Nie ma jednej idealnej i uniwersalnej metody przyswajania nowej wiedzy. Niektórzy lepiej i szybciej uczą się z tradycyjnych książek, inni wolą zajmować się tłumaczeniem tekstów ulubionych piosenek po angielsku albo też oglądaniem filmów z angielskimi napisami, bo po prostu dążą do przeplatania rozrywki z typową edukacją. Ciężko mówić o tym, które metody są lepsze, a które gorsze, ponieważ są one różne. Samodzielna nauka języka angielskiego czasami więc ma prawdziwy sens, ale czasami też nijak nie jest w stanie doprowadzić człowieka do opanowania obcego języka na przynajmniej względnie dobrym poziomie.

 

Od kiedy uczysz się języka?

Na samodzielną naukę raczej nie powinny decydować się te osoby, które dopiero będą mieć swój pierwszy kontakt z angielskim, czyli nigdy wcześniej się go nie uczyły - ani samodzielnie, ani też na kursie językowym bądź w szkole. Być może jedynymi słówkami jakie znają są miesiące po angielsku, czy nazwy dni tygodnia. Zerowe doświadczenie wręcz uniemożliwi samodzielne posługiwanie się wartościowymi materiałami. Teoretycznie podręczniki dla początkujących powinny zostać skonstruowane w taki sposób, by nawet osoba nieznająca jednego słowa po angielsku była w stanie z nich skorzystać, jednakże ta chociażby minimalna znajomość języka ułatwiłaby znacząco korzystanie z zawartych w nich informacji, dlatego też najpierw warto ją sobie zapewnić na profesjonalnym kursie, a dopiero potem rozwijać nabyte umiejętności już na własną rękę.

Czy znasz już podstawy angielskiego?

W przypadku gdy jednak posiada się już tę podstawową i fundamentalną wiedzę, jest się zwykle gotowym na to, by nareszcie odpuścić sobie jakiekolwiek zewnętrzne kursy i zająć się nauką samemu. Samodzielna nauka angielskiego również może przeplatać w sobie zróżnicowane narzędzia, metody i rozwiązania. Można na przykład samodzielnie uczyć się pisania emaila po angielsku, korzystając z pomocy online, np. english-online.pl/e-mail-slownictwo/. Wcale nie trzeba jej ograniczać wyłącznie do wypełniania nudnych ćwiczeń. Nawet oglądanie seriali i filmów w języku angielskim można uznać za dodatkową porcję edukacji, mimo iż będzie to akurat edukacja bardzo przyjemna, traktowana zwykle ja zwykła rozrywka.

A co z gramatyką języka angielskiego?

Samodzielna nauka angielskiego pozwoli ci na znacznie szybsze przyswojenie zasad gramatyki, które niestety są mocno ignorowane na zorganizowanych kursach i o których często na tych kursach praktycznie w ogóle się nie mówi. Zanim natomiast zaczniesz używać jakiegokolwiek czasu, nietypowego zwrotu bądź określonego zwrotu, musisz te rzeczy po prostu poznać. Samodzielna nauka języka angielskiego jest też nauką niemalże zupełnie darmową, zwłaszcza gdy dysponujesz już jakimiś materiałami edukacyjnymi. Ceny kursów językowych rzadko kiedy natomiast potrafią zadowalać i to nawet wtedy, gdy udaje ci się trafić na ich promocje.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku