™c odczekanie 30 minut po posiÅ‚ku. Dotyczy to zwÅ‚aszcza kwaÅ›nych pokarmów. ZÄ™bów nie powinniÅ›my także myć od razu po spożyciu soku pomaraÅ„czowego – wyjaÅ›nia dr Wilisowski.
Także dyżurny pogromca kwasów, czyli guma do żucia nie zawsze zdaje egzamin. I tutaj, liczy siÄ™ to, jakie gumy wybieramy. – Wiele gum bez cukru, zwÅ‚aszcza o mocno owocowych smakach, jest dodatkowo zakwaszane, dla podkreÅ›lenia smaku. Lepiej, wiÄ™c siÄ™gnąć po tradycyjne miÄ™towe gumy, nie ryzykujÄ…c tym samym podniesienia poziomu kwasów w jamie ustnej. TakÄ… gumÄ™ jednak żujemy maksymalnie 20 minut po jedzeniu – mówi dentysta.

Basen i kolczyk – również na celowniku
NiebezpieczeÅ„stwo dla zÄ™bów czai siÄ™ także na basenie. Problem tkwi w wysokiej zawartoÅ›ci chloru w wodzie, która trafia do ust podczas pokonywania kolejnych dystansów.  – Wysokie stężenie chloru w wodzie może powodować przebarwienia na zÄ™bach, zwÅ‚aszcza, jeÅ›li mamy tendencjÄ™ do nabierania wody do ust podczas pÅ‚ywania. Dlatego po wizycie na basenie należy nie tylko wziąć prysznic, ale także porzÄ…dnie umyć zÄ™by – radzi dr Wilisowski.
Nic jednak tak nie budzi emocji dentystów, jak kolczyki w wardze i jÄ™zyku. Ich „ofiarami” padajÄ… najczęściej mÅ‚ode dziewczyny, które do gabinetów zgÅ‚aszajÄ… siÄ™ z uszkodzonym szkliwem, nadkruszonymi zÄ™bami a nawet zÅ‚amanymi lub wybitymi jedynkami. – Kolczyki powodujÄ… przede wszystkim mechaniczne uszkodzenia zÄ™bów, czÄ™sto powstajÄ… one nieÅ›wiadomie, podczas zabawy metalowÄ… kulkÄ… lub podczas snu. Najczęściej uszkadzajÄ… one jedynki i dwójki, w wielu przypadkach konieczne jest wtedy kosztowne leczenie implantologiczne lub zaÅ‚ożenie wypeÅ‚nieÅ„ – mówi dr Wilisowski.
Kolczyk jest także zagrożeniem dla zÄ™bów podczas jedzenia. – Źle usadowiony kolczyk może sprawić, że podczas żucia pokarmu nagryziemy na niego. Oprócz oczywistego bólu, może to spowodować zniszczenie caÅ‚ego zÄ™ba lub pÄ™kniÄ™cie szkliwa, a w konsekwencji rozwój próchnicy – dodaje.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma guma mamba

Wersja do druku