„Nasze pokolenie może być z siebie dumne, udaÅ‚o siÄ™ nam zniszczyć Å‚owiska istniejÄ…ce siedem tysiÄ™cy lat” - nie kryje goryczy byÅ‚y rybak Roberto Mielgo. „Ten proceder to czyste biomorderstwo, choć niestety nie jest ono w Å›wietle prawa przestÄ™pstwem”.
Biomorderstwo to jednak caÅ‚kiem adekwatne okreÅ›lenie dla zbrodni, które ma miejsce na dnie Å›wiatowych mórz i oceanów. I tÄ™ tematykÄ™ porusza wÅ‚aÅ›nie film „Globalne sushi”. Po jego obejrzeniu owoce morza nie bÄ™dÄ… już smakować, tak jak kiedyÅ›…

Wystarczyło piętnaście lat, aby sushi zawojowało świat. Niegdyś tradycyjne japońskie danie, podawane tylko na specjalne okazje, dziś nowy międzynarodowy fast food. Zdrowe
i uznawane za wykwintne, znajduje się dziś w menu tysięcy restauracji. Jeśli zapotrzebowanie jest tak duże, to jak wielkie muszą być obroty przemysłu rybackiego?

W ciągu ostatnich czterdziestu lat konsumpcja ryb wzrosła o 60%. Uprzemysłowione kraje zachodnie wyławiają rocznie 28 milionów ton morskiej fauny. Chiny jeszcze więcej. Gros połowów odbywa się metodą trałowania, która polega na przetaczaniu ciężkich sieci po dnie. Efekty są porównywalne do pracy monstrualnej kosiarki. W rezultacie dochodzi do niszczenia łowisk, z których korzystano przez tysiące lat.

 „Nikogo nie obchodzÄ… jakieÅ› ryby” - ubolewa badacz morza Daniel Pauly. „Nie sÄ… Å‚adne ani urocze, nie można ich przytulać. W dodatku cuchnÄ…. Trudno, żeby ludzie przejmowali siÄ™ ich losem”. Szacuje siÄ™, że w ciÄ…gu trzydziestu lat dojdzie do wyginiÄ™cia wiÄ™kszoÅ›ci gatunków komercyjnie odÅ‚awianych ryb. A co gorsza, nie zapowiada siÄ™ na zwrot sytuacji…

Autorzy filmu „Globalne sushi” postanowili przyjrzeć siÄ™ ciemnym stronom ogólnoÅ›wiatowego trendu. Zjeździli Å›wiat wzdÅ‚uż i wszerz. Odwiedzili restauracje Hollywoodu, chilijskie hodowle Å‚ososia, wielkie targi rybne w Japonii. Rozmawiali
z naukowcami i rybakami. DziÄ™ki ich staraniom powstaÅ‚ dokument wnikliwy i niepokojÄ…cy. W Å›wietle przedstawionych faktów sushi można uznać za symbol globalizacji i obiekt kulinarnej mody, którego destruktywnych konsekwencji nie jesteÅ›my sobie w stanie wyobrazić…

Film można obejrzeć na kanale Planete
5.11, pt, godz. 20.45
9.11, wt, godz. 17.20












Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku