Już za parę dni licealiści z ostatnich klas staną przed jedną z większych stresujących prób w swoim życiu. Stres związany z maturą to chyba pierwsze takie wydarzenie w życiu młodego człowieka. W tym danym momencie wydawałoby się, że cała przyszłość zależy od jego pozytywnego wyniku.
Oczywiście wraz z upływem lat nasze podejście do egzaminu maturalnego zmienia się diametralnie. Z perspektywy czasu mamy wrażenie, że nie ma on wbrew pozorom aż takiego wpływu na nasze życie. Jak się później okazuje w trakcie studiów z egzaminami o podobnym wymiarze będziemy spotykali się o wiele częściej. Dla niektórych wydają się one dużo trudniejsze niż matura. Kiedy jesteśmy młodzi, mamy marzenia związane z danym kierunkiem studiów, to bardzo często najzwyczajniej w świecie zżera nas stres i wciąż mamy wrażenie, że czegoś nie umiemy. W rankingu stresogennych sytuacji zawsze w czołówce znajdują się egzaminy. Obojętne: maturalne, wstępne na studia czy zdawane w czasie sesji. Tak naprawdę każdy egzamin to porządna porcja stresu, z którą musi sobie poradzić nie tylko osoba zdająca, ale też jej bliscy.

W moim liceum zdawalność matur zawsze była wysoka – wspomina pani Katarzyna, dziś studentka turystyki i rekreacji – byłam więc pewna, że zdam maturę bez żadnych problemów. Jednak nie wzięłam pod uwagę jednej ważnej przeszkody – stresu. Im mniej było dni do matury, tym większy odczuwałam stres objawiający się bólem brzucha. Był na tyle dokuczliwy, że przeszkadzał mi w nauce i w koncentracji. Brzmi znajomo? Tego typu odczucia towarzyszą bardzo wielu osobom. Zazwyczaj stres zaczyna się od bólu brzucha, potem mogą pojawić się inne objawy takie jak ból głowy, bezsenność, pocenie się. W konsekwencji dochodzi do zmęczenia, zniechęcenia i utraty kontroli nad sobą. I tak naprawdę okazuje się, że egzamin dojrzałości zdają ci, którzy najlepiej radzą sobie ze stresem.

Wobec tego, jak przeciwdziałać stresowi w tych najtrudniejszych dniach, tuż przed egzaminem? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że nie zdążysz się teraz wszystkiego nauczyć i nadrobić wiedzy sprzed trzech lat nauki. Przeglądaj najważniejsze notatki i wypisz sobie najważniejsze zagadnienia, które mogą pojawić się na egzaminie. Jedz dużo witaminy C, która znajduje się przede wszystkim w cytrusach. Naukowcy z uniwersytetu w Alabamie odkryli, że witamina C zmniejsza wydzielanie hormonów stresu. Staraj się również jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, wśród zieleni, która jest jednym z najbardziej odstresowujących kolorów. Zadbaj również o dietę, która powinna być bogata w warzywa, owoce, ale przede wszystkim w kwasy omega 3 i 6. Najwięcej znajdziemy ich w daniach rybnych i owocach morza. Badania wykazały, że wzbogacenie diety o te składniki pozwala o 20% obniżyć poziom Twojego stresu.

Jeżeli pomimo tego czujesz, że Twój stres nie zmniejsza się tak, jakbyś chciała, możesz wypróbować preparaty dostępne bez recepty w aptece. Zapytaj dokładnie farmaceutę o te ziołowe, które nie powodują efektów ubocznych, takich jak senność- nikt chyba nie chciałby zasnąć na egzaminie maturalnym! Większość osób w obliczu egzaminów i trudnych sytuacji traci spokój. Nie wie jak sobie pomóc, gdyż wydaje się im, że używając środków uspokajających zaszkodzą efektywnej nauce. Wiele tabletek uspokajających (takich jak np. Kalms) łagodzi objawy stresu a jednocześnie pozwala zachować jasność myślenia i koncentrację. Taki efekt zapewnia  kompozycja roślinnych składników, w tym kozłka lekarskiego łagodzącego stany lęku i napięcia, działającego na układ nerwowy i rozkurczowo na mięśnie gładkie układu pokarmowego. Innymi składnikami mogą być: używana od setek lat, łagodząca nerwobóle i dolegliwości trawienne, goryczka żółta oraz chmiel zwyczajny, który oprócz działania uspokajającego znany jest ze swoich właściwości usuwania objawów zmęczenia.

Życzymy połamania piór na egzaminach!