Chandra dopada czasem każdego. Wstajemy lewą nogą i nagle jednego dnia nic nie jest takie, jak powinno być. Pogoda za oknem nie zachwyca, mamy wrażenie, że nikt nas nie rozumie, w pracy się nie układa. Zwykle zaczyna się od drobiazgu, by po chwili znaleźć tysiące innych powodów do smutku.
Lato powoli dobiega końca. W związku z tym im bliżej do jesieni, na samą myśl o ochłodzeniu i brzydkiej pogodzi robi nam się ciężko na sercu. Nic na to nie poradzimy – taka jest kolej rzeczy. Nie raz będziemy się wobec tego zmagały się z chandrą, która jest czymś zupełnie normalnym. W ten sposób nasz organizm daje nam znać, że jest przemęczony lub źle reagujemy na zmianę pogody. Nie ma sensu z tym walczyć, jeżeli taki stan nie trwa dłużej. Wystarczy, gdy będziemy dla siebie mili i postaramy się zrelaksować , o ile będzie to możliwe.

Jakie są domowe sposoby na chandrę?


Wielu ludzi radzi sobie ze smutkiem lub złością spędzając czas na osobności, z dala od rodziny i obowiązków. Nie zawsze jednak stać nas na taki komfort. O ile to możliwe postarajmy spędzić chociaż chwile sami ze sobą i odpocząć. Poczytać dobrą książkę, wyjść na spacer i zrobić sobie pyszną kawę lub czekoladę na poprawę humoru. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie czekolada jest jednym z najlepszych sposobów na smutki. Czekolada zawiera kilkanaście ważnych dla funkcjonowania organizmu składników. Węglowodany, będące podstawowym źródłem energii dla organizmu. Magnez, który wspomaga przewodnictwo komórek nerwowych i procesy trawienne, buduje zęby i kości. Żelazo niezbędne do produkcji czerwonych krwinek, cynk i selen podnoszące poziom endorfin (substancji redukujących poziom stresu), witaminy z grupy B. Ma  w swoim składzie również anandamidy i kannabinoidy - substancje znajdujące się także w mózgu i  odpowiedzialne za nasze poczucie rozkoszy, a także śladowe ilości pobudzającej kofeiny.

Jeżeli jesteśmy zwolennikami bardziej aktywnego trybu życia, świetnym lekarstwem na chandrę będzie ruch. Zajęcia na siłowni, basenie czy fitnessie pozwolą nam zredukować stres i zrelaksować się. Jeżeli nie mamy możliwości się na nie wybrać, powinnyśmy zadowolić się jazdą na rowerze lub na rolkach.

Jeżeli mamy swoje ulubione sposoby na poprawę humoru, również możemy z nich skorzystać. Jednym z nas pomoże wizyta w gabinecie SPA, innym wyjście na drinka w gronie przyjaciół, jeszcze innym wystarczy zakup nowych perfum czy torebki. Warto korzystać z tych przyjemności, zwłaszcza wtedy, gdy nie czujemy się najlepiej. Co ciekawe niektóre z Pań właśnie w dni, w które zmagają się z nienajlepszym humorem wpadają w wir domowych obowiązków, zabierają się za sprzątanie czy gotowanie. Z pewnością zjedzenie czegoś pysznego na kolację będzie ukojeniem dla naszej zmartwionej duszy.

Przed snem postarajmy zaserwować sobie kąpiel relaksacyjną z dodatkiem kojących olejków. Następnie nałóżmy na twarz ulubioną maseczkę, by jutro obudzić się rześką i w dobrym humorze!