Rzucanie palenie to wielkie wyzwanie. Nie ma co ukrywać, że naÅ‚ogowi palacze muszÄ… siÄ™ zmierzyć z wÅ‚asnym organizmem oraz pokusÄ… zapalenia „tylko jednego”. Sukces zależy od wiedzy na temat naÅ‚ogu, uzależnienia oraz technik radzenia sobie z objawami odstawienia nikotyny.


PodjÄ™cie decyzji o zaprzestaniu palenie papierosów nigdy nie jest Å‚atwe. Bardzo ważne jest to, by znaleźć odpowiedni moment w życiu na rozstanie siÄ™ z naÅ‚ogiem – nie może to być czas peÅ‚en stresów, czy jakichÅ› obaw, a raczej spokojny dla nas okres – mówi Anna Zadarnowska terapeuta uzależnieÅ„ z Poradni Zdrowia Psychicznego psycholog, specjalista psychoterapii uzależnieÅ„ z Krakowskiego Centrum Terapii UzależnieÅ„ oraz Psychiatrycznego OddziaÅ‚u Dziennego Scanmed Multimedis w Krakowie.
Warto podkreślić, że na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, głównie w krajach uprzemysłowionych, palenie papierosów stało się postrzegane jako praktyka szkodliwa dla zdrowia, zabijająca. Co istotniejsze wiele krajów, w tym także Polska, zwróciło uwagę na bierne palenie, wprowadzając tym samym zakaz palenia w miejscach publicznych. W Polsce od roku nie wolno palić w lokalach. Wiemy, że palenie jest jedną z głównych przyczyn wielu chorób, takich jak zawał serca, zaburzenia erekcji, oraz raka płuc. Jednak wciąż wiele osób nie wie, czym dokładnie jest uzależnienie od nikotyny? Co i jak sprawia, że poranna kawa musi być okraszona dymkiem?

Mózg lubi nikotynę?
Nikotyna jest substancjÄ… psychoaktywnÄ…, a to oznacza, że po zaciÄ…gniÄ™ciu siÄ™ dymem papierosowym dociera on w kilkanaÅ›cie sekund do naszego mózgu. Na tym jego dziaÅ‚anie siÄ™ nie koÅ„czy, gdyż dym zmienia jego biochemiÄ™. Pod wpÅ‚ywem nikotyny wydzielajÄ… siÄ™ neuroprzekaźniki: dopamina i noradrenalina, które wpÅ‚ywajÄ… na oÅ›rodki przyjemnoÅ›ci i aktywizujÄ… organizm. Zapalenie papierosa jest zatem kojarzone z pozytywnymi odczuciami, takimi jak przyjemność, aktywizacja, czy wrÄ™cz mobilizacja! Należy zrozumieć, że zaburzenie biochemii mózgu, na skutek dostarczania mu nikotyny, jest procesem odwracalnym – w momencie, kiedy przestajemy palić zmuszamy organizm do zmian w obrÄ™bie biochemii mózgu. Przy czym należy także pamiÄ™tać, że „mózg lubi nikotynÄ™” do tego stopnia, że w komórkach mózgowych powstajÄ… nowe receptory nikotyny – potrzebujemy jej zatem coraz wiÄ™cej. Rzucenie palenia to w zwiÄ…zku z tym rewolucja w naszym organizmie! - tÅ‚umaczy psychoterapeuta Anna Zadarnowska.    

Znajdź swój powód, by rzucić palenie
Motywacja jest kluczowym elementem rzucenia naÅ‚ogu palenia tytoniu. Ale zanim przystÄ…pimy do dzieÅ‚a powinniÅ›my zapoznać siÄ™ z katalogiem przykrych doznaÅ„, jakie na nas czekajÄ…... Uzależnienie od nikotyny to potężne siÅ‚a. Co nie oznacza, że nie można siÄ™ pozbyć naÅ‚ogu – można, znam wiele osób, które sobie z nim poradziÅ‚y. Bardzo ważne jest to, by zadać sobie samemu kilka pytaÅ„: po co palÄ™? Co mi to daje? Kiedy najczęściej palÄ™? JeÅ›li zdamy sobie sprawÄ™ z tego, po co palimy – jakie mamy paradoksalnie zyski z palenia, to wówczas możemy przygotować plan dziaÅ‚ania – przygotować listÄ™ zastÄ™pników papierosa. Niezwykle jest zatem istotne to, by wiedzieć, czym jest nałóg. O uzależnieniu mówimy wówczas, gdy utraciliÅ›my możliwość kontrolowania iloÅ›ci wypalanych papierosów, mamy objawy odstawienia nikotyny (głód nikotynowy, zdenerwowanie, uczucie lÄ™ku, kÅ‚opoty ze snem), wzrost tolerancji na nikotynÄ™ – palenie coraz wiÄ™cej oraz palenie mimo szkód – mówi Anna Zadarnowska.

Wytrwaj w postanowieniu!
W momencie, kiedy wypalamy ostatniego papierosa – wkraczamy na nowÄ… drogÄ™, która na poczÄ…tku może być trudna. Pierwsze 3 lub 4 dni po zaprzestaniu palenia sÄ… najtrudniejsze, ponieważ organizm wszystkimi możliwymi sposobami domaga siÄ™ nikotyny. Anna Zadarnowska: warto jednak zapamiÄ™tać, że głód nikotynowy, choć jest nieprzyjemnym uczuciem, to nie zabija. Napad gÅ‚odu trwa zazwyczaj 3 minuty – zatem to sÄ… najgorsze chwile. Ma on charakter falowy i pojawia siÄ™ wówczas, kiedy najczęściej paliliÅ›my, można to zatem przewidzieć. Aby stÅ‚umić potrzebÄ™ zapalenie papierosa można np. wypić 2 szklanki niegazowanego napoju, aby, kolokwialnie mówiÄ…c, zajÄ…c organizm, można coÅ› zjeść albo z kimÅ› porozmawiać. Każdy sposób na zajÄ™cie siÄ™ czymÅ› innym jest dobry. PowinniÅ›my także wprowadzić nowe nawyki czyli np. mycie zÄ™bów po posiÅ‚ku zamiast palenia, żucie gumy, posiadanie pod rÄ™kÄ… rodzynek, ziaren sÅ‚onecznika, aby zająć rÄ™ce. W przypadku dużych kÅ‚opotów oczywiÅ›cie można korzystać z pomocy fachowców – psychoterapeutów, oraz zdecydować siÄ™ na nikotynowÄ… terapiÄ™ zastÄ™pczÄ….
Kiedy uda nam siÄ™ rzucić palenie należy pamiÄ™tać, że nie odzyskaliÅ›my i nigdy nie odzyskamy kontroli nad uzależnieniem – w momencie, gdy zaczÄ™liÅ›my palić naÅ‚ogowo utraciliÅ›my tÄ™ zdolność bezpowrotnie. PamiÄ™tajmy, żeby nie tÅ‚umaczyć sobie, że dziÅ› jest okazja to zapalÄ™ tylko jednego! Po rzuceniu palenia nawet jeden papieros zaszkodzi, burzÄ…c mocne fundamenty zrealizowanego postanowienia – zaprowadzi nas wczeÅ›niej czy później do powrotu do palenia.     


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku