Wiosna w peÅ‚ni, a wraz z niÄ… – jak co roku – siÄ™gamy po mniej lub bardziej sprawdzone diety. Tymczasem nie wszyscy zdajemy sobie sprawÄ™ z tego, jak bardzo realizowane przez nas plany żywieniowe mogÄ… być niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Instytucje a sprawy żywieniowe

Z badaÅ„ TNS OBOP wynika, że 47-51% dorosÅ‚ych Polaków ma nadwagÄ™ lub otyÅ‚ość. Problem ten sprzyja rozwojowi chorób dietozależnych, których leczenie pochÅ‚ania ogromnÄ… część wydatków z budżetu. W odniesieniu do skali problemu, wciąż jeszcze zbyt maÅ‚o jest akcji edukacyjnych poÅ›wieconych tematowi prawidÅ‚owego odżywiania – tak, aby mogÅ‚y one mieć zdecydowane przeÅ‚ożenie na poprawÄ™ sposobu żywienia polskiego spoÅ‚eczeÅ„stwa w dÅ‚uższej perspektywie. A statystyki sÄ… niestety coraz bardziej alarmujÄ…ce – ocenia Agnieszka PiskaÅ‚a, specjalista ds. żywienia z Nestlé Polska S.A.

Dla przykÅ‚adu we Francji już wiele lat temu funkcjonowaÅ‚o przekonanie, że znacznie korzystniejszym rozwiÄ…zaniem jest inwestycja w nauczenie zdrowych nawyków żywieniowych, niż późniejsze leczenie chorób wynikajÄ…cych z niewÅ‚aÅ›ciwego odżywiania. Francuska Agencja ds. BezpieczeÅ„stwa Sanitarnego Å»ywnoÅ›ci – w ramach profilaktyki żywieniowej – poddaÅ‚a ostatnio analizie najpopularniejsze we Francji (i nie tylko) diety odchudzajÄ…ce, dajÄ…c narodowi obiektywnÄ… ocenÄ™ ich skutecznoÅ›ci i konsekwencji stosowania. Tym samym po raz pierwszy paÅ„stwowa agencja zabraÅ‚a gÅ‚os w sprawie diet, rozwiewajÄ…c jednoczeÅ›nie mity na ich temat – w szczególnoÅ›ci dotyczÄ…ce ich zbawiennego wpÅ‚ywu na stan zdrowia. Prowadzone przez rok obserwacje wykazaÅ‚y bowiem, że spoÅ›ród 15 diet, które poddano badaniu, w tym: Ducana, Montignaca, Frickera, Mayo, Cohena, Atkinsa, kapuÅ›ciana, kalifornijska i cytrynowy detoks, wszystkie bez wyjÄ…tku powodujÄ… zachwianie równowagi bilansu tÅ‚uszczów, wÄ™glowodanów i biaÅ‚ek, a także witamin i mikroelementów. Wniosek ogÅ‚oszony przez francuskich badaczy jest jeden: diety nie można stosować na wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ™, a tylko i wyÅ‚Ä…cznie po konsultacji z lekarzem.

Jak to jest w Polsce

Badania nad sposobem żywienia Polaków sÄ… prowadzone m.in. przez Instytut Å»ywnoÅ›ci i Å»ywienia w Warszawie. – Instytut niestety nie dysponuje wystarczajÄ…cym funduszami, które pozwoliÅ‚by na zaawansowane analizy, późniejsze nagÅ‚oÅ›nienie ich wyników i ewentualne podjÄ™cie odpowiednich kroków na rzecz edukowania i zmian w mentalnoÅ›ci Polaków w zakresie odżywiania – podkreÅ›la Agnieszka PiskaÅ‚a.

Dodatkowo, wiele firm spożywczych we wÅ‚asnym zakresie zleca agencjom badawczym bieżące analizowanie zmian w nawykach żywieniowych Polaków. – Celem jest weryfikacja tego jak ksztaÅ‚towaÅ‚y siÄ™ one na przestrzeni ostatnich lat, jaki to miaÅ‚o wpÅ‚yw na zdrowie i samopoczucie spoÅ‚eczeÅ„stwa. Niestety wyniki tych badaÅ„ nie napawajÄ… optymizmem. Polacy jedzÄ… za dużo, za tÅ‚usto, zbyt maÅ‚o w ich diecie jest produktów peÅ‚noziarnistych, warzyw, owoców, za to dominuje żywność wysoko przetworzona i nadmiar sÅ‚odyczy. Na domiar zÅ‚ego mamy na ogół dobre mniemanie na temat swojej wagi, uważamy, że odżywiamy siÄ™ ‘zdrowo’ lub ‘raczej zdrowo’ i nie czujemy potrzeby zmian naszych dotychczasowych przyzwyczajeÅ„.

Dlaczego dieta może szkodzić

SÅ‚owo „dieta” kojarzy siÄ™ jednoznacznie – z odchudzaniem – i jest ona na ogół traktowana jako okres przejÅ›ciowy, a nie pomysÅ‚ na zmianÄ™ nawyków żywieniowych na dobre. Agnieszka PiskaÅ‚a dodaje: – To, co charakteryzuje wszystkie diety, to obietnica szybkich, spektakularnych efektów, w którÄ… wierzymy bezwarunkowo. Podejmujemy siÄ™ zatem masy wyrzeczeÅ„ w walce o jak najniższy wskaźnik na naszej wadze. Niestety każda nagÅ‚a zmiana sposobu odżywiania – zwykle wbrew zasadom zdrowej, prawidÅ‚owo zbilansowanej diety – powoduje poważne zachwianie równowagi naszego organizmu. Tak potraktowany, wczeÅ›niej czy później wystawi nam za to odpowiednio wysoki rachunek.

PotwierdzajÄ… to wyniki francuskich badaÅ„. 80% przeanalizowanych diet zakÅ‚ada spożycie biaÅ‚ka znacznie przekraczajÄ…ce zalecane normy. O wiele za dużo jest też w nich tÅ‚uszczu oraz sodu (w niektórych dietach ponad dwukrotnie wiÄ™cej niż poziom zalecany). Stosowane przez Europejczyków plany żywieniowe nie pokrywajÄ… zapotrzebowania na wapÅ„, witaminÄ™ C czy D. Efektem jest chociażby spadek mineralizacji koÅ›ci, co – w konsekwencji – może grozić licznymi zÅ‚amaniami. Z kolei stosowanie diety ubogiej w wÄ™glowodany i bÅ‚onnik sprzyja zachorowaniom na raka jelita grubego.







Do najpopularniejszych diet, które zrewolucjonizowały talerze Polaków należą:

- Dieta kopenhaska – oparta przede wszystkim na kawie, szpinaku i jajkach. Jej stosowanie przyczynia siÄ™ do poważnych niedoborów wielu witamin, skÅ‚adników mineralnych i bÅ‚onnika.
- Dieta Atkinsa – caÅ‚kowicie eliminujÄ…ca wÄ™glowodany, które sÄ… podstawowym paliwem energetycznym dla organizmu. Powoduje szybki powrót do wagi wyjÅ›ciowej po zakoÅ„czeniu diety.
- Dieta KwaÅ›niewskiego – wysokotÅ‚uszczowa, jej konsekwencjÄ… jest niebezpieczne dla zdrowia podniesienie cholesterolu i triglicerydów we krwi.
- Dieta Dukana – wysokobiaÅ‚kowa, prowadzÄ…ca w Å‚atwy sposób to zakwaszenia organizmu, zaparć oraz problemów z nerkami.

Czy Francuzi słuchają zaleceń żywieniowych państwa?

We Francji paÅ„stwowe instytucje odgrywajÄ… stosunkowo duży wpÅ‚yw na postawy spoÅ‚eczeÅ„stwa wobec tematu odżywiania. Ich aktywność jest po prostu przekonywujÄ…ca. W przypadku wspomnianego wczeÅ›niej podejÅ›cia francuskiej agencji jego zaletÄ… jest obiektywizm ekspertów, którzy wziÄ™li pod lupÄ™ różne diety stosowane przez Francuzów. OczywiÅ›cie, decyzja należy do obywateli. Z pewnoÅ›ciÄ… wyniki analizy skÅ‚oniÄ… część osób do zastanowienia. Pozostanie też część nieprzekonanych, którzy dla osiÄ…gniÄ™cia wymarzonej sylwetki sÄ… gotowi nawet poÅ›wiÄ™cić swoje zdrowie. – Niemniej jednak francuskie spoÅ‚eczeÅ„stwo otrzymaÅ‚o szansÄ™ poznania diet nie tylko od strony ich korzystnego wpÅ‚ywu na sylwetkÄ™ (o czym siÄ™ zawsze komunikuje), ale również od tej negatywnej, szkodliwej dla zdrowia – dodaje Agnieszka PiskaÅ‚a.

Polskie podejście do diet

Polacy odchudzajÄ… siÄ™ równie chÄ™tnie, jak Francuzi, chociaż u nas ta tendencja przybiera fluktuacyjny charakter. W odżywianiu polskiego spoÅ‚eczeÅ„stwa widoczne sÄ… okresy zwiÄ™kszonego zainteresowania dietami – jest to oczywiÅ›cie zbliżajÄ…ca siÄ™ wiosna, potem okres letni, przedurlopowy i oczywiÅ›cie czas karnawaÅ‚u. – Niestety – o ile samo zainteresowanie dietÄ… jest pozytywnym objawem – o tyle sezonowość wskazuje jednak na chęć bÅ‚yskawicznego zrzucenia zbÄ™dnych kilogramów (co owocuje powrotem do pierwotnej wagi). Wciąż bardzo rzadko myÅ›li siÄ™ w Polsce o diecie w kontekÅ›cie dÅ‚ugoterminowym – wypracowaniu wÅ‚aÅ›ciwych, odpowiednich dla naszego organizmu nawyków żywieniowych na staÅ‚e. Nawet postanowienie noworoczne zwiÄ…zane ze zdrowym odżywianiem, choć rozÅ‚ożone na najbliższe 365 dni, już w poÅ‚owie stycznia staje siÄ™ historiÄ…. Tymczasem nic nie sprzyja nam tak bardzo, jak regularne spożywanie zbilansowanych posiÅ‚ków dostosowanych do potrzeb naszego organizmu. To dieta na dobre, na dobre caÅ‚e życie! Dlatego naprawdÄ™ warto po niÄ… siÄ™gnąć – podsumowuje Agnieszka PiskaÅ‚a.

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku