Stan błogosławiony to nie zawsze błogosławieństwo dla naszej urody. Przetłuszczające się włosy, wypryski, dodatkowe kilogramy i połamane paznokcie… ten magiczny okres dziewięciu najważniejszych miesięcy w życiu wcale nie musi tak wyglądać.
Co więcej, większość "poprawek" urody jest niedozwolonych. Lekarze nie polecają koloryzacji włosów oraz zabraniają wielu zabiegów kosmetycznych.Wszystko z powodu hormonów, które szaleją w organizmie przyszłej mamy i zmieniają ciało tak, by było jak najlepiej przygotowane do potrzeb maluszka. W tym czasie reakcje naszej skóry są nieprzewidywalne, często zdarzają się alergie na kosmetyki, których używamy latami. Długie paznokcie? Po tygodniu połowa z nich jest albo rozdwojona albo zupełnie połamana. Do tego poranne nudności, apetyt na najwymyślniejsze dania, spadki energii i codzienne obowiązki… czy mamy jeszcze ochotę myśleć o własnym wyglądzie? Czy mamy siłę, aby zrobić coś w kierunku jego poprawy?

Ciało kobiety w ciąży wymaga zdwojonej opieki i pielęgnacji, nie tylko ze względów estetycznych i zdrowotnych, ale także psychologicznych. Poczucie nieatrakcyjności, zmęczenie i lęk przed nieznanym mogą odbić się na kondycji dzidziusia. Dlatego każda przyszła mama powinna jak najczęściej fundować sobie sesję relaksacyjną, która pozwoli się jej wyciszyć, zrelaksować i zregenerować. Przyniesie również korzyści ciału, które tak samo jak psychika potrzebuje stałej pielęgnacji w tym szczególnym okresie. - radzi Pani Aleksandra,  kosmetolog z wrocławskiego Studia Urody Essenza. Dorym rozwiązaniem dla kobiety w ciązy są masaże, które są w stanie przynieść ulgę dla stóp i obciążonego kręgosłupa. Poza tym pozwoli on zrelaksować się i odprężyć. Pomimo tego, że nie powinnyśmy sobie w tym czasie fundować zminy koloru włosów możemy o nie zadbać w inny sposób. Salony kosmetyczne proponują nam różne zabiegi regeneracyjne, takie jak np. Pułkanki, które odżywiają włosy i sprawiają, że staną się one  lśniące i puszyste. Nie zapominajmy też o stosowaniu preparatów na rozstępy, przeznaczonych dla przyszłych Mam. Tego typu kosmetyki są dokładnie przebadane, przez co zupełnie bezpieczne dla maleństwa – przekonuje Pani Aleksandra.

Po rozwiązaniu, może jeszcze bardziej niż w czasie ciąży, kobieta potrzebuje intensywnej odnowy, która pozwoliłaby jej czuć się znowu atrakcyjną. Okres pierwszych tygodni po ciąży to najlepszy czas na pozbycie się rozstępów, które - będąc jeszcze świeżymi - są najłatwiejsze do usunięcia. Niestety, często mimo stosowania odpowiednich specyfików przeciw ich powstawaniu, rozstępy pojawiają się i tak, najczęściej dopiero w 9 miesiącu. Wiele młodych mam boryka się też z innymi problemami, takimi jak trądzik czy krostki. Wszystkie zmiany w trakcie ciąży spowodowane burzą hormonów i niestety często po rozwiązaniu nie znikają samoistnie. By poprawić jędrność skóry można wykonać zabiegi na bazie radiofrekwencji, dzięki czemu szybko wrócimy do formy z przed ciąży. Do salonów kosmetycznych przychodzą młode mamy, które chcą, by ich skóra i ciało wyglądało równie pięknie jak przed ciążą. Jeżeli są konsekwentne i systematyczne, jest to możliwe nawet w krótkim czasie - dodaje Pani Aleksandra.

Pamiętajmy więc, że w wielkim zachwycie nad nowonarodzonym dzidziusiem warto poświęcić chwilę także dla siebie, aby po dwóch latach nie zobaczyć w lustrze zmęczonej życiem kobiety, ale pełną radości szczęśliwą mamę.