Wstawanie rano sprawia Ci nie lada problem? Co pięć minut przestawiasz budzik, by podnieść się z łóżka? Jedynie poranna mocna kawa jest w stanie pobudzić Cię do normalnego funkcjonowania? Może czas jednak to zmienić i zastanowić się nad innymi możliwościami, które okażą się zdrowsze, a zarazem również bardziej skuteczne.

Kawa jest najbardziej oklepanym środkiem pobudzającym, jednak picie jej w dużych ilościach podnosi znacznie ciśnienie krwi, wprawia w uczucie nerwowości i niepokoju, utrudnia zasypianie, zmniejsza nieznacznie płodność, wpływa niekorzystnie na nasze zęby, które żółkną i zaczynają mieć skłonność do próchnicy. Istnieją jednak inne środki pobudzające, które nie posiadają aż tylu negatywnych skutków. Zalicza się do nich przede wszystkim Yerba Mate. Picie naparu likwiduje skutecznie zmęczenie i stymuluje zdolności psychiczne organizmu, zwiększając naszą wydajność umysłową. Koi nerwy, poprawia krążenie krwi, ma działanie antydepresyjne i łagodzi łaknienie. Ponadto posiada witaminę B, C i E. Picie yerba mate zalecane jest także dla osób, które mają problemy z pęcherzem moczowym oraz problemy trawienne. Jej działanie trwa tyle samo co działanie kofeiny, tyle że nie powoduje skutków ubocznych.


Kolejną alternatywą jest guarana, która zawiera około 5-6% kofeiny, czyli kilkakrotnie więcej niż kawa. Guarana jest pnącą rośliną, pochodzącą z Ameryki Południowej. Posiada właściwości pobudzające, orzeźwiające oraz wprawia w dobre samopoczucie. Działa również stymulująco, ponieważ znosi zmęczenie, odpręża psychicznie. Wykazuje poza tym działanie antyoksydacyjne oraz przeciwbakteryjne, zmniejsza ryzyko wystąpienia zawałów i udarów oraz przyspiesza metabolizm. Możemy zastosować napary z guarany, a także spożywać ją w postaci tabletek. Dodaje się ją również do napojów oraz jogurtów.

Sama w sobie biała herbata także posiada działanie pobudzające, a także oczyszczające, zawiera witaminę C oraz kofeinę, która intensywnie orzeźwia. Jest środkiem, redukującym napięcie i stresy. Nazywana jest także „eliksirem młodości”. Żeń-szeń ma także podobne właściwości – usprawnia  przepływ krwi przez narządy wewnętrzne wpływając na ich lepsze dotlenienie, odżywienie i funkcjonowanie. Chroni nas przed niekorzystnym działaniem stresu, wzmaga wydzielanie się adrenaliny i serotoniny. Ponadto obecność witamin antyoksydacyjnych neutralizuje wolne rodniki i opóźnia procesy starzenia organizmu.Podobne artykuły: