W sezonie zimowym nie możemy zapominać o szczególnej pielęgnacji skóry dłoni, która podczas niskich temperatur i wiatru ulega silnym podrażnieniom. Delikatna skóra rąk pozbawiona odpowiedniej grubości warstwy tłuszczowej reaguje na przemarznięcia pękaniem, zwiotczeniem oraz przesuszeniem. Z tych właśnie względów powinniśmy nie rozstawać się z kremem do rąk i innymi kosmetykami do ich pielęgnacji.
Musimy pamiętać o tym, że skóra dłoni starzeje się najszybciej. Wszystko, dlatego że jest wyjątkowo cienka i pozbawiona gruczołów łojowych. Co za tym idzie, szybko wysycha, bywa podrażniona i zaczerwieniona. W zimie dłoniom szczególnie dokuczają wspomniane niskie temperatury i wiatr. Niewielka ilość tkanki tłuszczowej, która z wiekiem dodatkowo maleje, sprawia, że na rękach dobrze widoczne stają się żyłki i ścięgna, co popularnie określamy, jako ,,żylaste” lub ,,kościste” dłonie. Z czasem do tych problemów dochodzi spadek elastyczności i jędrności. Wszystko przez włókna kolagenu i elastyny, których z roku na rok ubywa i które przestają pełnić prawidłowo rolę rusztowania skóry.

Dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm przypomina, że aby nie dopuścić do przedwczesnego starzenie się skóry dłoni, powinnyśmy rozpocząć dbanie o ręce zimą. Jeśli zadziałamy na czas, możemy zapobiec przemarznięciu oraz innym podrażnieniom.

Jak pielęgnować dłonie?

O tej porze roku podstawa to: zakładanie rękawiczek zawsze, kiedy wychodzimy na zewnątrz i aplikowanie kremów natłuszczających tak często, jak to tylko możliwe. Ok 20 min. przed wyjściem powinniśmy dokładnie wmasować w dłonie krem odżywczy lub natłuszczający. Nie bójmy się tłustych i ciężkich konsystencji, gdyż tego typu preparaty zadziałają tylko na naszą korzyść, wzmacniając warstwę ochronną. Jeżeli chcesz poprawić kondycję skóry, możesz wybrać gotowy preparat, bogaty w substancje odżywcze (krem, maseczka, serum) lub samodzielnie taki przyrządzić. Przykładowo, peeling z płatków owsianych z naturalnymi przeciwutleniaczami, który wygładzi nieco skórę, a dzięki masażowi pobudzi krążenie. W tym celu niewielką ilość płatków owsianych należy zalać wodą, rozdrobnić widelcem i wetrzeć w dłonie. Po chwili spłukać i zaaplikować krem ochronny. Dla wzmocnienia efektu można założyć bawełniane rękawiczki. Warto również przeprowadzić serię kompresów i okładów. Bardzo skuteczny jest zabieg moczenia dłoni w ciepłej oliwie przez kilka minut. Taka witaminowa kąpiel odpowiednio natłuści oraz odżywi (witamina A i E) zziębnięte dłonie. Poleca się również parafinę na zimno. Do tego zabiegu należy odpowiednio przygotować skórę. W pierwszej kolejności wykonujemy peeling. Następnie dokładnie osuszamy dłonie, nakładamy preparaty odżywcze i parafinę. Zaaplikowane substancje pozostawiamy do wchłonięcia na ok 20 min. Po zabiegu zdejmujemy parafinę i myjemy dłonie pod bieżącą ciepłą wodą bez dodatku mydła. Parafina nałożona na dłonie z wykorzystaniem ampułki lub produktu pielęgnującego sprawi, że znikają drobne zmarszczki, przebarwienia, a skóra zostanie idealnie nawilżona i gładka w dotyku. Dzięki naturalnym substancjom natłuszczającym parafina zadziała niczym błyskawiczne antidotum na przemarznięte i zimne dłonie.

Anna Parzonka – manikiurzystka Salonu Body Clinic radzi nam, co zrobić w przypadku, gdy zapomnimy lub z jakichś względów nie zastosujemy sugerowanej profilaktyki, by uniknąć odmrożenia i uszkodzenia naskórka. Pani Ania tłumaczy, że jeśli zwrócimy się o pomoc do gabinetu kosmetycznego, kosmetyczka zleci nam wskrzeszający zabieg parafinowy na ciepło. Nałożona na skórę dłoni parafina pokrywa dokładnie jej powierzchnię. Pod maseczką temperatura podnosi się o 1-2 stopnie, co powoduje pobudzenie gruczołów potowych. Ciepło i wilgoć nie wydostaje się na zewnątrz – powstaje tzw. efekt okluzyjny. Ponadto ciepło parafinowej substancji poprawi krążenie, rozluźni mięśnie, ogrzeje oraz ukoi podrażnienia. Zabieg spowoduje przede wszystkim lepsze wchłanianie ampułek i substancji odżywczych nałożonych na dłonie w pierwszej kolejności.

Pamiętajmy o tym, że przede wszystkim wyjście z domu bez nakremowanych rąk może się źle skończyć dla naszej skóry. W drogeriach i dużych sklepach mamy ogromną ofertę kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji dłoni.