Katarek, kaszelek, chrypka zaczyna siÄ™ niewinnie, a caÅ‚y dom staje na gÅ‚owie. Mama zawala projekty w pracy, tata opóźnia powroty do domu, by nie narazić siÄ™ na rozdrażnienie żony, babcia ma natychmiastowe problemy z nadciÅ›nieniem, wiÄ™c nie może przyjechać, a maÅ‚y przeziÄ™biony JaÅ› otulony ciepÅ‚Ä… koÅ‚derkÄ… w baranki wyglÄ…da jak anioÅ‚… tylko gdy zasypia.

ZresztÄ… sÄ… to tylko drzemki, przerywane kategorycznym wzywaniem swoich „pielÄ™gniarzy” do łóżka co kilka godzin, co w konsekwencji powoduje kapitulacjÄ™ caÅ‚ej rodziny i stworzenie staÅ‚ych dyżurów na wojskowym materacu przy jego łóżku. Po trzech dniach dom przeistacza siÄ™ w szpital, w którym jedynÄ… przytomnÄ… osobÄ… jest pani od sprzÄ…tania, która akurat w czwartek z rana wpada rzeÅ›ka, by co nieco uprzÄ…tnąć. Zaczyna od „zwÅ‚ok” zmÄ™czonych rodziców i dziadków, a koÅ„czy pracÄ™ na zabawie w koniki hiperenergicznego i wypoczÄ™tego po chorobie Jasia, który siedzi jej na grzbiecie i pogania do szybszego galopu. Jak przeżyć chorobÄ™ dziecka i nie zwariować? Choroba maÅ‚ego dziecka wiąże siÄ™ z reorganizacjÄ… caÅ‚ego systemu rodzinnego. Reakcja na przykre dolegliwoÅ›ci jest silniejsza u dziecka niż u dorosÅ‚ego, bo w oczywisty sposób Å‚amie podstawÄ… zasadÄ™ przyjemnoÅ›ci rzÄ…dzÄ…cÄ… jego życiem i jednoczeÅ›nie wiąże siÄ™ z doÅ›wiadczaniem bólu, do którego dziecko nie jest przyzwyczajone, a wiÄ™c nie umie sobie z nim radzić. Towarzyszy temu wiele negatywnych emocji, takich jak lÄ™k, niepokój, zÅ‚ość, które zwrotnie potÄ™gujÄ… ból.

Dziecko, które boli główka i z tego powodu marudzi i pÅ‚acze - w konsekwencji gÅ‚owa boli jeszcze bardziej. JednoczeÅ›nie im mniejsze dziecko, tym niższy poziom rozumienia tego, co siÄ™ z nim dzieje. UmiejÄ™tność umiejscawiania źródeÅ‚ bólu i pojmowania schematu chorowania pojawia siÄ™ wraz z rozwojem poznawczym i emocjonalnym. Dopiero w okresie okoÅ‚o 2 roku życia u dzieci pojawia siÄ™ zainteresowania przedmiotami zwiÄ…zanymi z leczeniem, a od wieku przedszkolnego ich uwaga kieruje siÄ™ wokół samego chorowania i jego przyczyn, co czÄ™sto odtwarzajÄ… w fikcyjnej zabawie  w doktora. W ten sposób próbujÄ… zrozumieć skomplikowany i lÄ™kotwórczy temat choroby.

Dzieci majÄ… ambiwalentny stosunek do choroby, bo z jednej strony wiąże siÄ™ ona z konkretnymi awersyjnymi bodźcami, takimi jak niedobre lekarstwa, lekarz i ból, a z drugiej z nietypowÄ… sytuacjÄ… w domu, gdzie uwaga jest wyÅ‚Ä…cznie skierowana na nie, co jest miÅ‚e i pozytywne. Dziecko, które choruje, doÅ›wiadcza jednak przewagi emocji negatywnych, takich jak lÄ™k, napiÄ™cie, rozdrażnienie, zÅ‚ość, smutek. CzÄ™sto reaguje wycofaniem, wzmożonÄ… pÅ‚aczliwoÅ›ciÄ…, brakiem zainteresowania otoczeniem, a także silnym pobudzeniem  i nieposÅ‚uszeÅ„stwem. Trudno mu jednoczeÅ›nie pojąć, co siÄ™ z nim dzieje, a wiÄ™c kontrolować swoje zachowanie. W konsekwencji w jednej minucie zamienia siÄ™  w rozwrzeszczanego wampirka, a za chwilÄ™ w apatycznego i Å›niÄ™tego anioÅ‚ka.

Trzeba pamiÄ™tać, że choroba to także… nuda. A nuda jest najwiÄ™kszym wrogiem dziecka. WiÄ™c czas chorowania to czas wzmożonej aktywnoÅ›ci twórczej rodziców i opiekunów.

Kiedy wyczerpie siÄ™ repertuar bajek i gier, rodzice majÄ… szansÄ™ spÄ™dzić czas z dzieckiem… inaczej niż zwykle. To wyjÄ…tkowy czas, w którym można wiÄ™cej czytać, sÅ‚uchać, rozmawiać, opowiadać sobie wymyÅ›lone historie, oglÄ…dać zdjÄ™cia, wyczarować z maÅ‚ego łóżeczka bajkowe Å‚oże i wreszcie być z dzieckiem blisko i dużo. Choroba nie musi kojarzyć siÄ™ dziecku tylko z bólem, ale także z czuÅ‚oÅ›ciÄ… i wzmożonym zainteresowaniem jego rodziców, wiÄ™kszÄ… ich aktywnoÅ›ciÄ… i niekonwencjonalnÄ… zabawÄ…. W takich rodzinach dzieci potrafiÄ… stwierdzić, że chorowanie jest Å›wietne, bo wtedy majÄ… swoich rodziców na wyÅ‚Ä…czność, a ich dom zamienia siÄ™ w krainÄ™ zabawy, a nie zimny szpital







NOWOŚĆ! junior-angin to tabletki na gardÅ‚o dla dzieci, które chroniÄ… bÅ‚onÄ™ Å›luzowÄ… jamy ustnej i gardÅ‚a, szczególnie przy bólu gardÅ‚a. Zawarty w preparacie porost islandzki powleka podrażnionÄ… bÅ‚onÄ™ Å›luzowÄ… ochronnÄ… warstwÄ…, która zapobiega przenikaniu drobnoustrojów chorobotwórczych. Jego naturalne substancje Å‚agodzÄ… podrażnienia i przyspieszajÄ… regeneracjÄ™ bÅ‚ony Å›luzowej jamy ustnej i gardÅ‚a. PozostaÅ‚e skÅ‚adniki – cynk i pantotenian wapnia – sÅ‚użą jako kompleks pielÄ™gnujÄ…co-ochronny dla bÅ‚ony Å›luzowej. Dodatkowo cynk wykazuje dziaÅ‚anie wspomagajÄ…ce system odpornoÅ›ciowy organizmu. Tabletki junior-angin majÄ… przyjemny truskawkowy smak. SÄ… przeznaczone dla dzieci od 4 roku życia.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku