W takie upały, jakie doskwierają chyba każdemu z nas nie trudno narzekać na problemy ze snem. Kiedy za oknem nawet w nocy nasze termometry wskazują o wiele kresek za dużo, my męczymy się, żeby zasnąć i zebrać siły na kolejny dzień. Jak sobie pomóc i przygotować sypialnię przed snem, tak żeby można było w niej spokojnie przespać całą noc piszemy poniżej.
Jeżeli pragniemy jak najdłużej zatrzymać w naszej sypialni chłód, nie powinniśmy w ciągu dnia otwierać w niej okien, a jedynie zasłonić je tak, aby uniemożliwić przenikanie ciepłego powietrza i promieni słonecznych do jej wnętrza. Pomimo tego, że nawet wieczorową porą na dworze wcale nie jest chłodniej niż w naszej sypialni nie możemy zapominać o tym, by na noc z kolei zostawić szeroko otwarte okno. Dostęp świeżego powietrza sprawi, że pomieszczenie się natleni i ułatwi nam zaśnięcie. W wypadku, gdy to nie jest wystarczające możemy zainwestować w wiatrak lub wentylator, aby powodował ruch powietrza w pokoju. Nie powinien on jednak być skierowany bezpośrednio na nas, żeby uniknąć przeziębienia.

Kolejny punkt to zmiana pościeli. Zimowe poduchy z ciepłym wsypem należy wymienić na lżejsze, które będą przepuszczały więcej powietrza. Najlepiej będzie przykryć się bardzo cienką bawełnianą lub wełnianą kołdrą, które są przewiewne i przede wszystkim dobrze wchłaniają pot. Jeśli nie masz sezonowej pościeli, możesz poeksperymentować z włożeniem koca do poszewki. Miłośnicy naturalnego stylu życia mogą poeksperymentować z alternatywnym wypełnieniem materacy oraz poduszek – np. łuską gryki, która się nie nagrzewa się od ciepła ciała, utrzymując swoją stałą, neutralną temperaturę. Należy być przygotowanym, że łuska gryki delikatnie szeleści, jest cięższa niż puch, oraz nie poddaje się tak łatwo ugniataniu.

W czym najlepiej spać? Wiele z nas w czasie upałów najbardziej preferuje spanie nago. Jeżeli jednak wolimy spać w piżamie to najlepiej wybrać bawełniane kompleciki. Warte uwagi są piżamy szyte z bawełny organicznej, całkowicie naturalnej i przyjaznej skórze -  popularne w krajach zachodnich, w Polsce praktycznie niespotykane, chyba że w wersji dla niemowląt i dzieci. Dobrym rozwiązaniem jest także bielizna z jedwabiu wiskozowego, który dobrze absorbuje wilgoć i pozwala skórze oddychać.

Na koniec warto wspomnieć o wieczornych rytuałach, które pomogą wyciszyć atmosferę. Polecamy skorzystać z wybranych pozycji jogi, które ze względu na konieczność dokładnego wykonywania ćwiczeń, zmuszają do skupienia się na swoim ciebie i myślach. Pozycja dziecka przypomni o odpowiedzialnym traktowaniu swojego ciała i ducha. Ta pozycja jest również polecana dla kobiet w ciąży.

1. Uklęknij na podłodze. Pochyl się nisko do przodu, a ręce ułóż wzdłuż łydek.
2. Chwyć się za łydki. Rozsuń je, tak aby pośladki znajdowały się między nimi, nad podłogą.
3. Zwieś ramiona, niech będą luźne. Dłonie połóż na wysokości bioder – wnętrze dłoni ma być skierowane ku górze.
4. Wysuń brodę, a następie powoli obniżaj się ku podłodze, aby dotknąć czołem podłoża. Jednocześnie pośladki powinny znajdować się jak najbliżej podłogi. Najlepiej, aby pośladki dotykały podłoża.
5. Rozluźnij się, niech ramiona luźno opadną, jak najbliżej podłogi. Poczujesz, że kręgosłup się rozciąga.
6. Odpoczywaj w tej pozycji przez kilka minut, oddychając głęboko.