Kiedy mija lato nasza skóra jest sucha i odwodniona. Przez kilka miesięcy słońce, wiatr, klimatyzacja oraz częste kąpiele niszczyły warstwę rogową naskórka. Dlatego po letnim wypoczynku wymaga ona specyficznej pielęgnacji - intensywnego nawilżenia oraz regeneracji i odżywienia. Moda na opaleniznę powoduje, że w praktyce dermatologicznej coraz częściej spotykamy się ze słonecznym starzeniem się skóry oraz zmianami przednowotworowymi i nowotworowymi. Przyczyną tych problemów jest nadmierna ekspozycja na naturalne promieniowanie ultrafioletowe (słońce)w okresie letnim i zbyt intensywne korzystanie ze sztucznych źródeł promieniowania UV (solaria).
Już niewielkie codzienne dawki UVA powodują pogrubienie warstwy rogowej i całego naskórka. Przewlekłe działanie promieniowania ultrafioletowego jest przyczyną powstania w skórze wielu różnych zmian klinicznych i histologicznych. Skóra często i intensywnie poddawana działaniu promieniowania ultrafioletowego ma wygląd suchy, ziemisty, z drobnymi zmarszczkami i licznymi grubymi bruzdami. Innymi zmianami są liczne teleangiektazj(Trwałe rozszerzenie naczynek krwionośnych, tzw. "pajączki") oraz nierównomierna pigmentacja. Włókna kolagenu i elastyny ulegają zmianom degeneracyjnym. Skóra ma mniejsze zdolności do gojenia ran, charakteryzuje się większą kruchością i wrażliwością. Pod wpływem promieniowania słonecznego w skórze powstają liczne brodawki łojotokowe, a także zmiany przednowotworowe typu rogowacenia słonecznego. Stwierdzono również wyraźny związek wzrostu częstości występowania czerniaka skóry ze wzrostem ekspozycji na naturalne (słońce) i sztuczne (solaria) źródła promieniowania ultrafioletowego.
Dlatego należy unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV i zapobiegać skutkom przesuszenia skóry. W ciągu dnia trzeba regularnie używać kremów intensywnie nawilżających a na noc kremów regeneracyjnych zawierających witaminy C i E - ważne przeciwutleniacze w walce ze starzeniem się skóry.
Należy również zadbać o to, aby dodatkowo nie przesuszać skóry stosowaniem wody i mydeł do mycia. Do skóry twarzy można używać mleczka do demakijażu i wody termalnej do przemywania, do ciała - emulsji myjących nie zawierających środków zapachowych, a po kąpieli - balsamów nawilżających. Zabiegi te nadają skórze gładkość i elastyczność. Doskonale nawilżają skórę i zapobiegają nadmiernej utracie wody.