JesieÅ„ to okres, gdy dni sÄ… krótsze, a pogoda gorsza. Deszcz czy szybciej zapadajÄ…cy zmrok mogÄ… negatywnie wpÅ‚ywać na samopoczucie i powodować stres. Dotyczy to także skóry, która może ucierpieć na skutek stresu… oksydacyjnego.
Na uwidocznienie się problemów z cerą mają wpływ nie tylko temperatura i wysuszające powietrze ogrzewanie, ale również niewłaściwa dieta czy niezdrowy styl życia. By uniknąć pogorszenia się kondycji skóry twarzy, warto poznać mechanizmy, które zapewnią jej zdrowy wygląd, a także, wynikające z tego, dobre samopoczucie.
Kortyzol. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się sprawca sporej części problemów związanych ze skórą. Stężenie substancji rośnie w momencie, gdy organizm jest narażony na permanentny stres. Jest on nie tylko powodem nienajlepszego samopoczucia i złego nastroju. Stres powoduje także diametralną zmianę mechanizmów, które odpowiadają za utrzymywanie cery w dobrej kondycji. Podejmując walkę z tym problemem, należy mieć na uwadze, że będzie to długotrwała i wymagająca systematyczności batalia.

Anatomia stresu

Wszystkie problemy mają swój początek już w najgłębszych strukturach skóry. Jej starzenie się ma miejsce m.in. za sprawą stresu oksydacyjnego. Powstaje on na skutek zmniejszenia samoistnej ochrony organizmu przed wolnymi rodnikami, które to zjawisko, wraz z upływem lat, jest procesem naturalnym, zwłaszcza jeżeli ciało jest dodatkowo narażone na działanie szkodliwych substancji, których źródłem mogą być, na przykład, papierosy czy nadmierna ilość alkoholu. W efekcie niezdrowego trybu życia wytwarzana ilość energii i reprodukcja komórek ulegają zmniejszeniu. Zjawisko stresu oksydacyjnego występuje wtedy, gdy zaburzona zostaje naturalna równowaga i rośnie liczba wolnych rodników, czyli nienasyconych molekuł, które powstają na skutek nieprawidłowego łączenia się tlenu z wodorem i prowadzą do utraty elektronów. Stres sprawia, że komórki nie mają wystarczającej ilości energii do samoczynnej regeneracji i wytwarzania własnych mechanizmów obronnych , potrzebują wsparcia czynników zewnętrznych do rewitalizacji membrany.

Zewnętrzne objawy
Na początku, pod wpływem stresu, cera zaczyna tracić witalność i energię. Pojawienie się drobnych zmarszczek i nadmierna suchość, to sygnały alarmowe, których nie należy ignorować. Przebarwienia i niejednolity kolor skóry powinny skłonić do natychmiastowej interwencji. Wszystkie te objawy widoczne są najczęściej po 30. roku życia, ale warto mieć na uwadze, że proces starzenia się skóry zaczyna się już u dwudziestoparolatków. Wtedy właśnie organizm ludzki zaczyna zwalniać. W konsekwencji nie jest już na tyle wydolny, aby poradzić sobie z szybką odbudową kolagenu i regeneracją zniszczonych komórek skóry oraz zapewnić jej prawidłowe nawilżenie. Bardzo ważnym elementem w procesie przywracania skórze wcześniejszego blasku jest możliwie jak najszybsza reakcja. Pozwala ona na prawidłowe i, co najważniejsze, przynoszące efekty działanie.

Skuteczne zapobieganie
Pomoc komórkom przynoszÄ… antyoksydanty, które, dostarczajÄ…c elektronów, chroniÄ… ich osÅ‚abione czÄ…steczki. Warto rozwijać prawidÅ‚owe nawyki żywieniowe oraz pomyÅ›leć o rozwijaniu korzystnych przyzwyczajeÅ„, takich jak regulujÄ…ca pracÄ™ ukÅ‚adu krwionoÅ›nego aktywność fizyczna. Dostarcza ona komórkom skóry tlen, a ten z kolei stymuluje procesy regeneracyjne. Wszelkiego rodzaju ćwiczenia, wymagajÄ…ce pracy mięśni, prowadzÄ… do usuwania toksyn z organizmu oraz wyrównywania poziomu ciÅ›nienia krwi. Warto jednak pamiÄ™tać, aby po wysiÅ‚ku fizycznym odpowiednio oczyÅ›cić skórÄ™, np. korzystajÄ…c z sauny. – Niestety na najważniejszy czynnik, odpowiadajÄ…cy za kondycjÄ™ skóry, czyli uwarunkowania biologiczne i kod genetyczny, nie mamy wpÅ‚ywu. W walce z efektami szkodliwej dziaÅ‚alnoÅ›ci wolnych rodników musimy posiÅ‚kować siÄ™ zatem wszelkimi formami aktywnoÅ›ci, które wspierajÄ… dziaÅ‚anie systemu immunologicznego, np. uprawianiem sportu, wÅ‚aÅ›ciwym odżywianiem czy dostarczaniem organizmowi odpowiedniej dawki witamin oraz wody. Ważnym uzupeÅ‚nieniem mogÄ… być odpowiednio dobrane dermokosmetyki – mówi MaÅ‚gorzata Bryszak z Beauty Cosmetics. Intensywna kuracja z wykorzystaniem produktów bogatych w witaminÄ™ C i E, kwas ferulowy, retinol (witaminÄ™ A w czystej postaci) oraz koenzym Q10, stopniowo odbudowuje  zniszczone komórki i przywraca skórze witalność.

Kuracja na co dzień

Za wyglÄ…d cery odpowiedzialny jest również pokrywajÄ…cy jÄ… pÅ‚aszcz hydrolipidowy. Jego zadanie, to ochrona skóry przed szkodliwym dziaÅ‚aniem bakteryjnym i grzybiczym. – Aby nie uszkodzić tej warstwy, warto w codziennej pielÄ™gnacji postawić na produkty bogate w Å‚agodne substancje myjÄ…ce, takie jak np. empigen. Ten skÅ‚adnik, zawarty np. w niektórych żelach pod prysznic, wspomaga dziaÅ‚anie naturalnej flory bakteryjnej skóry i tym samym pozwala lepiej wykorzystać wartoÅ›ci ochronne „pÅ‚aszcza” – dodaje MaÅ‚gorzata Bryszak. Za sprawÄ… zbyt szybkiego i stresujÄ…cego tempa życia w organizmie zaczyna brakować mikroelementów, soli mineralnych oraz podstawowych witamin. W takim wypadku niezastÄ…pione sÄ… kosmetyki bogate m.in. w witaminÄ™ E, które przywracajÄ… skórze naturalnÄ… równowagÄ™. Nawet w domowym zaciszu można poddać siÄ™ kuracji, która skutecznie zredukuje niedoskonaÅ‚oÅ›ci cery.   

Najczęstsze błędy
Nierzadko, w walce z efektami stresujÄ…cego trybu życia, który widocznie odbija siÄ™ na kondycji skóry, popeÅ‚niane sÄ… podstawowe bÅ‚Ä™dy, dodatkowo nasilajÄ…ce powstawanie niedoskonaÅ‚oÅ›ci.  Bardzo czÄ™sto do pielÄ™gnacji skóry wykorzystywane sÄ… jednoczeÅ›nie różne kosmetyki. DziaÅ‚anie zawartych w nich substancji może osÅ‚abić, zneutralizować, a w najgorszym wypadku wykluczyć ich pozytywny wpÅ‚yw na naszÄ… skórÄ™. Warto wiÄ™c postawić na jednÄ… liniÄ™ pielÄ™gnacyjnÄ…, ponieważ jej skÅ‚adowe wzajemnie siÄ™ wspierajÄ… i uzupeÅ‚niajÄ… swoje dziaÅ‚anie. – CzÄ™stym bÅ‚Ä™dem jest również stosowanie niewÅ‚aÅ›ciwych preparatów, których struktura nie odpowiada danemu rodzajowi cery, co sprawia, że zmaganie siÄ™ z jej problemami jest nie tylko nieskuteczne, ale może także nieść za sobÄ… negatywne konsekwencje – mówi ekspert z Beauty Cosmetics. Należy też pamiÄ™tać, że zintensyfikowanie dziaÅ‚aÅ„ nie zawsze przynosi lepsze skutki. Nierzadko z zabiegów korzysta siÄ™ z bardzo dużym natężeniem, a to może negatywnie wpÅ‚ywać na skórÄ™. Tak dzieje siÄ™ np. w przypadku zbyt czÄ™stego stosowania peelingu, którego zadaniem jest zÅ‚uszczenie naskórka. Może to prowadzić do przesuszania i pojawienia siÄ™ zmarszczek.  

WpÅ‚yw dÅ‚ugotrwaÅ‚ego stresu na czÅ‚owieka może mieć bardzo różnorodne, negatywne konsekwencje: zÅ‚e samopoczucie, ponury nastrój i widoczny brak energii. Konsekwencje ponosi też nierzadko skóra, zwÅ‚aszcza rÄ…k i twarzy. Jednakże wczesne rozpoczÄ™cie dziaÅ‚aÅ„ może zapobiegać zmianom. DziÄ™ki osiÄ…gniÄ™ciom nowoczesnej kosmetologii jest to o tyle Å‚atwiejsze,  że nie musi sprowadzać siÄ™ do wizyty u dermatologa czy kosmetyczki. WalkÄ™ o zachowanie zdrowego wyglÄ…du skóry można bowiem rozpocząć już w domu. Zastosowanie odpowiedniej kuracji dermokosmetycznej, odpowiednia ilość ruchu i wÅ‚aÅ›ciwa dieta, mogÄ… zaowocować widocznÄ… poprawÄ… stanu cery już po kilu tygodniach

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku