W szarej wieży na pustkowiu mieszka Beddeos, człowiek, który nie wie, jak się tam znalazł, i nie pamięta, co robił i kim był, zanim trafił do tego miejsca.
Wraz z Tyfonem, mechanicznym pomocnikiem, próbuje przeżyć w tych niegoÅ›cinnych stronach i szuka odpowiedzi na nurtujÄ…ce go pytania. Jednakże splot dziwnych wydarzeÅ„ i spotkaÅ„ z niezwykÅ‚ymi istotami sprawi, że tajemnice powoli same zacznÄ… siÄ™ wyjaÅ›niać. Ale czy Beddeos rzeczywiÅ›cie jest gotów zmierzyć siÄ™ ze swojÄ… przeszÅ‚oÅ›ciÄ… i z tym, co kryje siÄ™ gÅ‚Ä™biej, w bezdennej otchÅ‚ani umysÅ‚u – prawdÄ… o jego czÅ‚owieczeÅ„stwie i Å›wiecie, w którym żyje?

Anna BrzeziÅ„ska o „Kamiennej Ćmie”: PaweÅ‚ Matuszek czerpie peÅ‚nymi garÅ›ciami z imaginarium fantastyki, ale pozostaje twórcÄ… caÅ‚kowicie odrÄ™bnym. Bawi siÄ™ akcesoriami gatunku – zaginionymi rasami, postapokalitycznymi Å›wiatami, tajemniczymi artefaktami, maszynami ożywianymi mocÄ… umysÅ‚u – mnożąc zastawione na czytelnika puÅ‚apki. Bo “Kamienna Ćma” nie jest zwykÅ‚Ä… baÅ›niÄ… inicjacyjnÄ…, mimo że mamy tu zagadkowego bohatera, który wyrusza na poszukiwanie swojej tożsamoÅ›ci. Im bardziej bohater zanurza siÄ™ w Å›wiat, oryginalny, bogaty i wielowarstwowy, tym wyraźniej odsÅ‚aniajÄ… siÄ™ kolejne warstwy zÅ‚udzeÅ„. ZÅ‚udzeÅ„ bohatera, który bÄ™dzie musiaÅ‚ zakwestionować wÅ‚asne wyobrażenia, i zÅ‚udzeÅ„ czytelnika, który przywykÅ‚ do epickich konfliktów, walk i wÄ™drówek. Tymczasem Matuszek zaciera w “Kamiennej Ćmie” granicÄ™ pomiÄ™dzy Å›wiatem i bohaterem. Nie dekoduje rzeczywistoÅ›ci, nie wyjawia czytelnikowi rzÄ…dzÄ…cych niÄ… praw, ale wciÄ…ga go w fascynujÄ…cÄ…, symbolicznÄ… opowieść o zmianie, o poznaniu i samoÅ›wiadomoÅ›ci.

„Kamienna Ćma” to pierwsze dzieÅ‚o, które powstaÅ‚o zgodnie z wytycznymi autorskiej koncepcji Lopterus Press. ZakÅ‚ada ona, że książka jest artefaktem przemawiajÄ…cym do czytelnika nie tylko treÅ›ciÄ…, ale także wyglÄ…dem, czcionkÄ…, ilustracjami i innymi zabiegami formalnymi, które nie majÄ… peÅ‚nić funkcji ozdobników, lecz powinny być integralnÄ… częściÄ… wypowiedzi i pogÅ‚Ä™biać przekaz. W przypadku „Kamiennej Ćmy” idea Lopterus Press przybraÅ‚a ksztaÅ‚t książki w książce, gdyż powieść zawiera w sobie ilustrowanÄ… bajkÄ™ dla dzieci, niezbÄ™dnÄ… do zrozumienia zwiÄ…zków głównego bohatera z otaczajÄ…cÄ… go rzeczywistoÅ›ciÄ….

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku