O tym, że śmiech to zdrowie pisaliśmy na naszych łamach już wielokrotnie. Nie wspominaliśmy jednak o tym, jakie negatywne skutki ma na nas gniew. Zachęcamy do przeczytania tekstu poniżej- gwarantujemy Wam, że następnym razem zanim wybuchniecie napadem złości, zastanowicie się dwa razy :)

Ostatnie badania opublikowane przez włoskiego doktora Franco Bonaguidi z Instytutu Fizjologii Klinicznej w Pizie wykazały, że wybuchy złości i gniewu u osób po zawale serca częściej doprowadzają do kolejnego ataku. Z kolei śmiech i wszelkie pozytywne emocje przedłużają życie chorych na serce.

Dr Franco Bonaguidi chcÄ…c przeprowadzić eksperyment, przez 10 lat obserwowaÅ‚ 228 osób po zawale serca z tzw. niestabilnÄ… chorobÄ… wieÅ„cowÄ…. W tym celu sporzÄ…dziÅ‚ ich portret psychologiczny, badaÅ‚,  emocje, jakie nimi rzÄ…dziÅ‚y. ObserwowaÅ‚, jak czÄ™sto wpadali w zÅ‚ość, stany depresyjne czy napady lÄ™ku. NastÄ™pnie sprawdziÅ‚, jak wpÅ‚ywajÄ… one na ich serce. UwzglÄ™dniÅ‚ przy tym wszelkie istotne parametry takie jak: wiek, pÅ‚eć, ogólny stan zdrowia, a także styl życia. OkazaÅ‚o siÄ™, że u 51 ze wszystkich badanych doszÅ‚o do kolejnego zawaÅ‚u serca, który u 28 z nich spowodowaÅ‚ zgon.

Z wyliczeń włoskiego naukowca wynika, że osoby odczuwające zaburzenia lękowe są prawie dwukrotnie bardziej narażone na kolejny atak serca. Z kolei osoby, które często wpadają w gniew i wybuchają złością są ponad dwukrotnie narażone na wystąpienie zawału serca.

Wszystkie te informacje dowodzÄ… tylko jednego- nie warto siÄ™ zÅ‚oÅ›cić i popadać w skrajnie negatywne emocje, bo to może skrócić nam życie. Nie od dziÅ› wiadomo przecież, że Å›miech to zdrowie. Udowodniono, że uÅ›miech trwajÄ…cy  co najmniej 15 sekund pobudza w mózgu wydzielanie endorfin (hormonów szczęścia). Te z kolei aktywizujÄ… receptory w Å›ródbÅ‚onku naczyÅ„ krwionoÅ›nych, skutkiem czego jest uwolnienie wiÄ™kszych iloÅ›ci tlenku azotu, który rozszerza naczynia, zmniejsza stan zapalny, zapobiega odkÅ‚adaniu siÄ™ cholesterolu i powstawaniu zÅ‚ogów w Å›cianach wewnÄ™trznych naczyÅ„ krwionoÅ›nych. Podczas Å›miechu w ruch wprawiamy mięśnie naszej twarzy, co poprawia jÄ™drność naszej skóry. DziÄ™ki Å›miechowi lepiej też funkcjonuje nasz system odpornoÅ›ciowy.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku