Zima to ciężki czas dla skóry stóp, narażonej w tym okresie na stały stres klimatyczny: duże zmiany temperatury, nadmierne wysuszenie w nagrzanych pomieszczeniach, odmrożenia. Dyskomfort powoduje również brak dostępu powietrza, który sprzyja rozwojowi bakterii i grzybicy.
Przede wszystkim, dlatego właśnie zimą ważne jest stosowanie specjalnych preparatów pielęgnacyjnych do stóp, które odpowiednio ochronią skórę przed skutkami chłodu i wiatru, a także nawilżą ją i odżywią. Zanim jednak zaczniemy pielęgnacje dbajmy o to, by stopy nie przemakały, nie przemarzały oraz nie pociły się. Noszenie grubych skarpet i ciepłych butów nie zwalania nas z obowiązku stosowania odpowiednich kosmetyków do stóp. Jeżeli nie chcemy dopuścić do chorób skórnych musimy o nich pamiętać. Skóra stóp szczególnie w tym okresie pozbawiona jest dostępu powietrza, a co za tym idzie pięty i palce pokrywają się w szybszym tempie, niż latem, zrogowaciałym naskórkiem. Musimy, zatem na bieżąco się go pozbywać. Co możemy zrobić? Po każdej kąpieli powinnyśmy dokładnie osuszyć nasze stopy i wsmarować w nie odpowiednią ilość kremu. Może być to kosmetyk nawilżający, zmiękczający i normalizujący pocenie się. Jeżeli twoje stopy mają tendencję do pękania postaw na krem przeznaczony specjalnie do pięt. W przeciwnym razie zaczniesz odczuwać ból związany z pękaniem. Do pękających stóp możesz zastosować kosmetyki takie jak: chłodzące balsamy, odświeżające dezodoranty czy zasypki.

Kilka razy w tygodniu po wieczornej kąpieli odpowiedni będzie zmiękczający peeling, który zapobiegnie nadmiernemu rogowaceniu naskórka. Zmarznięte stopy ukoi odżywczy krem z bawełnianymi skarpetami, stosowany na noc. Każdego dnia warto sięgnąć po suchy spray, który zapobiegnie rozwojowi grzybów i bakterii, ograniczy wydzielanie potu i zniweluje przykry zapach.

Już teraz zacznijmy poświęcać więcej czasu swoim stopom. To odpowiedni moment, żeby zacząć je pielęgnować, by przygotować je na przyjście lata. Wtedy to zwykle zaczynamy chodzić w odkrytych butach i zadbane stopy to nasz obowiązek, jeżeli chcemy wyglądać schludnie!