Masło Shea inaczej nazywane Karite coraz częściej widnieje jako składnik na opakowaniach kosmetyków do codziennej pielęgnacji ciała czy włosów. Mało tego, nadaje się ono również do smażenia potraw. Ten niesamowity specyfik posiada bardzo wiele zastosowań między innymi w medycynie, kosmetyce, a także przy wyrobie instrumentów muzycznych!
Masło Shea trafiło do nas prosto z Zachodniej Afryki. To właśnie tam pozyskuje się ten tłuszcz z owoców drzewa masłowego, które rosną na sawannie. Jako ciekawostkę można dodać, że drzewo to osiąga dojrzałość dopiero w wieku 30-40 lat, dlatego karite jest tak cenne. Obecnie jest to jeden z najbardziej pożądanych, naturalnych składników kosmetycznych.

Posiada niezliczoną ilość dobroczynnych kwasów tłuszczowych, które wykazują zdolności do regeneracji i odnowy zniszczonego naskórka. Długotrwałe stosowanie kosmetyków na bazie tego naturalnego masła widocznie czyni skórę delikatniejszą i gładszą. Poza tym masło Shea wykazuje działanie filtrujące szkodliwe promienie UV, chroni skórę od wiatru i zimna, a także stymuluje aktywność komórek do walki ze starzeniem skóry.

Głównie przez to, że jest składnikiem naturalnym jest obojętne dla alergików, którzy z powodzeniem mogą je stosować. Karite jest nawet zalecane jako lekarstwo łagodzące podrażnienia, egzegmę, oparzenia czy reakcje alergiczne skóry. To wszystko zawdzięczamy zawartości w maśle witaminy E i F, które między innymi niwelują przebarwienia i zmarszczki.

Coraz częściej masełko Shea jest także wykorzystywane jako składnik kosmetyków do włosów. Szampony, odżwyki i maski produkowane na jego bazie znacząco regenerują i chronią włosy, ale również dobrze nawilżają i pomagają pozbyć się łupieżu.

Zwłaszcza kobietom ciężarnym zaleca się stosowanie masła Karite jako balsamu przeciwdziałającemego powstawaniu rozstępów. Kiedy ich dzieci pojawią się już na świecie młode mamy będą mogły wsmarowywać kosmetyk swoim maluszkom, gdy ich skóra będzie wrażliwa.

Masło shea coraz częściej zalecają nam także lekarze, zwłaszcza dermatolodzy.

To wszystko dowodzi tego, że masło shea to specyfik, bez którego ciężko się będzie nam obyć. Kosmetyki, które go zawierają bez mniejszego problemu dostępne są w drogeriach i aptekach. Nie są one wcale droższe. Nie wszędzie jednak dostępne jest samo masło shea. Jeżeli jednak uda nam się, gdzieś takie znaleźć spokojnie możemy na nim smażyć różnorakie potrawy!