Podczas wakacji łatwiej nam dbać o regularne spożywanie płynów, a tym samym o prawidłowe nawodnienie organizmu. Niestety, często po powrocie z urlopu i rozpoczęciu codziennych intensywnych zajęć zapominamy o regularnym piciu napojów.

Jak wynika z badaÅ„ MillwardBrown przeprowadzonych na zlecenie firmy Coca-Cola, tylko 36% Polaków docenia wagÄ™ problemu i wie, ile pÅ‚ynów dziennie należy wypijać. Niewielu z nas jest Å›wiadomych, że nawet lekkie odwodnienie (ok. 1% masy ciaÅ‚a) może negatywnie wpÅ‚ywać na nasze zdolnoÅ›ci psychomotoryczne – obniżać samopoczucie, powodować bóle gÅ‚owy, zmÄ™czenie, a także pogorszenie koncentracji i pamiÄ™ci.

Nie wiemy, ile płynów mamy przyjmować

Na pytanie o zalecane dzienne spożycie Å‚Ä…cznie 65 % badanych Polaków nie wie lub podaje niewÅ‚aÅ›ciwÄ… ilość pÅ‚ynów. Poziom niewiedzy jest podobny zarówno  u kobiet (64%) jak i u mężczyzn (65%). Tylko 36% badanych spożywa napoje zgodnie z normÄ…. PrzyczynÄ… braku informacji na ten temat może być fakt, że wciąż nie doceniamy roli prawidÅ‚owego nawodnienia organizmu i jego wpÅ‚ywu na zdrowie i dobre samopoczucie. PÅ‚yny trzeba spożywać równomiernie w ciÄ…gu caÅ‚ego dnia i unikać jednorazowego spożywania ich dużych porcji – radzi prof. Ryszard Gellert, nefrolog, wybitny specjalista chorób wewnÄ™trznych i medycyny rodzinnej z kliniki nefrologii CMKP, Szpitala BielaÅ„skiego w Warszawie. Powszechnie wiadomo, że spożywanie zbyt maÅ‚ej iloÅ›ci pÅ‚ynów sprzyja wystÄ™powaniu zakażeÅ„ ukÅ‚adu moczowego i napadów kamicy moczowej. Dla wielu osób nie jest jednak już tak oczywiste, że niedostatek wody w organizmie upoÅ›ledza także trawienie pokarmów, procesy intelektualne, sprawność fizycznÄ…, a nawet sprzyja starzeniu siÄ™ skóry. WiedzÄ™ o tych zagadnieniach pogÅ‚Ä™biajÄ… i upowszechniajÄ…, miÄ™dzy innymi, eksperci European Hydration Institute (Europejskiego Instytutu Nawodnienia).

Nie tylko woda nawadnia

W obiegowej opinii nawadnianie kojarzone jest głównie z piciem wody. Woda to napój, który wg Polaków najlepiej gasi pragnienie (63%) i nawadnia organizm (72%). Tymczasem udowodniono, że spożywanie różnych napojów w ramach zbilansowanej diety przyczynia siÄ™ do lepszego nawodnienia organizmu, ponieważ chÄ™tniej siÄ™gamy po to, co nam smakuje. Profesor Gellert podziela tÄ™ opiniÄ™: Woda stanowi 60% naszego ciaÅ‚a. Å»eby procesy metaboliczne organizmu przebiegaÅ‚y prawidÅ‚owo, pokarmy staÅ‚e powinny być «rozcieÅ„czone» co najmniej trzykrotnie wiÄ™kszÄ… iloÅ›ciÄ… wody. Nie musi to być wyÅ‚Ä…cznie woda wodociÄ…gowa lub mineralna. Tak samo skuteczne sÄ… potrawy pÅ‚ynne – zupy, kompoty, kefiry, jogurty, a także herbata, kawa, napoje gazowane, a nawet piwo i wino. Sporo wody zawierajÄ… też niektóre owoce.





Optymalne nawodnienie, czyli ile płynów wypijać

Woda jest głównym składnikiem napojów, które również mogą być źródłem nawodnienia organizmu, ponieważ w 85-95% składają się wody. Napoje pozwalają wprowadzić do diety różnorodność. Wg zaleceń Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), wydanych w 2010 roku i dotyczących dziennego spożycia wody, dorośli mężczyźni powinni pić przeciętnie 2,5 l płynów dziennie, a kobiety około 2 litrów. Powyższe wartości dotyczą umiarkowanych temperatur i przeciętnej aktywności fizycznej. Zalecane dzienne spożycie uwzględnia nie tylko czystą wodę, ale także napoje i wodę zawartą w pokarmie.

Zalecenia EFSA są różne dla różnych grup wiekowych i wynoszą odpowiednio:

• niemowlÄ™ta 0-6 miesiÄ™cy – 680 ml/dzieÅ„ lub 100-190 ml/ kg/dzieÅ„ (mleko matki/mleko modyfikowane),
•  niemowlÄ™ta 6-12 miesiÄ™cy – 0,8-1,0 l/dzieÅ„ (mleko matki/mleko modyfikowane oraz
odpowiednie pokarmy i napoje),
•  dzieci 1-2 lata – 1,1-1,2 l/dzieÅ„,
•  dzieci 2-3 lata – 1,3 l/dzieÅ„,
•  dzieci 4-8 lat – 1,6 l/dzieÅ„,
•  mÅ‚odzież 9-13 lat – chÅ‚opcy 2,1 l/dzieÅ„, dziewczÄ™ta 1,9 l/dzieÅ„,
•  mÅ‚odzież 14-18 lat – chÅ‚opcy 2,5 l/dzieÅ„, dziewczÄ™ta 2,0 l/dzieÅ„,
•  doroÅ›li – mężczyźni 2,5 l/dzieÅ„, kobiety 2,0 l/dzieÅ„.

Warto wiedzieć, że źródÅ‚em wody w naszej diecie sÄ… także pokarmy staÅ‚e, które pokrywajÄ… ok. 20-30% zapotrzebowania na wodÄ™, zaÅ› 70-80% wody dostarczajÄ… naszemu organizmowi napoje – choć oczywiÅ›cie proporcje te zależą od indywidualnej diety.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma coca cola
Ile kalorii ma coca cola

Wersja do druku