Po raz pierwszy w Polsce Dzień Przytulania obchodziliśmy w zeszłym roku, choć jego historia sięga już 6 lat wstecz. 24 czerwca jest dobrą okazją do tego, by okazać sobie uczucie i podarować bliskiej osobie trochę swojego ciepła. Naszym zdaniem inicjatywa jest godna polecenia.

Przytulenie nie wymaga od nas większego wysiłku. Nie musimy silić się na wyszukane słowa czy gesty. To gest, który nic nie kosztuje, a  może wprawić bliską Ci osobę w lepszy humor oraz  dać poczucie bliskości i kontaktu z drugim człowiekiem. W dzisiejszych czasach nie mamy za wiele czasu na okazywanie sobie miłości czy przyjaźni – tego typu gesty nie są nawet modne, raczej rzadko spotykane. Znają je tylko zakochani.


Pomysł na Dzień Przytulania został zainspirowany przez "Free Hugs Campaign". Kampanię, którą Juan Mann przeprowadził w 2004 roku na ulicach australijskiego Sydney. Juan, rozczarowany, że nikt go nie przywitał na lotnisku, postanowił stanąć na ruchliwym skrzyżowaniu Sydney z transparentem "Free Hugs" (darmowe uściski). Jego akcja szybko zyskała sympatię przechodniów a później, dzięki filmikowi na YouTube, odbiła się szerokim echem wśród internautów. Tak narodził się pomysł, by 24 czerwca stał się dniem, w którym ludzie będą okazywali sobie uczucie przyjaźni, miłości i bliskości właśnie poprzez gest przytulania.

Warszawa na dzisiejszy dzień przygotowywała się już od jakiegoś czasu. O godzinie 12:00, w pobliżu warszawskiego café-baru Szpilka na Placu Trzech Krzyży 18 powstanie Hug-Park. Do wymiany uścisków na arenie Dnia Przytulania o godzinie 13:00 zostali zaproszeni m.in. Ania Samusionek, Rafał Cieszyński, Steve Allen, Kasia Burzyńska, Ania Prus, Radek Majdan i Żora Korolyov. Dodatkowo, w okazywaniu uczuć pomogą niezwykłe ławki-przytulanki oraz rzepowe kamizelki, dzięki którym dłużej będziemy mogli pozostać w serdecznych objęciach.

Darmowe uściski będą również rozdawane podczas specjalnego marszu, który odbędzie się w trzech miastach Polski (Warszawa, Kraków, Wrocław). W obchody Dnia Przytulania włączą się też polscy artyści. Poznańską publiczność w pozytywne wibracje wprowadzać będą m.in. zespoły HEY i Kumka Olik.

Nie przygap tej okazji do przytulenia kogoś, na kim Ci zależy!