Kobiety zazwyczaj bardzo szybko potrafią rozpoznać, że są w ciąży. Natury nie da się oszukać, a objawy trudno pomylić z chorobą czy chwilowym osłabieniem.

A co jeśli natura jednak zawodzi i nie wysyła oczywistych sygnałów – kobieta wciąż ma okres, a jej brzuch ma niewielki rozmiar? Co stanie się, jeśli nie zauważyła, że zaszła w ciążę, a jej styl życia nie pasuje do spokojnej egzystencji przyszłej matki? Zamiast przez kilka miesięcy odpoczywać i chodzić po sklepach w poszukiwaniu malutkich śpioszków, chodziła na imprezy i nie wiedziała, że nosi w sobie nowe życie? Poznaj kobiety i ich dzieci – niespodzianki, które przez dziewięć miesięcy nie dawały przyszłej mamie żadnych sygnałów o swoim istnieniu.  Co poczuje kobieta, która w czasie kąpieli orientuje się, że właśnie zaczęła się akcja porodowa? Czy mały synek innej kobiety zdoła pomóc mamie i samodzielnie przyjmie niespodziewany poród?

"Ciąża z zaskoczenia" to nowatorska seria, która przybliży Ci cud narodzin! Oprócz rekonstrukcji niesamowitych akcji porodowych zobaczysz także komentarze uznanych ekspertów, wyjaśniających, jak mogło dojść do tak zaskakujących sytuacji. Poznaj kobiety, którym przydarzyła się Ciąża z zaskoczenia!

Oto 10 sytuacji, w których nie poznasz, że jesteś w ciąży lub możesz być tym faktem kompletnie zaskoczona:

1. Dziecko w brzuchu jest małe, nie porusza się albo jest źle ułożone w macicy.

Możecie wierzyć bądź nie, czasem dziecko nie powoduje wielkiego zamieszania w macicy kobiety. Niektóre dzieci są naturalnie ułożone tyłem w macicy, co powoduje, że matka może nie czuć ich ruchów. Z kolei wiele kobiet sądzi, że ledwo wyczuwalne ruchy w dole brzucha są spowodowane niestrawnością i problemami żołądkowymi!

2. Regularny okres przez całą ciążę

Niektóre kobiety nawet w czasie ciąży mają okres – może on być słabszy lub nieregularny. Taki niby-okres jest dla większości absolutnym potwierdzeniem faktu, że nie są w ciąży.

3. Negatywny wynik ciążowego testu

Testy ciążowe domowego użytku nie są najbardziej wiarygodne. Błędnie wykonane, źle odczytane czy też fałszywe wyniki mogą sprawić, że kobieta nie będzie sobie więcej zaprzątać głowy pytaniem, czy zaszła w ciążę.

4. Niedawny poród

Wiele kobiet jest przekonanych, że nie mogą zajść w ciążę tuż po porodzie lub w czasie karmienia piersią. Jednak nawet kobieta mająca tuż po porodzie nieregularne cykle może mieć owulację i zajść w kolejną ciąże już kilka dni po porodzie!

5. Dieta

Kobiety, które poświęcają dużo czasu na ćwiczenia i stale kontrolują swą wagę, mogą zwiększyć ilość ćwiczeń lub wprowadzić bardziej restrykcyjną dietę, kiedy zauważą, że przytyły. To z kolei może prowadzić do tego, że przyrost wagi spowodowany ciążą będzie tak mały, że nie będą w stanie go zauważyć.

6. Stres

Stresująca praca, problemy rodzinne czy finansowe mogą spowodować, że cykl kobiety będzie nieregularny. Wtedy kobieta przyzwyczajona do niesystematycznego cyklu może nie zwracać uwagi na opóźnienia okresu albo przypisywać opóźnienie lub jego brak stresowi.

7. Płód jest wzięty za nowotwór bądź cystę

W niektórych przypadkach (szczególnie, kiedy kobieta ma endometriozę, mięśniaka macicy lub raka narządów kobiecych) płód może być uznany przez lekarza za nawrót nowotworu bądź guza.

8. Otyłość

Otyłe kobiety mogą łatwo przeoczyć fakt, że są w ciąży. Wiedzą z doświadczenia, że często bierze się je za ciężarne i przestają zwracać uwagę, nawet, kiedy ich i tak duży brzuch jeszcze się powiększa.                        

9. Nieskuteczna antykoncepcja

Wiele kobiet jest pewnych, że nie są w ciąży, bo używają sprawdzonej antykoncepcji. Jednak każda metoda antykoncepcyjna, nawet stosowana prawidłowo, ma margines błędu. Ryzyko zapłodnienia wzrasta, kiedy te metody nie są stosowane właściwie: zapominanie pigułek czy przeterminowane prezerwatywy mogą spowodować, że absolutnie pewne swojego stanu kobiety mogą pewnego dnia odkryć, że jednak są w ciąży.

10. Nieregularne cykle i/lub bezpłodność

Jeśli kobieta wcześniej nie mogła zajść w ciążę, nie miała okresu lub miała go nieregularnie lub jest już w okresie menopauzy nie spodziewa się, że może być w ciąży. Jednak prawda jest taka, że jeśli kobieta nie używa żadnych środków antykoncepcyjnych, zawsze istnieje minimalna szansa, że zajdzie w ciążę!Premiera: sobota, 21 listopada, godz. 21:00 i 21:30, Discovery Travel & Living
Kolejne odcinki: soboty, godz. 21.00 i 21:30Podobne artykuły: