Ciężko było w ostatnim czasie odciąć się od doniesień na temat elektronicznych papierosów. Wprowadzone już w wielu krajach u nas budzą kontrowersje. Zastanawiamy się czy są one faktycznie dobrym rozwiązaniem dla naszych palaczy i czy powinny być legalne. W wielu centrach handlowych można już je nabyć i co za tym idzie przetestować. Ci, którzy spróbowali nie ukrywają zadowolenia i twierdzą, że e-papierosy wyleczyły ich z nałogu. O co więc tyle szumu?

E-papierosy zostały stworzone po to, by walczyć z nałogiem palenia tytoniu. Głównym zamierzeniem, jakie miało towarzyszyć paleniu e-papierosów miała być nieszkodliwość dla zdrowia dla siebie, a także biernych palaczy, czyli wszystkich koło nas. Dlaczego wobec tego Ministerstwo Zdrowia już od września minionego roku próbuje zakazać używanie tych urządzeń w naszym kraju. Warto wiedzieć, że amerykańskie koncerny tytoniowe pracowały nad zdrowsza alternatywą klasycznych papierosów. W związku z coraz szybszym rozwojem najnowszych technologii udało się stworzyć i wprowadzić na rynek świetną imitację. Czym jest więc e-papieros? Inaczej to niepalne urządzenie elektroniczne i zarazem ekologiczne, które nie zawiera żadnych substancji rakotwórczych, smolistych, które są szkodliwe dla zdrowia człowieka. Dzięki temu, że nie jest inwazyjny dla ludzkiego organizmu zezwala się palenie go w miejscach publicznych czy środkach komunikacji miejskiej.

Jak wygląda E-papieros?


Urządzenie to zazwyczaj ma kształt i wymiary zwykłego papierosa. Ustnik e-papierosa zawiera wymienny wkład (tzw. kartridż) wypełniony specjalnym płynem (e-liquid), zawierającym: nikotynę (0,4% do 3,6%), glikol propylenowy (50% do 99,6%), glicerynę (0% do 49,6%) i opcjonalnie dodatki smakowe lub aromatyczne. Podczas "zaciągania się" przez użytkownika, mikroprocesor przez przełącznik podciśnieniowy wykrywa przepływ powietrza i aktywuje zasilanie do tzw. atomizera. Atomizer wprowadza mikroskopijne kropelki płynu do przepływającego powietrza przez podgrzanie płynu do temperatury 150-180 °C. Tworzy to parę, która jest inhalowana przez użytkownika. Glikol propylenowy powoduje, że płyn tworzy mgiełkę przypominającą wyglądem dym tytoniowy, dodatek gliceryny zwiększa ten efekt. W niektórych modelach e-papierosów mikroprocesor aktywuje również znajdującą się na końcu urządzenia pomarańczową (lub innego koloru) diodę LED, co symuluje żarzenie się papierosa. Najczęściej e-papierosy są zasilane na baterie, dostępne są jednak urządzenia wykorzystujące inne źródła zasilania, takie jak gniazdo zapalniczki samochodowej lub port USB.

Pamiętając o tym, że ten najnowszy wynalazek nie pozostaje do końca zupełnie obojętny dla naszego organizmu powinniśmy w tym miejscu wspomnieć o jego wadach, które również naturalnie posiada. Ten, kto wierzy, że e-smoking nie odbije się w żaden sposób na jego zdrowiu jest w błędzie. Podobnie mitem jest, że palenie elektronicznych papierosów samoistnie odzwyczai nas od nałogu nikotynowego. Jako, że nawet elektroniczna wersja papierosa zawiera ona uzależniającą nikotynę, jedynie całościowa rezygnacja z palenia może nas uchronić przed wystąpieniem różnorakich chorób, w tym nowotworów.

Tym, którzy za pomocą e-papierosa chcą rzucić palenie zaleca się na samym początku wybór wkładu z wysokim poziomem nikotyny przez okres około dwóch miesięcy. W tym czasie organizm odzwyczai się od tradycyjnego wyrobu tytoniowego, a zarazem zostanie uzupełnione zapotrzebowanie na nikotynę. Następnie po tym czasie możemy przejść już na wkłady z niższą zawartością nikotyny i starać się ograniczyć ilość spalanych papierosów. Kiedy zaczniemy się już odczuwać, że coraz mniej tej substancji potrzebujemy możemy jeszcze bardziej zminimalizować wkłady, by na samym końcu podtrzymać efekt korzystając e-papierosów bez nikotynowych wkładów.


Status prawny e-papierosów na świecie


•    Australia - sprzedaż e-papierosów zawierających nikotynę jest nielegalna.
•    Austria - e-papierosy są uważane za urządzenia medyczne, a kartridże nikotynowe za produkty medyczne. W związku z tym e-papierosy muszą posiadać Oznaczenie CE, a kartridże nikotynowe muszą być uprzednio zarejestrowane, by e-papieros mógł zostać dopuszczony do legalnej sprzedaży.
•    Brazylia - sprzedaż, import oraz reklama e-papierosów w jakiejkolwiek postaci jest zabroniona.
•    Dania - e-papierosy są legalne, jednak w związku z przeprowadzanymi aktualnie badaniami same kartridże nikotynowe są czasowo zakazane.
•    Finlandia - sprzedaż, a także kupno z zamiarem sprzedaży kartridży zawierających nikotynę jest zabronione. Ich zakup zagraniczny i jedynie dla użytku własnego pozostaje legalne.
•    Holandia - używanie e-papierosa jest legalne, jednak jego reklama jest zakazana.
•    Hongkong - posiadanie i sprzedaż e-papierosa jest nielegalna.
•    Kanada - w marcu 2009 tamtejsze Ministerstwo Zdrowia zażądało natychmiastowego zaprzestania importu, sprzedaży oraz reklamy produktów związanych z e-papierosami, zalecając jednocześnie Kanadyjczykom nie kupować i nie używać e-papierosów. Oficjalnie każdy produkt związany z e-papierosami i zawierający nikotynę wymaga pozwolenia na import, sprzedaż i reklamę. W praktyce ani jedno takie pozwolenie nie zostało wydane.
•    Malezja - e-papierosy są uważane za urządzenia medyczne, a kartridże nikotynowe za produkty medyczne. Mogą zostać legalnie nabyte na podstawie odpowiedniej recepty.
•    Nowa Zelandia - Ministerstwo Zdrowia ustaliło, że kartridże zawierające nikotynę, zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży, muszą uprzednio zostać zarejestrowane jako lek.
•    Polska - aktualnie e-papieros nie podlega żadnym obostrzeniom prawnym. W związku z planowaną przez Komisję Zdrowia poprawką do ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych produkcja i wprowadzanie do obrotu e-papierosa może zostać zakazane., co wywołało protesty osób popierających legalność e-papierosów w Polsce
•    Stany Zjednoczone - według Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) e-papieros stanowi system dostarczania nikotyny i jako taki podlega uprzedniej akceptacji przez Agencję. FDA prowadzi aktualnie badania nad e-papierosem, istnieją także przypadki wstrzymywania przez nią transportu produktów związanych z e-papierosem na teren USA.
•    Wielka Brytania - e-papieros aktualnie nie podlega żadnym obostrzeniom prawnym.Podobne artykuły: