W listopadzie i grudniu 2009 roku międzynarodowy instytut badawczy GSK, na zlecenie firmy Bayer Schering Pharma, przeprowadził ogólnoeuropejską ankietę „Pan EU Study” dotyczącą stosowania i wiedzy na temat antykoncepcji wśród kobiet. Badaniu poddano mieszkanki 18 krajów Europy, w tym Polski oraz Kanady.
Średni wiek inicjacji seksualnej w Polsce to 19 lat. W Niemczech, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Czechach średni wiek, w którym kobiety zaczynają współżyć to 17 lat. Najpóźniej inicjację seksualną przechodzą Turczynki – średni wiek to 20.5 roku. Średni wynik zbiorczy dla mieszkanek Europy daje wiek 18 lat, jako ten, w którym odbyły „pierwszy raz”. To właśnie wakacje są najlepszym pretekstem do rozpoczęcia współżycia. Wielu młodych ludzi bez wahania ulega pierwszym miłościom i często bez przygotowania i wiedzy merytorycznej decyduje się na pierwszy stosunek seksualny.

Liczba żywych urodzeń wśród kobiet poniżej 19 lat jest w dalszym ciągu dość wysoka – w 2008 roku wyniosła 21 207 (dane GUS, Rocznik Demograficzny 2009), dowodzi to fakt, że co 20 urodzone w 2008 roku w Polsce dziecko było dzieckiem nastoletniej matki.

Najlepszy wiek do rozpoczęcia współżycia zależy od dojrzałości danej osoby – mówi dr Małgorzata Bińkowska, ginekolog, endokrynolog – Decydując się na pierwszy stosunek seksualny należy zastanowić się przede wszystkim nad bezpieczeństwem i zastosować dopasowaną do potrzeb i skuteczną metodę antykoncepcji.

Według badania, w Europie jako pierwszą metodę antykoncepcyjną najczęściej stosuje się prezerwatywę – wskazało ją 45% ankietowanych i pigułkę antykoncepcyjną – 35%. Stosunek przerywany zaś stosuje 12% mieszkańców Europy. W Polsce najbardziej popularną metodą pierwszej antykoncepcji również jest prezerwatywa – wybrało ją 56% badanych , a pigułkę stosowało 21% respondentek. Co ciekawe badanie wykazuję również, że większa część osób była aktywna seksualnie jeszcze przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody zabezpieczającej przed niechcianą ciążą. W Czechach aż 65% kobiet była aktywna seksualnie przed zastosowaniem pierwszej antykoncepcji. W Hiszpanii natomiast było tych kobiet najmniej  – 17%. W Polsce 28% spośród ankietowanych Polek odpowiedziało, że były aktywne seksualnie przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji, natomiast 72% nie współżyło, zanim zaczęło stosować antykoncepcję. Podobne wyniki dotyczą sytuacji w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii. Psycholog Bianca-Beata Kotoro tłumaczy, że warto dokładnie przemyśleć decyzję o pierwszym stosunku seksualnym. To ważny moment  w naszym życiu, dlatego powinniśmy odpowiednio się do niego przygotować. Pozwoli to uniknąć zbędnego stresu i zapewnić właściwe zabezpieczenie.

Jak pokazują doświadczenia przedstawicieli portalu oniona.info - organizatora programu „Świadoma szkoła”, młodzi ludzie szukają rzetelnych źródeł wiedzy na temat antykoncepcji i „pierwszego razu”. Podczas warsztatów wśród najczęściej zadawanych pytań znalazły się m.in.: jaką metodę antykoncepcji wybrać przy pierwszym stosunku, czy przed pierwszym razem powinnam udać się do ginekologa, jak przygotować się do pierwszego współżycia?

Anna Konopka z Grupy Edukatorów Seksualnych „Ponton”, która na co dzień odpowiada na pytania młodych ludzi o to, jak przygotować się do pierwszego razu, doradza, by spokojnie ten temat przemyśleć i porozmawiać z partnerem o wzajemnych oczekiwaniach i antykoncepcji. W przygotowaniu do pierwszego stosunku z pewnością pomoże także konsultacja z lekarzem.

71% uczestniczek badania BSP w Polsce wskazało ginekologa, jako najbardziej godne zaufania źródło informacji. W podobnym stopniu jak Polki, ginekologom ufają Niemki – 71%, Włoszki – 72 %, Czeszki i Greczynki – po 72%, Austriaczki i Szwajcarki – 73%. Jedynie w Wielkiej Brytanii, Holandii, Norwegii i Danii – na pierwszym miejscu wśród wskazywanych najbardziej zaufanych źródeł wiedzy o antykoncepcji znalazł się lekarz ogólny. W naszym kraju duże znaczenie w zakresie edukacji seksualnej mają także media: 61% wskazało Internet jako główne źródło informacji o antykoncepcji, 57% – prasę kolorową,  35% – gazety, a 23% - radio/TV. U swojego nauczyciela poradę odnalazło – 17%, u siostry i znajomych podobnie - po 12%, u farmaceuty 9%, u położnej – 8%, u specjalisty ds. planowania rodziny – 5%.

Korzystajmy z tej wiedzy, by świadomie i dobrowolnie zdecydować się na rozpoczęcie współżycia seksualnego. Jeśli czujemy, że mamy za małą wiedzę na temat metod zabezpieczających nie wstydźmy się zwrócić z tymi pytaniami do kompetentnych źródeł!