W sobotę 24 kwietnia o godzinie 11 nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu odbędzie się spotkanie i bieg pod hasłem "Wyprzedzić Raka". Akcja ta za podstawowy cel stawia sobie promowanie profilaktyki i leczenia raka piersi.

Kampania "Wyprzedzić Raka" organizowana jest przez Wielkopolskie Centrum Onkologii wraz z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu. Głównym celem inicjatywy jest promocja regularnego profilaktycznego badania piersi oraz uświadomienie Polakom jak ważna jest profilaktyka i szybkie leczenie nowotworów. Podczas tego wydarzenia uczestnicy będą mogli wziąć udział w biegu na 10 lub 5 kilometrów i wygrać atrakcyjne nagrody. Chętni mogą przebyć pięciokilometrowy dystans na rolkach. W spotkaniu nad Jeziorem Maltańskim oprócz lekarzy i uczestników biegu, swój udział obiecały też polskie gwiazdy: Urszula Dudziak, Joanna Jabłczyńska i Omena Mensah.


Tegoroczne spotkanie "Wyprzedzić Raka" zorganizowane jest w odpowiedzi na niski stan wiedzy Polaków o nowotworach oraz stale rosnącą liczbę zachorowań. Wiele Polek nie poddaje się bezpłatnemu badaniu mammograficznemu, które pozwala wcześnie wykryć zmiany i zwiększa szanse całkowitego wyleczenia. – Chcemy uświadomić paniom, żeby w momencie, kiedy otrzymują zaproszenia z ośrodków koordynujących na badania mammograficzne, nie wyrzucały ich do kosza tylko skorzystały z okazji bezpłatnej kontroli.  Obecnie na skryning piersi zgłasza się jedynie 31 proc. Polek. To bardzo mało – mówi doktor Dawid Murawa, specjalista chirurgii ogólnej z Wielkopolskiego Centrum Onkologii. - Docelowym wynikiem, jaki chcielibyśmy osiągnąć dzięki takim akcjom jest przynajmniej 70 proc. Tylko wtedy możemy realnie zmniejszyć śmiertelność z powodu tego nowotworu – dodaje.

Skala problemu zachorowań na raka w Polsce jest bardzo duża. Nowotwory złośliwe są pierwszą przyczyną zgonu kobiet w wieku poniżej 65 lat. Wśród tych chorób pierwsze miejsce zajmuje rak piersi. Statystycznie każdego dnia 38 Polek słyszy diagnozę „rak piersi”. Taka sytuacja potwierdza konieczność prowadzenia w Polsce przedsięwzięć promujących badania, które znacznie poprawią wczesną wykrywalność raka piersi.