Coraz częstszym problemem spotykającym kobiety są rozstępy. Ta niedoskonałość może nas dotknąć w każdym wieku. Błędnym jest myślenie, iż tylko ciąża może ich przysporzyć. Dolegliwość ta jest dla kobiet dosyć sporym problemem, gdyż pozbawia je pewności siebie oraz dobrego samopoczucia. Zamiast cieszyć się swoim ciałem, brzydzą się go. Często skutkuje to depresją bądź obniżeniem poczucia swojej wartości. No i jak się przełamać i pokazać swoje ciało mężczyźnie?....

Zacznijmy więc od samej definicji rozstępów, żeby wiedzieć z czym mamy do  czynienia. Rozstępy najczęściej nie wiążą się z charakterystycznymi  objawami. Jedynie lekkie uczucie świądu może nam je zasygnalizować. Ich  powstawanie ma związek z uszkodzeniem komórek odpowiedzialnych za  wytwarzanie niezbędnych dla skóry białek: kolagenu i elastyny. To  właśnie te białka sprawiają, że skóra jest jędrna, elastyczna oraz  sprężysta. Zapewniają jej również odpowiednie napięcie oraz wytrzymałość na rozciągnięcia i napięcia. Kiedy jednak nastąpi upośledzenie tych  białek, zmienia się także ich struktura oraz ilość wytwarzanych przez  nie substancji. Wtedy organizm jest bardziej podatny na zmiany wagi  ciała. Nie może uporać się z tym problemem, co powoduje pękanie włókien  białkowych i pozostawienie na naszej skórze śladów w postaci rozstępów.  Jednak nie tylko białka mają wpływ na powstawanie rozstępów. Powodują je  także takie hormony, jak estrogeny. Towarzyszą nam one podczas ciąży,  dojrzewania, menopauzy czy przyjmowania środków antykoncepcyjnych, a ich  podwyższony poziom wpływa na pojawienie się plam na naszym  ciele. Kolejnym hormonem jest kortyzol, wywołany leczeniem sterydami.  Wpływ na rozstępy mają także predyspozycje genetyczne, dieta uboga w  witaminy i składniki odżywcze: makro i mikrolelementy, a szczególnie w  cynk i krzem oraz dieta niskokaloryczna. Także osoby o specyficznej  przemianie materii, która wpływa na wahania ich wagi. Oprócz twarzy rąk i  stóp, na całym naszym ciele mogą wystąpić rozstępy.

Najczęstsze miejsca  to: brzuch, uda, pośladki, piersi i biodra. Pojawienie się rozstępów  można podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich  nazywany "fazą  zapalną" jest najważniejszy, gdyż mamy duże prawdopodobieństwo na  zlikwidowanie ich w zupełności. Po czym poznamy, że już je mamy? Są to  delikatne, praktycznie niewidoczne pasma o czerwonawym zabarwieniu.  Następnym etapem jest "faza zanikowa". Zanik kojarzy nam się z czymś  pozytywnym, jednak nie w tym przypadku. Skóra po pierwszym etapie  próbuje się zregenerować, jednak bez naszej pomocy jest to nie możliwe,  sama nie jest w stanie zregenerować włókien kolagenu i elastyny.  Pozostawia po sobie widoczne, zmniejszone białe prążki, wyczuwalne w  dotyku poprzez wgłębienia, porównywalne do blizn. Na tym etapie nie  jesteśmy już w stanie zbyt wiele zdziałać, chociaż możemy próbować  stosując wszelkiego rodzaju kosmetyki. Sposób ten nie da nam już jednak  100% efektu. Najlepiej wtedy zwrócić się o pomoc do chirurga.Należy wziąć pod uwagę, że rozstępy to nie schorzenie dermatologiczne, lecz defekt kosmetyczny. Możemy  wymienić następujące zabiegi, które poprawiają wygląd naszej skóry: mezoterapia, peeling chemiczny i ziołowy bądź laseroterapia. Do  zabiegów zaliczamy także: mikrodermabrazję, do której używa się  specjalnego aparatu powodując tym mechaniczne złuszczanie naskórka.  Zabieg ten skutecznie pobudza produkcję białek, co skutkuje  uelastycznieniem skóry, a co najważniejsze jest bezpieczny i  bezbolesny. Innym sposobem jest chirurgiczne wycięcie kawałka skóry  pokrytego rozstępami, jednak wadą jest pozostawienie blizny, ponieważ istnieje możliwość nawrotu. Dermobrazja  laserowa jest bolesnym zabiegiem za to  skutecznym, jej efekty możemy szybko zauważyć.

Jest wiele sposobów walki z rozstępami.  Najczęściej z nich stosowane to  wszelkiego rodzaju kremy i preparaty zawierające najbardziej potrzebne  produkty, czyli substytuty białek: kolagenu i elastyny. To właśnie te  substancje przyśpieszają gojenie się już istniejących rozstępów. Kremy  powinny być także bogate w kompleksy witaminowe oraz wszelkiego rodzaju  właściwości nawilżające. Bardzo dobre są  także olejki, żele i preparaty  na bazie roślinnej kolagenu, elastyny, i witamin.

Jeśli chodzi o  rozstępy, bardzo istotne jest nawilżanie i natłuszczanie oraz ukrwienie  skóry. Regularne używanie kosmetyków ujędrni i wygładzi skórę. Żele i  kremy na rozstępy wzmacniają skórę, zwiększając jej odporność na  rozciąganie. Istotna jest także aktywność fizyczna, która wzmacnia  naskórek i poprawia krążenie krwi. Szczególnie zalecane jest  pływanie. Także bogata w warzywa i owoce dieta wzbogacona w witaminę E,  która nadaje sprężystość. Duże jej ilości zawierają zielone warzywa  liściaste, chleb pełnoziarnisty, kasze, owoce awokado i kiełki. Równie  ważny jest cynk i krzem, którego niedobór powoduje bardzo widoczne na  skórze bruzdy. Źródłem cynku jest mięso, owoce morza oraz rośliny  strączkowe, występuje również w kaszy, orzechach i w gruboziarnistym  pieczywie. Jednak dopełnieniem tych wszystkich działań zapobiegających  powstaniu rozstępów jest masaż.

Masaż "złotym środkiem" na rozstępy.

Preparaty pomagają uzyskać elastyczność naszego naskórka. Najlepiej je  stosować od razu po kąpieli, kiedy skóra jest chłonna na wszelkiego  rodzaju substancje odżywcze. Chodzi tu także o rozgrzane ciało po  kąpieli, które lepiej przyswaja kurację. Działanie wszelkiego rodzaju  preparatów najlepiej działa w połączeniu z wykonanym masażem. Jest to  najskuteczniejszy sposób na zapobieganie rozstępom. Może to pomóc w  uniknięciu rozstępów, gdyż nawilży i uelastyczni skórę. Dzięki masażom  widoczna jest także ich redukcja. Nie jest to trudne i możemy wykonać go  same w domu, a nawet powinnyśmy to robić, najlepiej w czasie kąpieli  bądź zaraz po niej. Połączenie dopasowanych preparatów na rozstępy wraz z  masażem wykonywanym dzięki tym środkom sprawi, że substancje będą  jeszcze szybciej i lepiej się wchłaniały. Powinnyśmy przyłożyć się do  masażu i wykonywać go kolistymi ruchami przy użyciu gąbki, frotowej  rękawicy bądź specjalnej szczotki podążając w kierunku serca. Natomiast  piersi powinny być masowane jedynie opuszkami palców, wykonywane  delikatnymi ruchami. Ten zabieg jest zalecany dla wszystkich, a  szczególnie dla kobiet w ciąży. Jeśli chodzi o kobiety w ciąży powinny  wykonywać ten zabieg regularnie, czyli codziennie, aż do samego rozwiązania. Po urodzeniu można ponownie powrócić do zabiegu, jednak pomijając  masaż piersi. Pozostałe panie też powinny go wykonywać jak najczęściej.

Kiedy Twoje rozstępy są w pierwszej fazie nie stosuj zbyt intensywnych  masaży i nie wykonuj mocnych ruchów, gdyż może to doprowadzić do  wgłębienia plam. Możemy także korzystać z masaży w salonach kosmetycznych bądź odnowy biologicznej. Podczas takiego zabiegu skóra zostaje oczyszczona, odpowiednio nawilżona preparatami, a następnie przykryta  maską gipsową w celu rozgrzania ciała. Jak można zauważyć podobne  czynności możemy wykonać w domu same. Używane podczas masażu środki posiadają silne substancje z wyciągiem z komórek zwierzęcych oraz z dużą  dawką witamin. Jest to profesjonalny masaż, dlatego może odnieść szybsze  skutki w walce z rozstępami. Wystarczy kilka zabiegów, żeby zobaczyć  widoczne efekty. Jednak nasz masaż jest też bardzo pomocny. Tak naprawdę masaże posiadają największą skuteczność w profilaktyce przeciw  powstawaniu rozstępów na skórze. Stosowanie masażu po fakcie również  powoduje redukcję rozstępów, które staną się bardziej niewidoczne bądź  znikną całkowicie. Najważniejsza w tym celu jest cierpliwość,  determinacja oraz samozaparcie. Pozwoli nam to osiągnąć wyczekiwane  przez nas efekty. Najważniejszą cechą jest regularność w swoich  działaniach.Wzmożony wysiłek pozwoli nam cieszyć się własnym ciałem i  sprawi, że będziemy z niego zadowolone. Do dzieła!


Podobne artykuły: