Endometrioza to zagadkowa choroba hormonalno-immunologiczna. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "enomtrium", które oznacza śluzówkę macicy. Pomimo tego, że dotyka od 10 do 20% wszystkich kobiet, będących w okresie rozrodczym, wiedza społeczeństwa na temat jej przyczyn, objawów oraz leczenia jest wciąż bardzo mała.

Skomplikowana natura choroby oraz mity na temat  kobiecych dolegliwości, typu „menstruacja musi boleć” powodują, że jest ona często zbyt późno diagnozowana. Opóźnienie to ma niebagatelny wpływ na życie kobiety i jej przyszłość. Pojawiają się bowiem doznania bólowe, kłopoty z płodnością, a koszt leczenia zarówno ten finansowy, jak i psychiczny jest zdecydowanie wyższy.

Podczas choroby tkanka, wyściełająca jamę macicy narasta i złuszcza się w trakcie każdego cyklu miesiączkowego. Przy endometriozie tkanka śluzówki rozwija się poza macicą tworząc tzw. narośla, guzy (torbiele), wszczepy (ogniska). Narośla te mogą powodować ból, oraz niepłodność. Wszczepy śluzówki umiejscowiają się najczęściej w obrębie jamy brzusznej- obejmując jajniki, jajowody, wiązadła podtrzymujące macicę, przestrzeń pomiędzy pochwą a odbytnicą, szyjkę macicy czy pęcherz moczowy. Choroba rzadko kiedy przyjmuje postać rakową. Diagnoza endometriozy jest na ogół uważana za niedokładną, dopóki nie zostanie potwierdzona laparoskopią podczas, której wykonuje się biopsję tkanek.

Objawy, które powinny wzbudzić czujność to:

- Bolesne miesiączki
- Bolesne współżycie
- Objawy jelita drażliwego
- Bolesne wypróżnienia
- Bóle brzucha przed i po miesiączce
- Bolesna owulacja
- Bolesność pęcherza moczowego
- Ból podczas badania ginekologicznego
- Problemy z zajściem w ciążę
- Bóle krzyża zależne od fazy cyklu

Jako leczenie można zastosować kilka metod. Najczęściej stosuje się środki przeciwbólowe, które złagodzą dolegliwości. Częste leczenie polega również na dostosowaniu terapii hormonalnej.Wzrost tkanki endometrialnej jest stymulowany estrogenami. W związku z tym, hormonalne leczenie endometriozy polega na zmniejszeniu produkcji estrogenów w organizmie kobiety to leczenie zmniejsza objawy endometriozy.Hormonalne leczenie różni się natężeniem działań niepożądanych i niestety skutek przeciwbólowy jest tylko chwilowy. Jest również możliwość leczenia operacyjnego. Obecnie większość zabiegów jest wykonywanych za pomocą laparoskopii, jednak pełne cięcie brzucha (laparotomia) jest nadal wykonywana w rzadkich przypadkach rozległej choroby jelit lub potrzeby ich resekcji.


W związku z trwającym w dniach 8-14 marca br. Światowym Tygodniem Świadomości Endometriozy wszystkie kobiety powinny uświadomić sobie, że istnieje taka choroba.  Powinnyśmy poważnie traktować objawy mogące świadczyć o chorobie oraz by nie zwlekały z decyzją o wizycie u ginekologa. Czas sprzyja zaawansowaniu choroby i zmniejsza szanse pacjentki na zahamowanie jej rozwoju.