Na drętwienie i silne bóle w okolicach karku skarżą się coraz częściej nawet młodzi ludzie. Za ich powstanie odpowiada wiele czynników, na które nie mamy wpływu, jak wiek czy predyspozycje genetyczne. Istnieje jednak szereg dodatkowych przyczyn, związanych ściśle z naszym trybem życia. Warto je sobie uświadomić, aby móc skutecznie z nimi walczyć

Przyczyny bólu
Ból może mieć związek ze zmianami zwyrodnieniowymi szyjnego odcinka kręgosłupa. Deformacji ulegają stawy i krążki międzykręgowe, oddzielające od siebie poszczególne kręgi. Proces ten przebiega w zasadzie przez całe życie, a przyspieszają go urazy mechaniczne oraz obciążenie stawów, np. przyjmowanie nieodpowiedniej postawy ciała. Niestety, dzisiejszy tryb życia bardzo negatywnie wpływa na kondycję naszego kręgosłupa. Praca w pozycji siedzącej, długie godziny za kierownicą, nadmierne pochylanie głowy podczas czytania, powodują długotrwałe napięcie mięśni karku, a w efekcie silny ból.

Jak walczyć z dolegliwościami?
OczywiÅ›cie, nie jesteÅ›my w stanie caÅ‚kowicie wyeliminować z naszego życia wszystkich obciążajÄ…cych dla krÄ™gosÅ‚upa sytuacji. Warto jednak wygospodarować w planie dnia choćby dwadzieÅ›cia minut na wykonywanie ćwiczeÅ„. Brak aktywnoÅ›ci fizycznej sprawia, że mięśnie sÄ… zbyt sÅ‚abe, aby zapewnić odpowiedniÄ… stabilizacjÄ™ szyjnej partii krÄ™gosÅ‚upa. Tymczasem  codzienna seria ćwiczeÅ„ na rozluźnienie szyi oraz karku, wykonana przed telewizorem lub przy dźwiÄ™kach ulubionej muzyki, może znacznie zÅ‚agodzić nasze dolegliwoÅ›ci i pomóc siÄ™ zrelaksować. W domu, a także miejscu pracy, należy siadać w pozycji wyprostowanej, która stymuluje pracÄ™ mięśni. UlgÄ™ przynoszÄ… też delikatne masaże oraz nagrzewanie ciaÅ‚a poprzez ciepÅ‚e kÄ…piele i zioÅ‚owe maÅ›ci. Jeżeli wszystkie sposoby zawodzÄ…, koniecznie musimy wybrać siÄ™ do lekarza, który powinien zlecić odpowiedniÄ… terapiÄ™. W przypadku choroby zwyrodnieniowej niestety nie można liczyć na peÅ‚ne wyleczenie, ale wÅ‚aÅ›ciwa rehabilitacja z pewnoÅ›ciÄ… znacznie zredukuje nieprzyjemne dolegliwoÅ›ci.

Leczenie w trakcie snu
W ciÄ…gu dnia jesteÅ›my w stanie kontrolować postawÄ™ ciaÅ‚a i systematycznie wdrażać dobre nawyki. Jednak ten codzienny wysiÅ‚ek przyniesie sÅ‚abe rezultaty, jeÅ›li nie poÅ‚Ä…czymy go z troskÄ… o jakość nocnego wypoczynku. Przesypiamy mniej wiÄ™cej jedna trzeciÄ… doby i dla regeneracji krÄ™gosÅ‚upa ten czas jest niezwykle cenny. NiezbÄ™dnymi elementami rehabilitacji podczas snu sÄ…: indywidualnie dobrany materac oraz profilowana poduszka. - DziÄ™ki dopasowujÄ…cej siÄ™ do ksztaÅ‚tu ciaÅ‚a poduszce, szyja zyskuje peÅ‚ne podparcie, co umożliwia rozluźnienie napiÄ™tych przez caÅ‚y dzieÅ„ mięśni – mówi Tomasz Goc z Fabryki Materacy Janpol. Najlepsze poduszki profilowane to te wykonane z lateksu lub tzw. pianki termoelastycznej. Oba materiaÅ‚y charakteryzujÄ… siÄ™ wysokÄ… elastycznoÅ›ciÄ… i wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciami antybakteryjnymi. Równie ważny, choć czÄ™sto niedoceniony w profilaktyce walki z bólem, jest materac. W ofercie firmy Janpol znajduje siÄ™ model – NYKS. Jego dużą zaletÄ… jest lateksowy wkÅ‚ad o gruboÅ›ci 18 cm. Poza komfortowym dopasowaniem, porowata struktura tego materiaÅ‚u uÅ‚atwia cyrkulacjÄ™ powietrza, powstrzymujÄ…c pocenie siÄ™ i rozwój bakterii.
- Materac jest funkcjonalny, dwustronny, można go zamówić z ergonomicznym, regulowanym stelażem – zapewnia T. Goc z Janpolu. NYKS,  sprawdzi siÄ™ Å›wietnie w profilaktyce dolegliwoÅ›ci krÄ™gosÅ‚upa. Wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Źle dobrany materac czy poduszka zmniejszajÄ… efektywność  stosowanej rehabilitacji, w dodatku pogÅ‚Ä™biajÄ… istniejÄ…ce już wady krÄ™gosÅ‚upa. Nie warto wiÄ™c lekceważyć ich wpÅ‚ywu na stan naszego zdrowia i samopoczucia. GwarancjÄ… sukcesu w walce z bólem jest konsekwentna terapia, w której nie robimy sobie nocnej przerwy.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku