Za regularne cykle miesiączkowe uznaje się te, które trwają od 21 do 35 dni. Jeżeli trwają one mniej lub więcej świadczy to o nieregularności. Nie zawsze musi być to jednak oznaka, że w organizmie dzieje się coś złego. Warto wiedzieć, że nieregularne krwawienia dopuszczalne są u kobiet, które dopiero rozpoczynają miesiączkowanie (niedojrzałość układu hormonalnego), a także u tych, które zbliżają się już do wieku menopauzalnego (u nich poziom hormonów ulega zmianom, dlatego mają odstępy pomiędzy miesiączkami raz krótkie (co 14 dni), a raz długie (powyżej 35 dni).

Na rozregulowanie cyklu wpływa także często urodzenie dziecka i w późniejszym okresie karmienie piersią. Nie bez znaczenia jest również przerwanie antykoncepcyjnej terapii hormonalnej. Jeżeli jednak stan ten niepokojąco się przedłuża lub pojawia się niespodziewanie i nie ma związku z wymienionymi wyżej możliwościami należy zgłosić się do lekarza ginekologa.

Bardzo często nieregularne krwawienia nie mają związku z problemami ginekologicznymi. Jeżeli badanie USG dopochowe i cytologia nic nie wykażą, warto zrobić sobie także badanie poziomu hormonów, by ewentualnie unormować je poprzez podawanie środków doustnych. Zdarza się jednak, że nieregularne cykle mogą być przyczyną innych chorób, takich jak np. problemy z tarczycą, zespół Tunera, polipy, nieprawidłowa budowa narządów rodnych, nowotwory, choroba wątroby, depresja. Mogą być również wynikiem ciągłego zmęczenia, niewyspania, stresu, osłabienia, uprawiania sportu, nieprawidłowej diety, czy długotrwałego odchudzania. Niektóre leki, przyjmowane przez dłuższy czas również potrafią rozregulować naszą gospodarkę hormonalną. Mogą występować w parze z niepłodnością oraz wystąpić w przypadku ciąży pozamacicznej i być przyczyną poronienia.

Do objawów, które powinny nas zaniepokoić należą:


- cykl krótszy lub dłuższy niż od 21 do 35 dni
- częste krwawienia.
- nieregularne krwawienia, czasem obfite, czasem skąpe
- krwawienia między miesiączkami.
- krwawienia po menopauzie

Jak już wcześniej wspomniałam nieregularne krwawienia często pojawiają się u młodych dziewcząt w okresie dojrzewania płciowego i spowodowane są niedojrzałością układu hormonalnego. Zdarzają się u nich często cykle bezowulacyjne. U dziewcząt w okresie pokwitania cykle powinny unormować się po upływie od roku do półtora roku. Najczęściej nieregularne miesiączki świadczą o zachwianej równowadze hormonalnej. Są one pierwszym objawem wchodzenia w okres przekwitania i mogą utrzymywać się przez kilka lat. Zawsze należy jednak omówić ten problem z lekarzem, by upewnić się, że taki stan nie jest wynikiem żadnej innej choroby. Lekarz najczęściej przepisuje w takich wypadkach środki hormonalne. W przypadku kobiet w okresie menopauzy zaleca się hormonalną terapię zastępczą, która dzięki dostarczaniu hormonów przez jakiś zatrzymuje proces starzenia się i pomaga na dłużej zatrzymać młodość. Lekarz może także zalecić zmianę diety na bogatszą w warzywa, owoce, a także witaminy i soję, która jest bogatym źródłem estrogenów pochodzenia roślinnego tzw. fitoestrogenów. Występują one również w płatkach owsianych, jabłkach, gruszkach czy czerwonym winie.Podobne artykuły: