Tłuszcze roślinne, skrobia, a nawet łój. To tylko niektóre ze składników, jakie można znaleźć w produktach seropodobnych. Mimo że na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od prawdziwych serów, w rzeczywistości mają z nimi niewiele wspólnego.

 Zanim skusimy siÄ™ na apetycznie wyglÄ…dajÄ…cÄ… goudÄ™, w wyjÄ…tkowo atrakcyjnej cenie, sprawdźmy, czy zamiast sera nie kupujemy jego atrapy.
Sposobów i procedur wytwarzania sera jest przynamniej tyle, ile jego gatunków. Jakkolwiek różnorodne nie byÅ‚yby jednak sery Å›wiata, wszystkie Å‚Ä…czy jedno – sÄ… produkowane z mleka. Tymczasem na sklepowych półkach  można znaleźć szereg produktów, które tylko  przypominajÄ… sery. W ich skÅ‚adzie wystÄ™pujÄ… substancje pochodzenia chemicznego, roÅ›linnego, a nawet łój zwierzÄ™cy. Å»eby mieć pewność, że wybierane przez nas produkty sÄ… wysokiej klasy, warto wiedzieć, jak odróżnić prawdziwe sery od wyrobów seropodobnych.


Wiem, co jem
WedÅ‚ug CBOS niemal 12 proc. Polaków nie ma pojÄ™cia o tym, że na rynku wystÄ™pujÄ… artykuÅ‚y podobne, a prawie co trzeci przyznaje, że nie potrafi odróżnić takiego produktu od oryginaÅ‚u. – Dyrektywy unijne jasno okreÅ›lajÄ… czym jest ser. Zgodnie z przyjÄ™tÄ… definicjÄ…, jest to spożywczy produkt mleczny otrzymywany z mleka, przez wydzielenie z niego biaÅ‚ka i tÅ‚uszczu – wyjaÅ›nia  Ewa PoliÅ„ska ze Spółdzielni Mleczarskiej MSM MOŃKI. W skÅ‚adzie sera nie powinno być zatem niczego, poza mlekiem i jego komponentami (z wyjÄ…tkiem specjalnych dodatków - przypraw, specjalnej pleÅ›ni czy kwasów omega). Prawo zabrania również stosowania etykiet i reklam wprowadzajÄ…cych konsumenta w bÅ‚Ä…d. W praktyce, produkty seropodobne sÄ… pakowane tak samo, jak prawdziwe sery, co wiÄ™cej – sÄ…siadujÄ… z nimi na sklepowej półce. Ryzyko pomyÅ‚ki, wzmaga nasz poÅ›piech. – Badania wskazujÄ…, że podjÄ™cie decyzji o zakupie zajmuje nam zaledwie kilka sekund. Kierujemy siÄ™ skojarzeniami barw i znaków, na tej podstawie wybierajÄ…c produkt, który trafi do naszego koszyka. W takiej sytuacji nie trudno o pomyÅ‚kÄ™ – tÅ‚umaczy Ewa PoliÅ„ska.


Czytaj etykiety

Sposób na unikniÄ™cie pomyÅ‚ki jest bardzo prosty. WybierajÄ…c ser na sklepowej półce, przyjrzyjmy siÄ™ uważnie etykiecie. Już sama nazwa zdradzi z jakim produktem mamy do czynienia. JeÅ›li na opakowaniu znajdziemy napis „ser typu Gouda”, możemy mieć pewność, że z prawdziwÄ… GoudÄ… ma niewiele wspólnego. Inaczej sprawa wyglÄ…da w przypadku „sera typu holenderskiego”. Taka kategoria oznacza, że jest to produkt należący do rodziny serów produkowanych na bazie tradycyjnych, holenderskich receptur. Warto też przeczytać skÅ‚ad na opakowaniu. W przypadku, gdy zakupu dokonujemy przy ladzie, gdzie rzadko widać etykiety bloków, nie bójmy siÄ™ poprosić ekspedientkÄ™ o podanie spisu skÅ‚adników sera, który nas interesuje. Sprzedawca ma obowiÄ…zek udzielić nam odpowiedzi. Jedynym skÅ‚adnikiem sera żółtego powinno być mleko oraz komponenty zwiÄ…zane z procesem dojrzewania: bakterie kwasu mlekowego i podpuszczka. W przypadku, gdy na etykiecie dostrzeżemy tÅ‚uszcze roÅ›linne, mleko w proszku, łój, karagen, bÄ…dź sojÄ™ mamy do czynienia z wyrobem seropodobnym. – Nasze podejrzenie powinna również wzbudzić wyjÄ…tkowo niska cena – mówi Ewa PoliÅ„ska. – Åšrednia cena sera edamskiego wynosi 18 zÅ‚/kg. Istnieje duże prawdopodobieÅ„stwo, że produkt, którego kilogram kosztuje nie wiÄ™cej niż 15 zÅ‚ jest wyrobem seropodobnym – dodaje.


Kwestia smaku

Wyroby seropodobne nie należą do artykułów niebezpiecznych. W przeciwnym razie nie byÅ‚yby dostÄ™pne w sklepach. Nie sÄ… jednak serami. – Produkty, które naÅ›ladujÄ… sery dojrzewajÄ…ce majÄ… zupeÅ‚nie odmienne wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci - inaczej siÄ™ topiÄ…, inaczej smakujÄ… – mówi Robert Muzyczka, szef kuchni Dworu Korona Karkonoszy – Ma to ogromny wpÅ‚yw na jakość serwowanych potraw, dlatego w mojej kuchni znajdujÄ… siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie prawdziwe sery – dodaje. Co istotne, wyroby seropodobne nie dorównujÄ… serom pod wzglÄ™dem wartoÅ›ci odżywczych. BiaÅ‚ko zawarte w tych produktach nie pochodzi w 100 proc. z mleka i nie podlega naturalnemu procesowi dojrzewania.Dlatego proteiny, a co za tym idzie wapÅ„ z wyrobów seropodobnych, nie sÄ… przyswajane przez organizm tak Å‚atwo, jak te z prawdziwych serów.

fot: MSM Mońki



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku