Z przeprowadzonych w roku 2009 raportów jasno wynika, że w dalszym ciągu zarabiamy mniej od mężczyzn. Zasiadając na tych samych stanowiskach nasza płaca jest niższa o średnio 15%. Niemożliwe? Zachęcam do przeczytania dalszej części artykułu.

Średnia płaca kobiet na badanych przez serwisy otoPraca.pl i Raportplacowy.pl stanowiskach była nawet o ok. 650 złotych niższa od wynagrodzenia mężczyzn. Co ciekawe problem niższych płac nie omija stanowisk, które najczęściej zajmują kobiety. Pomimo tego, że aż 14 razy częściej zajmujemy posady samodzielnego księgowego i 10 razy częściej młodszego księgowego, to mężczyźni pełniący te same funkcje mogą liczyć na wynagrodzenia wyższe odpowiednio o 13,5% i 22%.

Analiza ta została oparta o dane pochodzące z 218 przedsiębiorstw z całej Polski, zatrudniających prawie 50 000 pracowników. Badania te zebrano w Raporcie Płacowym Jesień 2009 przygotowanym przez Advisory Group TEST Human Resources, opisano w nim różnice płacowe na niemal 160 stanowiskach. - Kobiety cały czas tracą z powodu zwyczaju, który pomimo upływu lat nadal nie znika z rynku pracy – mówi Marta Krauze z serwisu otoPraca.pl – Powodem różnic w wynagrodzeniach są również stereotypy, które każą myśleć, że cechy kobiet powodują mniejszą skuteczność na  niektórych stanowiskach – dodaje. - Istnieją jednak stanowiska, gdzie panie mogą liczyć na płace większe od mężczyzn. Fenomenem jest funkcja specjalisty ds. windykacji. Panie pracujące w tym charakterze zarabiają nawet o 31 proc. więcej od panów – zauważa Szymon Smoliński z serwisu Raportplacowy.pl – Nadal jest to jednak tylko jeden z nielicznych wyjątków, które łamią niekorzystną dla pań regułę - dodaje.

Największe różnice w wynagrodzeniach mężczyzn i kobiet można zaobserwować na stanowiskach, takich jak:

specjalista ds. administracyjnych, gdzie kobiety zarabiają nawet o 33 proc. mniej;
specjalista ds. controlingu (27% mniej);
kierownik działu marketingu (23% mniej);
główny księgowy (22% mniej);
młodszy księgowy (22% mniej);
specjalista w dziale ds. obsługi klienta (20% mniej).

Nieco lepiej jest na stanowiskach, takich jak: analityk sprzedaży, specjalista ds. wspierania sprzedaży, specjalista public relations, specjalista ds. marketingu i kierownik działu obsługi klienta, gdzie różnice wynoszą od 11-15,5%. Na wynagrodzenia wyższe od mężczyzn mogą liczyć kobiety pracujące także w charakterze m.in. grafików komputerowych, specjalistów ds. produktów czy regionalnych kierowników ds. sprzedaży. W tym przypadku różnice wynoszą jednak tylko od 1-2% na korzyść pań.

Porównywalne płace łączą się ze stanowiskami telemarketera, dyrektora sprzedaży, kierownika działu personalnego i specjalisty ds. logistyki, na których kobiety zarabiają do 5% mniej. Skala rozbieżności w wynagrodzeniach była podobna na wszystkich szczeblach.

Powyższe informacje, które znalazły się w Raportach Płacowych tworzone są na podstawie danych uzyskanych bezpośrednio od przedsiębiorstw. Jedynym źródłem informacji o płacach są zweryfikowane, potwierdzone i dopasowane do opisów stanowisk dane płacowe przesłane przez firmy uczestniczące w badaniu. Warto więc wiedzieć, że autorzy statystyk nie posługiwali się danymi uzyskanymi od Internautów. 


Podobne artykuły: