Polki korzystajÄ… z Internetu Å›rednio okoÅ‚o 3 godzin dziennie, a dwie trzecie z nich czuje siÄ™ w sieci bezpiecznie – wynika z badania "WpÅ‚yw cyberprzestÄ™pczoÅ›ci na ludzi" przeprowadzonego na zlecenie firmy Symantec, producenta oprogramowania zabezpieczajÄ…cego marki Norton. Mimo to, w Polsce kobiety częściej od mężczyzn stajÄ… siÄ™ ofiarami niechcianych propozycji seksualnych oraz oszustw finansowych.
Co ciekawe, cztery na dziesięć badanych Polek przyznaje, że padło kiedykolwiek ofiarą cyberprzestępstw. Najczęściej stało się tak na skutek działania wirusów komputerowych i innego złośliwego oprogramowania (np. robaki, aplikacje szpiegowskie), ale już na drugim miejscu respondentki wymieniają niechciane propozycje seksualne, składane im podczas korzystania z sieci (jedna na pięć ankietowanych). Dodatkowo, dwie trzecie kobiet uważa składanie tego typu propozycji za przestępstwo.

Nie mówi siÄ™ o tym codziennie, ale kobiety stajÄ… siÄ™ celem wyspecjalizowanych ataków w sieci – mówi Maciej Iwanicki, ekspert ds. bezpieczeÅ„stwa firmy Symantec. Częściej niż mężczyźni  otrzymujÄ… nie tylko nachalne propozycje seksualne, ale również faÅ‚szywe oferty finansowe, np. kredytów o niezwykle niskim oprocentowaniu – dodaje Maciej Iwanicki.

Ponad 60 proc. Polek zapytanych o konsekwencje ataku cyberprzestÄ™pców, wymienia  stratÄ™ czasu na naprawienie szkody lub po prostu negatywne emocje zwiÄ…zane z tym wydarzeniem. Najczęściej usuwanie problemu zajęło im od 1 do 6 dni (30 proc.). Polka jako ofiara cyberprzestÄ™pcy czuje siÄ™ najczęściej zdenerwowana (60 proc.), zÅ‚a (57 proc.) lub zirytowana (54 proc.). Dodatkowo, ankietowane kobiety okreÅ›liÅ‚y siÄ™ jako oszukane (44 proc.), a wrÄ™cz zszokowane (27 proc.).

Z raportu wynika, że Polki nauczone doÅ›wiadczeniem zmieniajÄ… swoje przyzwyczajenia w Internecie, np. nie odwiedzajÄ… powtórnie stron, które mogÅ‚yby stanowić potencjalne zagrożenie. PamiÄ™tajÄ… także o niektórych zasadach bezpieczeÅ„stwa. Ich zdaniem istotne jest nieujawnianie danych osobowych, których nie trzeba podawać (59 proc.) oraz instalowanie oprogramowania ochronnego na komputerze (43 proc.). Jednak już tylko 4 proc. Polek sprawdza, czy strona na której wpisuje poufne dane (np. do konta bankowego) jest zaszyfrowana (posiada „https” w adresie strony). Ponadto mniej niż jedna czwarta ankietowanych (23 proc.) regularnie zmienia lub stosuje zÅ‚ożone hasÅ‚a dostÄ™powe.

Internetowi przestępcy to według respondentek najczęściej pojedyncze osoby, które nie znają osobiście swoich ofiar (43 proc.). Dodają też, że ich zdaniem istnieje nikła szansa na zidentyfikowanie i ukaranie cyberprzestępcy (58 proc.).





Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku