W dzisiejszych czasach stawiamy na znajomość języków obcych. Ich więcej ich znasz tym bardziej cenionym pracownikiem się stajesz. To samo tyczy się potencjalnych pracodawców – przychylniej patrzą na tych rekrutów, którzy mają wpisane w CV przynajmniej dwa na poziomie zaawansowanym.
Jeszcze kilka lat temu komunikatywna w mowie i piśmie znajomość języka angielskiego była swego rodzaju przepustką do zdobycia całkiem niezłego stanowiska pracy. Dzisiaj jest inaczej. Język angielski się nie liczy, a staje się wręcz obowiązkiem. Jeśli go nie znasz jesteś narażony na pośmiewisko i uszczypliwe docinki ze strony społeczeństwa. Polscy politycy nie władający językiem angielskim i podróżujący służbowo w towarzystwie tłumaczy są wytykani palcami. Sami się z nich śmiejemy, a jednak tak często z angielskim u nas słabo. Jak podają badania CBOSu , aż 77% osób między 18, a 24 rokiem życia potrafi porozumiewać się w języku obcym. Niestety, aż 55 % Polaków nie zna żadnego języka. Najlepiej wypadają w tym badaniu uczniowie i studenci, z których 89 % może pochwalić się znajomością jednego języka obcego.

Nowocześni rodzice swoje maluchy posyłają na lekcje angielskiego już od najmłodszych lat. Przedszkola coraz częściej za dodatkową opłatą oferują lekcje aż dwa razy w tygodniu. Często jednak maluchy nic z nich nie wynoszą, bo są po prostu za małe. Psychologowie informują, że u 6–7-latka rozwija się dopiero zdolność do abstrakcyjnego myślenia, dopiero zaczynają poznawać abstrakcyjne cyfry i litery. Stosowanie różnorodnych wytworów w języku obcym, który sam w sobie jest dla nich czystą abstrakcją – może okazać się stresującym zadaniem nie do wykonania. Nauka w tak młodym wieku możliwa jest przede wszystkim poprzez zabawę, jeśli jest dobrze prowadzona przez pedagoga może nieść za sobą dobre efekty.

Musimy pamiętać o tym, że im szybciej zaczniemy tym lepiej. Z wiekiem coraz bardziej obniża się nasza zdolność do pochłaniania nowych języków i wypadamy z rytmu nauki, który mieliśmy w szkole czy na studiach. Nie warto więc marnować czasu i naukę języka zacząć jeszcze będąc w szkole. Szkoły językowe oferują wiele kursów, które w bardzo szybkim tempie przygotują nas do wyjazdu za granicę i nauczą podstawowych zasad wymowy czy gramatyki. To dobra propozycja dla osób, które lubią uczyć się w grupie i potrzebują mobilizacji do samodzielnej pracy.

Lekcje indywidualne to z kolei propozycja dla osób, którym łatwiej przychodzi nauka jedynie w obecności lektora, który całą swoją uwagę skupia na słuchaczu i dostosowuje program lekcji do jego indywidualnych potrzeb.

Samodzielnie również jesteśmy w stanie uczyć się języków. Wymaga to jednak od nas większej systematyczności i wytrwałości. Wystarczy jedynie zainwestować w podręcznik na początku w języku polskim, który posiada dołączoną płytę CV. Krok po kroku będziemy w ten sposób w stanie płynnie opanować każdy język obcy. Wiele kursów jest także dostępnych on-line za opłatą. W nauce pomoże nam słuchanie muzyki, a także oglądanie filmów tak, by osłuchać się z wymową. Pamiętaj o tym, by zawsze uczyć się rzeczy, które najbardziej Cię interesują. Wybierzmy język obcy, który nam się podoba, który nas ciekawi lub sugerujmy się krajem, który chcielibyśmy odwiedzić. Łącząc naukę z pozytywnymi emocjami dużo szybciej będziemy w stanie się uczyć. Możemy także poszukać w internecie partnera językowego, z którym będziemy mogli od samego początku rozmawiać na Skype i w ten sposób doskonalić swoje umiejętności.

Jakie języki są najbardziej popularne do nauki w Polsce?

Według rankingu popularności języków obcych, stworzonego w 2008 r. na podstawie danych sprzedażowych spółki ESKK Sp. z o. o.  za lata 2006 – 2008 popularność języków obcych, wybieranych przez kursantów za okres 1.01.2008 – 31.08.2008 procentowo prezentowała się następująco:  Polsce zdecydowanie połowa obywateli wybiera język angielski. Kolejno język niemiecki 11,6 %; włoski 6,6 %; hiszpański 6,2 %; francuski 5,4 %; norweski 4,3 %; holenderski 2,5 %; japoński 2,1 %; rosyjski 1,9 %; szwedzki 1,6 %.


Pamiętaj, że najważniejsza jest systematyczna nauka!