Czego możemy dowiedzieć się o Polkach analizując ich szafy i zwyczaje w pielęgnacji ubrań? Na przykład tego, że wbrew powszechnemu przekonaniu o tym, że ubierają się zachowawczo, aż 32% z nich na co dzień wybiera sportową elegancję, a 9 % podąża za najnowszymi trendami.

Jak ubierają się Polki?

Wnioski z badania przeprowadzonego na reprezentatywnej próbie Polek w wieku 15-75 lat na zlecenie Woolite przez MillwardBrown SMG/KRC w styczniu 2010 na pierwszy rzut oka wydają się potwierdzać przekonanie o tym, że Polki są zachowawcze i stonowane jeżeli chodzi o codzienny ubiór. Potwierdzeniem może być fakt, że 21% ankietowanych wskazało klasyczny styl biznesowy jako ten, który najczęściej wybierają do pracy, jednak 32% głosów dla sportowej elegancji, 9% dla stylu niekonwencjonalnego, i nawet 7% dla oldschoolowego wskazują, że Polki chętniej eksperymentują z ubiorem na co dzień niż zwykło się uważać. Panie deklarowały również upodobanie do stylu romantycznego, zwiewnego – 11% oraz kobiecego, seksownego – 8%. Potwierdza to klasyfikacja ze względu na postawy wobec stylu ubierania i kupowania ubrań - aż 31% kobiet można określić jako Eksperymentatorki – chętnie eksperymentują ze stylem na wiosnę i przywiązują się do swoich ubrań. Według stylistki Moniki Jurczyk: pomimo tego, że nadal ubieramy się dość zachowawczo, coraz chętniej eksperymentujemy ze stylem i stawiamy na wygodę. Klasyczny biurowy styl jest bowiem dość bezpieczny. Z kolei sportowa elegancja jest po prostu wygodna - zabiegane, mamy mnóstwo różnych zajęć w ciągu dnia, a więc nasze ubrania muszą pasować do stylu naszego życia.


Polki kochają swoje ubrania

Miłość do swoich ubrań deklaruje 20% pań, a aż 37% kupuje nowe ubrania aby poprawić sobie humor. Z uzyskanych danych wynika również, że dbałość o dobry wygląd ubrań jest dla Polek bardzo ważna. MillwardBrown SMG/KRC zapytał kobiety również o to, z jakimi problemami w pielęgnacji ubrań się borykają i jak sobie z nimi radzą. Respondentki najczęściej narzekały na mechacenie – 27%, utratę kolorów – 23% oraz rozciąganie ubrań – 22%. Jeśli chodzi o sposoby radzenia sobie z tymi problemami na pierwszym miejscu panie wymieniały między innymi segregację ubrań do prania oraz używanie odpowiednich środków piorących. Jednocześnie prawie połowa ankietowanych przyznała, że zależy im na tym aby ich ubrania jak najdłużej wyglądały jak nowe.

Monika Jurczyk uważa, że wyniki badania pokazują to, co właściwie każda kobieta robi intuicyjnie. Ubrania, które kochamy traktujemy z należytą im pieczołowitością. Coraz częściej używamy specjalnych płynów, które zapobiegają mechaceniu czy utracie kolorów. Nie lubimy bowiem, gdy zakupy, które są sposobem na poprawę humoru nagle ten humor psują, jeśli ubrania po praniu tracą intensywne barwy lub rozciągają się. Ważne dla nas jest to, żeby ubrania służyły nam długo i wyglądały jak nowe. Dlatego już co czwarta Polka używa odpowiedniego do prania tkanin płynu. Niezależnie od zasobności portfela czy stanowiska łączy nas jedno- kochamy nasze ubrania.