Gdy na drogach zima, korków i stłuczek coraz więcej, należy pamiętać o podstawowych zasadach zachowania na "białej" drodze. Najważniejszym elementem decydującym o właściwym zachowaniu w samochodzie jadącym po śniegu jest spokój i opanowanie.

Ważne są również umiejętności - dokument prawa jazdy i wiedza teoretyczna nie wystarczy, żeby wyprowadzić auto z poślizgu. W praktyce jest już o wiele gorzej, wielu kierowców nie wie co zrobić z kierownicą, gdy auto traci swą sterowność. Na pewno nie należy robić gwałtownych ruchów kierownicą, ani nie wciskać pedału hamulca do samego końca, bo auto może wypaść z drogi. Dobry kierowca unika poślizgu dostosowując prędkość do warunków na jezdni. Jeśli mimo to zdarzy się poślizg, należy spokojnie zdjąć nogę z pedału gazu i pozwolić by auto odzyskało tzw. przyczepność, a co najważniejsze – nie bawić się w rajdowca.


Niezbędne jest przewidywanie sytuacji drogowych oraz zachowań innych uczestników ruchu. Podczas opadów śniegu, zbliżając się do skrzyżowania, zawsze musimy liczyć się z niespodziewanym zagrożeniem. Ktoś może nie zdążyć zahamować na śliskiej nawierzchni i wyjechać tuż przed nasze auto. Ktoś inny będzie chciał skręcić, ale mu nie wyjdzie i pojedzie na wprost. Bezpieczna odległość od innych pojazdów to podstawa.

Porady bezpiecznej jazdy w zimie:
- dostosować prędkość do panujących warunków
- pamiętać o tym, że droga hamowania na oblodzonej nawierzchni jest o wiele dłuższa od nawierzchni suchej a nawet mokrej
- zachować bezpieczną odległość od pojazdów poprzedzających
- założyć dobre opony zimowe, w razie konieczności łańcuchy
- sprawdzić hamulce w samochodzie
- odśnieżać auto
- nie panikować podczas poślizgu
- prowadzić samochód z rozwagą
- ruszać spokojnie, na „prostych kołach”
- unikać wysokich obrotów silnika podczas ruszania z miejsca
- nie robić gwałtownych ruchów kierownicą
- przewidywać sytuacje drogowe i zachowania innych uczestników ruchu

Violetta Bubnowska – dyrektor ośrodka doskonalenia techniki jazdy Tor Rakietowa we WrocławiuPodobne artykuły: