Oleje lniany i wiesiołkowy charakteryzują się wysoką zawartością dobroczynnych kwasów tłuszczowych – Omega 3 i 6 – które m.in. wpływają na prawidłowe funkcjonowanie i poprawę wyglądu skóry, włosów i paznokci.

Stosowane codziennie w formie kosmetyków i kapsułek lub przyjmowane wraz z pożywieniem wykazują wpływ na poprawę nawilżenia skóry, a także mogą zwiększać jej elastyczność oraz wzmacniać włosy i paznokcie.


Oleje z nasion lnu i nasion wiesiołka zawierają Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe – gamma-linolenowy (GLA) oraz cis-linolowy (CLA), które wspomagają utrzymanie prawidłowej kondycji skóry, włosów i paznokci. Spożywane systematycznie w formie płynnej lub w kapsułkach (np. Vitalen Omega 3 i Omega 6 firmy Agropharm)  wykazują korzystne działanie w obrębie skóry, która staje się bardziej elastyczna, nie wysusza się, a jej kolor ulega wyrównaniu. Również włosy i paznokcie zostają wzmocnione, są wyraźnie zdrowsze i bardziej odżywione.

Zawarte w olejach lnianym i wiesiołkowym NNKT:

- biorą udział w powstawaniu cementu międzykomórkowego pełniącego rolę spoiwa dla płytek lipidowych warstwy rogowej naskórka, przez co mogą wpływać na zwiększenie sprężystości i elastyczności skóry.
- biorą udział w tworzeniu fosfolipidów odpowiedzialnych za budowę błony komórkowej i pełniących funkcję bariery ochronnej naskórka.
- wpływają na poprawę poziomu nawilżenia skóry, dzięki czemu mogą zabezpieczać przed nadmiernym rogowaceniem i wysuszeniem naskórka.
- wspomagają prawidłowe funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowego, dzięki czemu wykazują działanie zatrzymujące wodę w głębokich warstwach naskórka i skóry właściwej, co wpływa na zabezpieczanie naskórka przez odwodnieniem, przesuszeniem i pękaniem.
- wpływając bezpośrednio na właściwą płynność i funkcjonalność membran i przestrzeni międzykomórkowych zapobiegają utracie wody przez warstwy zewnętrzne skóry.
- mogą wykazywać działanie usuwające szkody wywołane działaniem wolnych rodników, a także wykazują działanie typu „free radicals scavanger” polegające na ich neutralizacji.
- wpływają na poprawę krążenia miejscowego, a tym samym mogą usprawniać odżywienie i dotlenienie tkanek.
- wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne, dzięki czemu wspomagają ochronę skóry przed infekcjami oraz wpływają na hamowanie rozwoju alergii i stanów zapalnych.
- stosuje się je w łagodzeniu objawów wszelkiego typu podrażnień skóry, takich jak: atopowe zapalenie, egzema, łuszczyca, świerzbiączka łupież oraz w przypadku wypadania włosów i łamliwości paznokci.
- mogą korzystnie wpływać na poprawę wyrównania kolorytu skóry.