Nie tylko wokół miesiÄ…czki krąży wiele mitów – także wiedza na temat kobiecego cyklu i zachodzÄ…cych podczas niego procesów bywa niepeÅ‚na. A przecież to co siÄ™ dzieje wewnÄ…trz nas dotyczy każdej kobiety. Poznajmy zatem i rozwiejmy pięć najbardziej popularnych mitów dotyczÄ…cych cyklu menstruacyjnego.

MIT 1: Cykl miesiÄ…czkowy trwa 28 dni
RzeczywiÅ›cie najczęściej wystÄ™puje u kobiet 28 dniowy cykl miesiÄ…czkowy, ale nie jest to reguÅ‚Ä…. Cykl może być znacznie krótszy (24 dni), bÄ…dź dÅ‚uższy (do 36 dni) w zależnoÅ›ci od kobiety. Regularne cykle sÄ… oznakÄ… dobrze funkcjonujÄ…cego ukÅ‚adu rozrodczego, jednakże zdarza siÄ™, że na skutek stresu, czy choroby, podróży – bÄ…dź innych czynników u tej samej kobiety cykle bÄ™dÄ… siÄ™ nieco różniÅ‚y dÅ‚ugoÅ›ciÄ…. „ObserwujÄ…c swój cykl kobieta Å‚atwo wyÅ‚apie zachodzÄ…ce w nim nieprawidÅ‚oÅ›ci.” - mówi Aleksandra DemiaÅ„czyk, ekspert ds. kobiecej pÅ‚odnoÅ›ci dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly. - ”Jeżeli cykle charakteryzujÄ… siÄ™ dużą nieregularnoÅ›ciÄ…, sÄ… krótsze niż 21 dni, bÄ…dź dÅ‚uższe niż 36 dni – warto udać siÄ™ do lekarza na konsultacjÄ™ medycznÄ…. PrzyczynÄ… nieregularnych cykli mogÄ… być zaburzenia hormonalne czy zespół policystycznych jajników.” Warto zatem udać siÄ™ do ginekologa, aby znaleźć przyczynÄ™ zakłóceÅ„ cyklu i podjąć odpowiednie leczenie.

MIT 2: Owulacja występuje w 14 dniu cyklu

Owulacja może wystÄ™pować w 14 dniu cyklu, ale nie musi. Równie dobrze owulacja może wystÄ…pić w 12 dniu cyklu, bÄ…dź w 16 dniu. „Komórka jajowa po owulacji żyje w jajowodzie okoÅ‚o 18 godzin, czyli niecaÅ‚Ä… dobÄ™ i wÅ‚aÅ›nie wtedy jest gotowa do zapÅ‚odnienia.” - podkreÅ›la Aleksandra DemiaÅ„czyk - „Jednakże czas trwania dni pÅ‚odnych wydÅ‚uża siÄ™ za sprawÄ… żywotnoÅ›ci plemników, które sÄ… w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet 5 dni”. Dlatego bazowanie jedynie na „kalendarzyku”, a nie na procesach zachodzÄ…cych w organizmie sygnalizowanych różnego rodzaju objawami (jak zmiana Å›luzu czy temperatury), tak czÄ™sto bywa zawodne.

MIT 3: Nie ma „bezpiecznych” dni - nawet podczas miesiÄ…czki można zajść w ciążę.
Jeżeli kobieta ma bardzo krótkie cykle i współżyÅ‚a bez zabezpieczenia w np. piÄ…tym dniu krwawienia, to biorÄ…c pod uwagÄ™ dÅ‚ugość życia plemników, możliwe byÅ‚oby zajÅ›cie w ciążę, jeżeli owulacja wystÄ…pi w 10 dniu cyklu. Takie sytuacje sÄ… jednakże niezwykle rzadkie. Współżycie w pierwszym czy drugim dniu miesiÄ…czki nie zakoÅ„czy siÄ™ ciążą. Także współżycie po owulacji jest zupeÅ‚nie bezpieczne. Zwykle kobietom z trudnoÅ›ciÄ… przychodzi wyznaczenie owego momentu owulacji – bez perfekcyjnej znajomoÅ›ci swojego ciaÅ‚a, prowadzenia obliczeÅ„ i wykresów – jest to praktycznie niemożliwe. Dlatego wÅ‚aÅ›nie istniejÄ… tzw. komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp czy Pearly, które majÄ…c bazÄ™ danych miliona cykli i dokonujÄ…c algorytmicznych obliczeÅ„ „uczÄ… siÄ™” cyklu danej kobiety i wskazujÄ… owulacjÄ™, a co za tym idzie dni pÅ‚odne. Na tej samej podstawie komputer cyklu informuje o dniach niepÅ‚odnych, podczas których współżycie jest caÅ‚kowicie bezpieczne (skuteczność antykoncepcyjna na poziomie 99,36%). Komputer bierze pod uwagÄ™ także dÅ‚ugość życia plemników!

MIT 4: Podczas miesiączki nie można uprawiać seksu

Z medycznego punktu widzenia u zdrowej kobiety nie ma przeciwskazaÅ„ do uprawiania seksu w czasie miesiÄ…czki. Część kobiet może siÄ™ czuć niekomfortowo z rezygnować ze zbliżenia z powodu wÅ‚asnych uprzedzeÅ„. Jednakże, jeżeli kobieta akceptuje swoje ciaÅ‚o i jej partner również, mogÄ… bez problemu cieszyć siÄ™ seksem także podczas okresu. Część ekspertów medycznych jest nawet zdania, że uwalniane podczas orgazmu hormony, mogÄ… przyczynić siÄ™ do zÅ‚agodzenia bólów zwiÄ…zanych z krwawieniem. MiesiÄ…czka nie jest także przeciwskazaniem do innych dziaÅ‚aÅ„ - uprawiania sportu, pÅ‚ywania w basenie, brania kÄ…pieli – menstruacja to nie choroba i w zasadzie nie ma takiej czynnoÅ›ci, której kobieta nie mogÅ‚aby wykonywać tylko dlatego, że wystÄ™puje u niej krwawienie miesiÄ™czne. Nie odcinaj siÄ™ zatem od znajomych i Å›wiata, tylko dlatego, że masz okres!

MIT 5: Okres powinien trwać 7 dni

DÅ‚ugość krwawienia miesiÄ™cznego to sprawa indywidualna każdej kobiety. Może trwać od 3 do 7 dni, Å›rednio zazwyczaj jest to 5 dni. Powinno CiÄ™ zaniepokoić jeżeli krwawienie jest wyjÄ…tkowo obfite i trwa dÅ‚użej, niż tydzieÅ„ – wtedy należy zgÅ‚osić siÄ™ do lekarza na konsultacjÄ™.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

cykl miesi?czkowy

Wersja do druku