Zapalenie pęcherza to jedna z najczęstszych dolegliwości dotykających coraz młodsze kobiety. Około 40-50% z nas przynajmniej raz w życiu dotknęła ta choroba.
Jest o tyle kłopotliwa, że mając ją raz, możesz liczyć się z powtórnym zachorowaniem, sytuacja ta powtarza się przynajmniej w przypadku osób, które zachorowały na nią kiedykolwiek. Kłopoty z pęcherzem nie są na szczęście szczególnie niebezpieczne i w większości przypadków dają się wyleczyć samodzielnie. Nieleczona infekcja może jednak doprowadzić do zakażenia nerek.

Kobiety dużo częściej borykają się z problemami wywołanymi przez infekcje układu moczowego. Przyczyną jest przede wszystkim inna budowa anatomiczna niż u mężczyzn. Nasza cewka moczowa jest znacznie krótsza niż u mężczyzny (ma ok. 4-5cm), biegnie prosto i otwiera się na okolicę, która jest z natury zasiedlona przez bakterie, zarówno te dobre jak i chorobotwórcze. Bliska odległość pomiędzy odbytem, pochwą a ujściem cewki moczowej sprzyja migracji po skórze bakterii z okolic odbytu do cewki moczowej. Proces migracji bakterii następuje samoistnie, choćby podczas zabiegów higienicznych, poprzez bieliznę czy stosunku bakterie z okolicy odbytu przenoszą się w okolicę ujścia cewki moczowej.

Jak rozpoznać infekcję pęcherza?

Kiedy z naszym pęcherzem zaczyna dziać się coś złego, organizm od razu nas o tym informuje i wysyła wyraźne sygnały, których nie powinnyśmy zbagatelizować. Niepokoić powinny zacząć nas m.in.: częste oddawanie moczu, pieczenie podczas oddawania moczu, ból w podbrzuszu, krew w moczu, ogólne gorsze samopoczucie.

Jak sobie pomóc?

Jeżeli nie czujesz siÄ™ najlepiej, powinnaÅ› udać siÄ™ do lekarza, który od razu przepisze Ci kuracjÄ™ antybiotykowÄ… oraz preparat odkażajÄ…cy drogi moczowe. Leczenie farmakologiczne możemy jednak z powodzeniem wspomagać samodzielnie pijÄ…c codziennie minimum 2 l pÅ‚ynów – wraz z moczem wpÅ‚ukujÄ… siÄ™ zalegajÄ…ce bakterie. Ponadto staraj siÄ™ ogrzewać podbrzusze termoforem i zachować ciepÅ‚o okolic podbrzusza, pÄ™cherza i nerek. Dobrym, naturalnym lekiem jest także sok z cytryny. Możemy dodać go do wody i pić kilka razy dziennie- dziÄ™ki niemu Å›rodowisko w drogach moczowych zmieni siÄ™ na bardziej kwaÅ›ne, utrudniajÄ…c namnażanie siÄ™ drobnoustrojów. Zdecydowanie jednak najlepszym lekiem na kÅ‚opotu z dragami moczowymi jest żurawina. JeÅ›li dokuczajÄ… nam problemy z pÄ™cherzem, najlepiej na staÅ‚e wÅ‚Ä…czyć jÄ… do swojej diety. Å»urawina zawiera bowiem substancjÄ™, uniemożliwiajÄ…cÄ… bakteriom przyleganie do Å›cian pÄ™cherza i przewodu moczowego. Możemy spożywać jÄ… w postaci dżemów, suszone, dodatku do miÄ™s, ale przede wszystkim syropów, herbat i soków. Warto w czasie choroby zrezygnować z używek - kawy, alkoholu i papierosów. WysuszajÄ… one Å›luzówkÄ™ dróg moczowych, co zwiÄ™ksza ból podczas oddawania moczu.  

Na co dzień warto również pamiętać o tym, by:

- unikać kąpieli i częściej brać prysznic
- pić co najmniej 1,5 do 2 l płynów dziennie
- nosić bawełnianą bieliznę, która wchłania wilgoć i nie powoduje otarć naskórka, nie doprowadzając do rozwoju bakterii
- podcieraj się "od przodu do tyłu"
- nie wstrzymuj moczu

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Panele prysznicowe

Wersja do druku