Naukowcy dowiedli, że codzienne spożywanie tradycyjnej aspiryny może uchronić nas przed zachorowaniem na nowotwory. Dotyczy to przede wszystkim raka jelita i raka piersi. Jak jest naprawdę? Jaka substancja zawarta w aspirynie posiada właściwości przeciw rakotwórcze?

Naukowcy z  Instytutu Genetyki CzÅ‚owieka na Uniwersytecie Newcastle po przebadaniu 14 tysiÄ™cy osób dowiedli, że dzienna dawka aspiryny może zmniejszyć o jednÄ… czwartÄ… ryzyko zachorowania na rakowa jelita grubego u nosicieli mutacji bÄ™dÄ…cej podÅ‚ożem zespoÅ‚u Lyncha. To wÅ‚aÅ›nie on stanowi 5 proc. wszystkich przypadków wystÄ™powania raka okrężnicy. Główny skÅ‚adnik aspiryny - kwas acetylosalicylowy należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych uznanych przez WHO za jeden z najlepszych Å›rodków. DziÄ™ki dostarczaniu naszemu organizmowi kwasu acetylosalicylowego możemy również samodzielnie zahamować tworzeniu siÄ™ skrzepów pÅ‚ytkowych. MaÅ‚e dawki aspiryny (30-300 mg/dobÄ™) stosowane sÄ… również w profilaktyce udarów mózgu i zawałów serca.

Zażywanie aspiryny może również zredukować nawet o połowę ryzyko śmierci z powodu nowotworów piersi. Maleje też ryzyko nawrotu choroby. Badania w tym kierunku trwają już od 1976 roku na Harvard Medical School. Od tamtej pory, przez 30 lat obserwowano 4164 chorych na nowotwór piersi kobiet. W trakcie trwania eksperymentu zmarło 341 z nich. Warto podkreślić jednak, że w przypadku kobiet, które przyjmowały aspirynę od 2 do 5 dni w tygodniu, ryzyko nawrotu choroby spadło aż o 60 procent, a śmierci z tego powodu - o 71 procent! Od sześciu do siedmiu tabletek aspiryny przyjmowanych w tygodniu zmniejszyło ryzyko choroby o 43 procent, a śmierci - o 64 procent.

Najlepszy czas na rozpoczęcie przyjmowania aspiryny to wiek powyżej 40 lat. Głównie dlatego, że to właśnie w tym wieku ryzyko zachorowania na raka rośnie. Aspirynę można przyjmować aż do 70. roku życia.

Nie powinniÅ›my jednak przesadzać z przyjmowaniem aspiryny, ponieważ jak każdy lek może ona wywoÅ‚ywać różnorakie skutki uboczne.  Jej dÅ‚ugotrwaÅ‚e przyjmowanie może prowadzić nawet do krwotoków żoÅ‚Ä…dka. Warto dlatego przed dÅ‚ugotrwaÅ‚ym rozpoczÄ™ciem stosowania tego leku skonsultować swojÄ… decyzjÄ™ z lekarzem rodzinnym.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku