O tym, że kobiecy głos jest niewiarygodny podjęło decyzję Polskie Radio, odbierając Wszystkim dziennikarkom poranne pasma, w związku z tym już niebawem w porannych wiadomościach w Polskim Radiu nie usłyszmy już żadnej kobiety. Czy to nie lekka przesada?
O tym, że kobiety są dyskryminowane w naszym kraju od dawna wiadomo i wciąż z tym walczymy. Są jednak sytuacje i instytucje, które nie biorą sobie tego do serca i mężczyźni w dalszym ciągu przodują nad kobietami. Mają mniejsze zarobki, niższe stanowiska lub na tych samych stanowiskach, co mężczyźni zarabiają mniej. Pojawiają się wytłumaczenia, że mężczyzna musi więcej zarabiać, bo jest głową rodziny i musi utrzymać żonę i dzieci, ale nikt nie zastanawia się nad tym, że kobiety również mają dzieci i często wychowują je same, nie otrzymując nawet alimentów. Żyjemy w XXI wieku, gdzie dyskryminacja płci nie powinna mieć już miejsca, ale jak widać nie da się jej na dobre wykorzenić z naszego stereotypowego myślenia.

Dzisiaj zrobiło się głośno na temat sprawy w Polskim Radiu. Możemy sobie tłumaczyć decyzję zarządu radia na wielorakie sposoby. Wiele osób twierdzi, że męski głos lepiej brzmi w odbiorniku i wiadomości są bardziej wiarygodne, czy lepiej wpadają do uszu, jeżeli czyta je mężczyzna. Z tą opinią jednak nie jesteśmy się w stanie zgodzić, bo w końcu, co to różnica, kto czyta wiadomości. Poza tym znamy również kobiece głosy, takie jak np. Krystyna Czubówna, które ciężko by zastąpić.

Nie byłoby w tym może nic aż tak złego, gdyby nie finansowy aspekt tej sprawy. Poranne pasma radiowe cieszą się lepszym prestiżem i są lepiej płatne, wobec tego panie odczują to na własnych kieszeniach. I to jest największy problem. Medioznawca prof. Maciej Mrozowiski uznał to za seksizm. Wydaje się, że słusznie. Ciekawe jak na to wszystko zareagowały dziennikarki Polskiego Radia.


Zarząd Polskiego Radia SA oświadcza, że: w Polskim Radiu SA są przestrzegane wszelkie regulacje prawne dotyczące niedyskryminacji w zatrudnieniu. Dyrektor – redaktor naczelny każdej anteny ma prawo do swobodnego kształtowania polityki programowej. Obsada antenowa, jak też wszelkie inne decyzje, podejmowane są wyłącznie w oparciu o kryteria merytoryczne.

Podobne artykuły: