Sztuka wyplotu w Polsce zamiera, przynosząc niepowetowane straty polskiemu rękodzielnictwu i branży meblowej.. W związku z panującą przez ostatnie lata modą na nowoczesne wnętrza, wielu producentów zrezygnowało z mebli wyplatanych. Tradycyjne wyploty, coraz trudniej znaleźć w salonach meblowych, stają się one produktem dla koneserów.

Tradycję wyplotu w Beskidzie Żywieckim zapoczątkowano w XIX w., a największy rozkwit miał miejsce w latach 70 tych. W tym czasie organizowano liczne kursy, które pozwalały na wykonywanie tego zawodu. Ci, którym udało się ukończyć taki kurs stawali się ówczesną elitą. Tradycje wyplotu przekazywane były z pokolenia na pokolenia.

Tradycja tego rÄ™kodzieÅ‚a to również przekazywanie obyczajów, przekonaÅ„, zasad, sposobów myÅ›lenia, postÄ™powania, robienie czegoÅ› tak, jak robiÅ‚a to nasza mama, babcia.- mówi pani Ania, wyplatajÄ…ca dla Paged Meble.A nie jest to sztuka Å‚atwa. Wymaga rzetelnoÅ›ci, perfekcyjnoÅ›ci, koordynacji ruchowo – wzrokowej a co najważniejsze cierpliwoÅ›ci.

Proces wyplotu składa się z następujących etapów:
·    NakÅ‚adanie w trzy strony, tzn. nadanie kierunku kratki w pionie i poziomie
·    Cerowanie czyli wzmacnianie nakÅ‚adania
·    UkÅ‚adanie kratki – wyrównywanie oczek zarówno w pionie jak i poziomie
·    Krajcowanie- zaokrÄ…glanie oczek wzoru podstawowego. Zapobiega zmianie wzoru, wzmacnia go i usztywnia
·    Obszywanie- tworzenie opaski maskujÄ…cej, kryjÄ…cej otwory od góry

A następnie:wycinanie, układanie kratki, opalanie gotowego wyplotu
Wytworzenie 1 kpl do fotela bujanego zajmuje ok. 14 godzin.

Amatorzy oryginalnych produktów z rafii spędzają godziny na aukcjach internetowych by za niebotyczną sumę zakupić wymarzony mebel. Wyploty stają się powoli synonimem luksusu. Zainteresowanie koneserów tego typu meblami wynika z kilku czynników. Po pierwsze stanowią one antytezę do produkowanych na masową skalę, minimalistycznych mebli utrzymanych od lat w tej samej kolorystyce. Po drugie, nadają ascetycznym wnętrzom ciepła, przytulności. Niewątpliwą zaletą jest także ich trwałość. Jak twierdzą specjalistki zajmujące się wyplotem, mogą one służyć przez długie lata, jeśli są użytkowane zgodnie z przeznaczeniem. Ponadto jeżeli wyplot zostanie naruszony bądź zniszczony można go w bardzo szybki i łatwy sposób naprawić.

OdejÅ›cie od wyplotów jest procesem smutnym również z perspektywy polskiej kultury i rÄ™kodzielnictwa. Staramy siÄ™ podtrzymywać tradycje wyplatania wykorzystujÄ…c elementy rÄ™kodzielnicze w naszych produktach, jednakże coraz rzadziej Polski Klient decyduje siÄ™ na mebel z tradycyjnym wyplotem – mówi Urszula Ramczewska Prezes ZarzÄ…du Paged Meble. „Jest do dla nas szczególnie ważne, gdyż nasza fabryka w Jasienicy leży w regionie sÅ‚ynÄ…cym niegdyÅ› z rÄ™kodzielniczych  wyplotów. Chcemy być producentem nowoczesnych mebli pamiÄ™tajÄ…cym o najlepszych tradycjach polskiego meblarstwa. Na tegorocznych Targach w Ostródzie udowodniliÅ›my, że tradycyjna forma nie musi być nudna.  PokazaliÅ›my ponad 100 letni model bujanego fotela w zupeÅ‚nie nowej odsÅ‚onie. Różowy fotel z tradycyjnym sÅ‚omkowym wyplotem jednym siÄ™ podobaÅ‚, innych Å›mieszyÅ‚, jeszcze innych bulwersowaÅ‚, ale nie daÅ‚ przejść obok siebie obojÄ™tnie – mówi Anna GoÅ‚Ä™bicka dyrektor marketingu Paged Meble. ChcieliÅ›my dziÄ™ki temu zabiegowi w dość przerysowany sposób zwrócić uwagÄ™ na tradycyjne formy, o których zapominamy, a które pozostajÄ… przez wieki aktualne - dodaje.

Tradycyjne ręczne wyploty to nieco zapomniany skarb polskiego rękodzieła. Warto zwrócić na niego uwagę. Może się okazać, że sprawdzi się w niejednym nowoczesnym wnętrzu.









Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku