Czy to możliwe, aby nasza sylwetka i to jak wyglądamy pomogły nam w poszukiwaniu pracy? Nie od dziś wiadomo, że wygląd ma wpływ na to, jak jesteśmy odbieralni przez środowisko.

Najnowsze wyniki pierwszego tego typu badania przeprowadzonego na zlecenie organizatorów programu „Chitinin Extra. Lżej w pracy” potwierdzają, że prawie 70% Polaków uważa, że szczupła sylwetka pomaga w przebiegu kariery zawodowej. Połowa ankietowanych (49,8%) określiła szczupłą sylwetkę jako istotny czynnik wpływający na powodzenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a 43% Polaków twierdzi, że jest ona ważna w bezpośrednim kontakcie z klientem.


Dodatkowo badanie wykazało, że więcej kobiet (72,2%) niż mężczyzn (61,9%) uważa, że zdrowa sylwetka może mieć wpływ na ich sytuację w pracy. Jako dietetyk spotykam osoby, które mają problemy w pracy z powodu dominujących trendów na temat sylwetki. Twierdzą, że szczupła sylwetka ma pozytywny wpływ na postrzeganie ludzi w sferze zawodowej i chcą dostosować się do oczekiwań pracodawców i współpracowników. – mówi Justyna Marszałkowska, dietetyk, ekspert programu „Chitinin Extra. Lżej w pracy”.

Wnioski z przeprowadzonego badania nasuwają się same – musimy dbać o swój wygląd a przede wszystkim nie dopuścić do nadwagi, jeżeli mamy ambicje, by znaleźć lepszą pracę. Coś w tym jest, ale czy to aby nie dyskryminacja wszystkich tych, którzy tuszę odziedziczyli w genach lub ich problemy z nadwagą mają inne podłoże? Czy to dobra droga, aby wygląd decydował o tym, co mamy w głowie? Nie wydaje mi się. Fakt faktem warto o siebie dbać, wyglądać schludnie i starać reprezentować sobą wiedzę i umiejętności, jakie posiadamy. Wygląd może jedynie pomóc, ale dzięki niemu, bez potrzebnych kwalifikacji nikt nie przyjmie nas na wymarzone stanowisko pracy.