Sypialnia to miejsce wyjątkowe w naszym mieszkaniu. Jest jego integralną częścią, a zarazem miejscem prywatnym i intymnym, do którego osoby postronne rzadko mają wstęp. Dlatego zastanawiając się na doborem mebli należy uświadomić sobie sprawę najważniejszą - pomieszczenie to powinno być przeznaczone wyłącznie do wypoczynku i snu. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej jest uczynić z sypialni oazę ciszy i spokoju unikając zagracania jej niezbędnymi przedmiotami.

Czym jest mój sen ?

Sen jest stanem funkcjonalnym układu nerwowego, którego istotą jest czasowy zanik świadomości. Zarówno u człowieka jak i zwierząt występuje  w rytmie dobowym, na przemian z czuwaniem. Sen dzieli się na dwa odrębne stany: sen wolnofalowy NREM  (non - rapid eye movement) i sen płytki REM (rapid eye movement), charakteryzujący się szybkim ruchem gałek ocznych. Sen rozpoczyna się fazą NREM trwającą przeciętnie 80 – 100 min, po czym następuje faza REM trwająca ok. 15 min (w tej fazie pojawiają się marzenia senne oraz całkowite rozluźnienie mięśni). U osób dorosłych taki cykl powtarza się podczas snu 4 – 5 krotnie. Wraz z długością snu spada udział najgłębszego stadium NREM a rośnie czas trwania fazy REM, która pod koniec trwa zazwyczaj ok. 40 min. Co ciekawe sen jest pamiętany tylko wtedy, gdy przebudzenie nastąpi właśnie w tej fazie.

Pytania o istotę snu, który pochłania ok. 1/3 ludzkiego życia pojawiały się już od zarania dziejów. W centrum procesów sterowania snem znajdują się dwie struktury nerwowe zlokalizowane w pniu mózgu. Działają one przeciwstawnie: pierwsza - pobudzająco, druga – hamująco. Bezpośrednim skutkiem jest zmniejszenie gotowości do wykonania pracy, człowiek czuje się zmęczony i senny. Uczucie to występuje każdego wieczoru w sposób naturalny i poprzedza sen, który ma podstawowe znaczenie dla regeneracji organizmu oraz głównego układu nerwowego.

Sypialnia, w której odpoczniesz

Ewa Ambroziewicz, Design Manager podpowiada, że sypialnia ze względu na swoją funkcję, jako miejsce wypoczynku i relaksu, powinna być tak zaplanowana i urządzona, by w nocy dawała nam maksymalne ukojenie, rano natomiast dodawała energii i pozytywnie nastrajała. Jeżeli mamy duży dom zadbajmy, aby usytuowana była w przestrzeni oddalonej nieco od salonu czy kuchni, najlepiej w wyodrębnionej części domu, na poddaszu.  Pozwoli  to na odzyskanie równowagi i spokoju po dniu pełnym zajęć i obowiązków. Umiejscowienie sypialni jest bardzo indywidualną kwestią i ściśle odzwierciedla rytm naszego zegara biologicznego. Sypialnia położona od wschodu będzie dobrym rozwiązaniem dla ludzi lubiących wstawać o poranku, natomiast usytuowana od strony zachodniej to lepsze rozwiązanie dla „nocnych marków”. Optymalnym rozwiązaniem jest połączenie sypialni z łazienką i garderobą, lub też usytuowanie jej pomiędzy tymi pomieszczeniami.

Obecne tendencje zmierzają w stronę monochromatyczności wnętrza. Wiodące kolory to biel i czerń, a także ich pochodne. Kombinacje kolorystyczne tych barw wyznaczają kierunki, które mogą opierać się na kontrastach, a także jednolitych, niemal ascetycznych aranżacjach. Potrzeby wynikające z indywidualnych preferencji dyktują nam niepowtarzalne rozwiązania. Pamiętajmy jednak, że sypialnia powinna być wyposażona tylko w niezbędne meble i przedmioty, by atmosfera wygody i spokoju nie została zmącona przez niepotrzebny chaos i ciasnotę.

Kler


O tym, że w sypialni nie powinien stać telewizor, czy komputer ze względu na promienie jonizujące i pole elektrostatyczne (stąd osiadający kurz) wytwarzane przez ich ekrany, mówi się od dawna. Jeśli tylko jest to możliwe  usuńmy je ze strefy snu, a jeżeli nie mamy takiej możliwości - oddzielmy miejsce pracy od wypoczynku wykorzystując w tym celu np. parawan.

Łóżko, w którym chce się spać

Ważnym dla zdrowia jest, aby spać w ciemnym, cichym i dobrze przewietrzonym pokoju. Dodatkowo jakość naszego snu poprawi się, jeśli będziemy się relaksować i wypoczywać w otoczeniu wysokiej jakości materiałów o delikatnym wykończeniu i fakturze. Dla naszego kręgosłupa niezwykle istotny jest także odpowiedni dobór materaca. Nie powinien być zbyt miękki, wbrew pozorom nawet w czasie snu, nasz kręgosłup potrzebuje solidnego oparcia w części piersiowej oraz lędźwiowej. Nie popadajmy jednak w skrajności – spanie na twardym jak deska materacu musi być bolesne przez niepotrzebną koncentrację i napięcie mięśni -  z całą pewnością nie jest to wygodne. Materac powinien być również wykonany z odpowiedniego tworzywa, najlepiej z warstwą końskiego włosia, które jest silnie higroskopijne i chłonie pot, nie dopuszczając jednak do przedostania się go do wewnętrznych części materaca.

Drugim ważnym elementem naszego łóżka jest poduszka. Ten prosty przedmiot może decydować o całym komforcie snu. Biologicznie, ciało leżąc na boku dąży do podparcia kręgosłupa w odcinku szyjnym, gdy śpimy  na brzuchu czy plecach, często podświadomie odrzucamy poduszkę jako podparcie, co jest związane z jej zbyt dużymi rozmiarami. Wybierzmy lekką, w miarę miękką i najlepiej niezbyt dużą.

Trzecia sprawa – kołdra. Aby zadbać o odpowiedni komfort termiczny powinniśmy mieć dwie – lekką i cienką na lato oraz ciepłą, puchową na zimę. Warto także zadbać o własną głowę – w pobliżu zagłówka lubimy stawiać stoliki  nocne – są one niezwykle użyteczne jednak nie każde będą dla nas równie bezpieczne. Wybierzmy te modele, które będą miały kanty poniżej linii materaca lub te o zaokrąglonych brzegach - eliminując ryzyko urazu.

Pamiętajmy aby dobrze się wyspać potrzebujemy „spokoju” również estetycznego – nie każda propozycja sprawdzi się w strefie wydzielonej dla nocnego odpoczynku. 


Kler

Vox

Kler

Klose

poscielowo.pl

Kler

Janpol

Klose

Kler

Vox

Kler

Klose

Kler

poscielowo.pl

Klose